دامپزشکی از راههای شناخت و بندگی خدا است مقالات من در تابناک و غيره بررسي مسئله نجاست سگ دکتر محمد لطفی زاده - دامپزشک
 
دامپزشکی از بهترین علوم برای شناخت و بندگی خدا است
 

چند روز قبل به شبکه دامپزشکی تهران رفته بودم که پول شرکت در طرح عید قربان را بگیرم. البته این اولین سالی بود که در این طرح شرکت کرده بودم و بیشتر هدفم هم این بود که ببینم چه خبر است و مشکلات کجاست و پیشرفت ها چه بوده است؟

جدا از آنکه پول این دو روز را ۹۰۰۰۰ تومان در نظر گرفته بودند و بعد از کسر مالیات ۸۱۰۰۰ تومان به طور یکسان به دکتر و تکنسین پرداخت می کردند یک نکته برایم جالب بود. البته این را هم بگویم که یکی از همکاران ما به مسئول امور مالی شبکه اعتراض کرد که آقاجان پولی که به دکتر می دهید با پولی که به تکنسین می دهید چرا یکسان است؟ او هم گفت : (مگه باید فرق بکند؟!!!) حالا راستی نظر شما چیست؟ باید فرق کند؟

اما آن نکته جالب ، تابلوی این شبکه دامپزشکی تهران بود که رنگ و رو رفته و کوچک بود و کسانی که عبور می کردند اصلاْ متوجه آن نمی شدند. در همین خیابان نصرت و چند قدم بالاتر ۱۰ برابر این تابلو را بزرگتر ، نظام دامپزشکی تهران دارد که با یک شعار خوب و قشنگ چشم عابران را به خود مشغول می سازد. امیدوارم این شبکه تهران هم این تابلوی خود را درست کند و ...

 

  نوشته شده در  شنبه سی و یکم فروردین ۱۳۸۷ساعت 11:23  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

دومین شماره ماهنامه الکترونیک حکیم مهر در سال جدید ویژه اردیبهشت ماه منتشر شد

 

در ویژه نامه دامپزشکی این شماره مطالبی چون گفتگو با دکتر ادواردز  -  ویراستار سایت جامعه جهانی دامپزشکی -  به مناسبت روز جهانی دامپزشکی ، دانستنیهای عمومی (عفونت سالمونلایی) ، تقویم بارداری گربه ها  ، دانستنیهایی از دلفین ها ، استانداردهای مواد غذایی ، معرفی کنگره های دامپزشکی ، بیانیه سازمان نظام دامپزشکی در اعتراض به نحوه برگزاری و مدیریت هفته سلامت ، آشنایی با بخش هاری انستیتوپاستور ایران و معرفی دانشکده دامپزشکی هلسینکی فنلاند ، توضیح درباره انگلهای داخلی لاک‌پشت ، ژورنال کلاب ، اسلایدهای آموزشی و معرفی کتاب تقدیم علاقه مندان گردیده است.

در ویژه نامه پزشکی این شماره هم مطالبی چون مرور زندگی پربار مرحوم استاد دکتر قریب ، استانداردهای مواد غذایی  ،خونریزی گوارشی در افراد مسن  ،دانستنیهای عمومی (عفونت سالمونلایی) ، خودآزمایی پزشکی ، معرفی وبلاگ و سایتهای مرتبط ، آشنایی با سازمان نظام پرستاری ، معرفی بخش هاری انستیتوپاستور ایران ، پیامهای بهداشتی ، اطلس هماتولوژی پزشکی ، سیاه زخم ، راهنمای نوشتن بحث برای مقالات ، معرفی فرهنگستان علوم پزشکی و انجمن جهانی پزشکی و آشنایی با کنگره های پزشکی ژوئن و تقویم کنگره های داخلی مرتبط با علوم پزشکی تقدیم علاقه مندان شده است.

در سخن این شماره مدیر مسئول نیز به نامگذاری سالجاری به نام نوآوری و شکوفایی اشاره شده و دست اندرکاران عرصه سلامت و بهداشت را به بکارگیری روشهای نوآورانه در مدیریت و استفاده از تمامی ظرفیت های کشور در این زمینه متوجه ساخته و خواستار نگرش عملی به شعار (نیاز به همکاریهای بین بخشی) برای دست یابی به شکوفایی هر چه بیشتر در عرصه سلامت و بهداشت عمومی جامعه گردیده است.

شماره اردیبهشت این نشریه هم اکنون به آدرس www.hakimemehr.ir بر روی تارنمای جهانی (اینترنت) قابل مشاهده و دسترسی است.

 

 

  نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 21:15  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

یکی از همکارانم برای من تعریف می کرد که به یک مسئول بلندپایه پزشکی گفته است که مایلیم دامپزشکان و پزشکان در امکانات رفاهی با هم همکاری نمایند.

ظاهراْ با گفتن این جمله آن مسئول نسبتاْ محترم جواب داده است : (با دامپزشکان؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!)

و ضمناْ هم گفته : ( ما را با دامپزشکان یکی می کنید؟؟؟ ما پزشک هستیم ها!!!!!!!!!!!)

خوب دیگه واقعاْ نمی دانم باید چی بگم؟ جالب آنکه این آقای پزشک الان نماینده شهر ..... در مجلس هشتم هم شده است.

  نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۷ساعت 22:31  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

فردانیوز در خبری از تغییر قریب الوقوع وزیر جهاد کشاورزی خبر داد.

طبق معمول اینگونه خبرها باز هم ایندفعه از قول یک منبع آگاه این خبر اعلام شده و حتی جایگزین احتمالی وی هم مشخص شده است.

به نظر این سایت استاندار سابق گیلان و معاون کنونی پشتیبانی وزیر کشور جایگزین مهندس محمدرضا اسکندری می شود.

خوب حالا باید صبر کنیم ببینیم چه میشود؟!!!

  نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ساعت 19:7  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران در اعتراض نسبت به نحوه برگزاری مراسم هفته سلامت بیانیه ای صادر نموده است که به شرح زیر تقدیم می گردد :

(اینجانب حرکت بسیار خوب این سازمان را تبریک عرض نموده و از کلیه مسئولان آن به دلیل واکنش به این موضوع و عدم ملاحظه کاری های معمول تشکر می کنم.... و البته باید سازمان دامپزشکی هم یاد بگیرد که اینگونه باشد و از خنثی بودن بپرهیزد)

سازمان جهانی بهداشت هر سال هفتم آوریل را به عنوان روز جهانی بهداشت با تأکیدی عمیق بر ضرورت نگرش جامع به موضوع سلامت و بهداشت مقابل چشمان تیزبین کارشناسان و صاحبنظران این عرصه به نمایش می گذارد. در این نگرش جامع نقش کلیه دستگاهها و نهادهای مرتبط با مقوله سلامت به تناسب اهمیت و جایگاه آنان مورد توجه قرار می گیرد. بنا به ضرورت و اهمیت آن در کشور ما نیز همزمان با چنین روزی هفته ای را به نام هفته سلامت نامیده اند و چهار سوی این کشور پهناور تحت تأثیر برنامه های این هفته قرار می گیرد. اما برخلاف عزم سازمان جهانی بهداشت دست اندرکاران عرصه سلامت در کشور ما علیرغم سردادن شعار (نیاز به همکاریهای بین بخشی) عموماً از نقش همه دستگاههای مرتبط در این زمینه و نگرش جامع به این موضوع غفلت می کنند. نمونه این مسئله را در پرداخت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نقش و اهمیت دامپزشکی در تأمین سلامت فردی و روانی جامعه و همچنین بهداشت عمومی می توان  به وضوح مشاهده نمود.

نقش دامپزشکی در تأمین بهداشت و سلامت عمومی جامعه امری غیرقابل انکار است که علیرغم عدم نیاز به توضیح واضحات به زوایای ناچیزی از این موضوع بطور مختصر اشاره می شود.

سه وعده غذای روزانه  بشر پیوندی اساسی  با محصولات غذایی دارند که بسیاری از آنها نظیر لبنیات ، گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و  ... منشاء  دامی دارد. سازمان دامپزشکی کشور طبق قانون متولی نظارت و  بازرسی بر تولید و عرضه بهداشتی  مواد خام غذایی با منشاء دامی بوده که بالطبع مسئولیت آن بر عهده دامپزشکان می باشد و با یک محاسبه ساده می توان پی برد که حذف آنها از انجام وظایف خود چه عواقب خطرناکی برای سلامت فردی و روانی جامعه خواهد داشت. از سویی دیگر به دلیل نقش مستقیم دامپزشکان در پیشگیری از بروز انواع بیماریهای مشترک قابل انتقال از دام به انسان ، کنترل تب مالت ، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ، سل ، کیست هیداتید ، انواع بیماریهای انگلی داخلی و خارجی و ...  را باید مرهون فعالیتهای خطیر و شبانه روزی دامپزشکان خدوم کشورمان دانست. سؤالی که در اینجا به ذهن خطور می کند این است که آیا عدم نظارت دامپزشکان در کشتارگاه ها ، مراکز بسته بندی مواد پروتئینی ، کارخانجات لبنی ، شیلات ، صنعت دام و طیور و... حتی در یک روز، افزایش سطح اشغال تخت های بیمارستانی را بدنبال نخواهد داشت؟ و تأثیرات سوء اجتماعی ، اقتصادی و بهداشتی  شگرفی ایجاد نخواهد کرد؟ آیا اهمیت مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله مهم تر از ترمیم و بازسازی آن نیست؟  

بدیهی است عدم توجه به این نقش برجسته و حتی در برخی موارد نادیده گرفتن این بخش مهم از پازل سلامت و بهداشت عمومی جامعه اثرات ناگواری چون اختصاص تعداد زیادی از تختهای بیمارستانی به بیماران مبتلا به بیماریهای مشترک ،  بروز اپیدمی های خطرناک و در نهایت خطرات جانی را  به دنبال خواهد داشت که جبران این ضایعات قطعاً بسادگی امکان پذیر نیست. از طرف دیگر حضور مؤثر دامپزشکان در مؤسسات معتبر تحقیقاتی کشور نظیر مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ، انستیتوپاستور ایران ، مراکز مختلف تحقیقات علوم پزشکی کشور ، مراکز تحقیقات انرژی اتمی ، مرکز تحقیقات قلب تهران و ایفای نقش برجسته آنان در پروژه های بزرگ ملی نظیر تولد رویانا ، آموزش اعمال جراحی به روش لاپاراسکوپی در دانشکده های دامپزشکی به همکاران پزشک جراح ، آموزش پیوند انواع بافتها بر روی حیوانات و اجرای پروژه های متعدد مشترک علوم پایه پزشکی با مراکز بزرگ تحقیقاتی کشور و تست اولیه کلیه داروهای گیاهی و صنعتی بر روی حیوانات به عنوان مدل بیولوژیک ، مهر تأییدی بر ضرورت توجه جدی مسئولان مربوطه به نقش این گروه از متخصصان است. همچنین همکاری در پروژه‌های مهمی نظیر کلونینگ و یا ساخت نخستین نای مصنوعی جهان که متخصصین خبره جهان را متوجه خود ساخته است هم پیشرفت آن مرهون تلاش دامپزشکان خدوم و دانش دامپزشکی می باشد.

با ذکر برخی فعالیت ها که قطره ای از یک اقیانوس بیکران بود ، به نظر می رسد لازم است همه دست اندرکاران برگزار کننده هفته سلامت از تنوع حرفه‌ دامپزشکی و زمینه های متعدد خدمت دامپزشکان خدوم کشورمان مطلع باشند و نقش مهم این خدمت بزرگ را برای تأمین بهداشت و سلامت جامعه و دست یابی عملی به شعار غذای سالم ، انسان سالم ، توسعه پایدار در گرو تأمین سلامت و بهداشت از مزرعه تا میز غذا  را جدی بگیرند.

شایان ذکر است دامپزشکان زحمت کش و پرتلاش سربازان گمنامی هستند که نام خود را در گمنامی یافته اند و جز به رضای خداوند تبارک و تعالی به چیزی نمی اندیشند.

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی و الحقنی بالصالحین

 

  نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۷ساعت 15:59  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

امروز عصر خیلی ناراحت شدم. یکی از دوستان هم کلاسی من در دانشگاه با من تماس گرفت و گفت شما چکار می کنید در .... ؟!!! چرا از صنف دفاع نمی کنید؟ چرا دامپزشکی ما اینطور شده؟ چرا دامپزشکی جوک شده؟ چرا کار نیست؟ چرا از آبروی دامپزشکی دفاع نمی کنید؟

برای او توضیح دادم که دلایل این مسائل چیست! اجازه بدهید که سر فرصت راجع به این مسئله بنویسم. البته نمی دانم چرا ما تا یک چیزی می گوییم فوری به آدم برچسب عناد و دشمنی با دکتر آقامیری و دکتر نوروزی و ... می زنند. نه عزیزان من ! اولاْ بنده که از نظر سنی هر چی باشه از هر دو و خیلی های دیگر کوچکترم و به این دلیل احترامشان واجب است. (عجب پاچه خواری بیستی بود نه؟!!!)

ثانیاْ این پستها همانطور که از قبل تاکنون با تغییرات زیادی همراه بوده از این به بعد هم همینطور خواهد بود و بدانید که من و همه دامپزشکان با دکتر آقامیری و دکتر نوروزی و ... همکاریم و با هم هیچ دشمنی نداریم البته انتقاد در هر سیستمی باعث پیشرفت خواهد شد.

به این مثال توجه کنید :

به عده ای یک کاغذ سفید که یک نقطه سیاه روی آن بود را نشان دادند و گفتند چه می بینید؟ بدون استثناء گفتند یک نقطه سیاه و کسی نگفت اینهمه سفیدی!!!!

ما هم اگر چیزی می گوییم یا انتقاد می کنیم چه از سازمان دامپزشکی کشور و چه از نظام دامپزشکی و ... دوست داریم آن یک نقطه هم برطرف شود و انشاء الله صنف دامپزشکی به سفیدی کامل برسد.

همانطور که پایان سال پیش گفتم پرونده خود بنده از این نقاط سیاه بسیار دارد و شاید هم بتوان گفت چند تا نقطه سفید دارد و باید تلاش کنم که سفیدی ها را زیاد کنم... اما این دلیل نمی شود که ضعف ها و مشکلات را نگفت و اینها را باید کمک بدانیم و انشاء الله که با دلسوزی همراه باشد.

البته از موفقیت های زیاد همه مسئولین که به هر حال کمابیش وجود دارد هم باید گفت و به همه آنان خسته نباشید می گوییم ولی شرمنده همچنان راه انتقاد باز است...

  نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۷ساعت 20:45  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

پس از گذشت چند ماه بالاخره رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور معاونت رفاه و امور اجتماعی این سازمان را منصوب نمود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام دامپزشکی در مراسم معارفه ای که امروز در محل این سازمان برگزار شد دکتر حمید کشاورزی به عنوان معاون جدید رفاه و امور اجتماعی این سازمان منصوب شد.

برای ایشان در این پست آرزوی موفقیت می کنم.

دکتر آقامیری - رئیس سازمان نظام دامپزشکی

دکتر کشاورزی -  معاون رفاه و امور اجتماعی سازمان نظام دامپزشکی

  نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۷ساعت 16:51  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 
دکتر فرهاد طاهریان ، معاون برنامه ریزی و پشتیبانی سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران به سازمان دامپزشکی کشور با سمت مدیر کل دفتر طرح و برنامه بازگشت.

این خبر را روابط عمومی سازمان نظام دامپزشکی در سایت خود اعلام کرده است.

بعد از عزیمت دکتر علی اکبر فرجی مدیرکل حوزه ریاست سازمان نظام دامپزشکی به اداره کل دامپزشکی استان تهران آنهم با سمت مدیرکل و شرکت دکتر ولی الله واعظی معاون اسبق برنامه ریزی و پشتیبانی این سازمان در انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان نامزد شهرستان سنقر وکلیایی کرمانشاه و عدم موفقیت در انتخابات و انتصاب به عنوان قائم مقام امور دام کرمانشاه معلوم نیست نفر بعد چه کسی است که قرار است چند صباحی در سازمان نظام دامپزشکی باشد و بعد هم ...

البته گرچه این روند آمد و رفت افراد به سازمان نظام چندان مطلوب نیست و از روند رو به رشد یک سیستم جلوگیری می کند اما از یک نظر خوب است و آنهم اینکه افراد دولتی چند وقتی را در سازمان نظام دامپزشکی سپری می کنند و کمی با مشکلات بخش خصوصی بیشتر آشنا می شوند... امیدوارم وقتی به مسند دولتی خود بازمی گردند همچنان به فکر حمایت عملی از بخش خصوصی باشند.

صمیمانه برای آقای دکتر طاهریان هم در مسئولیت جدید آرزوی موفقیت می کنم.

  نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۷ساعت 13:43  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

جوان 28 ساله برازجاني در استان بوشهر با احساس گناه از كشتن گربه ها، خود را در مقابل پمپ بنزيني در اين شهر به آتش كشيد.

 ابراهيم ، پرنده فروشي بود كه گربه، يكي از پرندگان گران قيمت او را خورده بود.

اين مسئله سبب شد تا ابراهيم از همه گربه ها انتقام بگيرد.
به طوري كه وي با ديدن هر گربه آن را به دام مي انداخت و سپس گربه نگون بخت را به آتش مي كشيد.
 
گفته مي شود وی 6 يا 7 گربه را يكجا آتش مي زند و از آن پس، وي دچار عذاب روحي شده و به طور دائم خواب گربه مي ديد.

سرانجام اين عذاب روحي ابراهيم را به فكر خودسوزي مي اندازد و او در يكي از روزهاي بهاري خود را در مقابل پمپ بنزيني در برازجان به آتش كشيد.

منبع : سایت عصر ایران به نقل از جهان نیوز

  نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۷ساعت 22:3  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

نشریه الکترونیک حکیم مهر در نظر دارد در طی هفته آینده مصاحبه ای با معاون محترم آموزشی و پژوهشی سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران انجام دهد.

در صورت تمایل می توانید سوالات خود را از دکتر جمشید رزم یار -  معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام دامپزشکی کشور -  مطرح فرمایید تا حتماْ از ایشان پرسیده شود.

منتظر سوالات شما هستیم...

  نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۸۷ساعت 11:8  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

عدم پیروزی یا شکست ؟ مسئله اینست...!!!

امروز با یکی از با سابقه های دامپزشکی صحبت می کردم... ضمن مطالب متعددی که در این بین مطرح شد سخن از پیروزی و شکست به میان آمد.

ایشان در این زمینه مثالی زدند و گفتند سر کلاس به دانشجویان گفتم در فلان مسئله ما شکست خوردیم... یکی از دانشجویان گفت بجای شکست خوردن بگویید (پیروز نشدیم)...

خوب حالا بگذریم...

راستی در دامپزشکی کشور ما از بدو تاسیس این سازمان عریض و طویل دامپزشکی پیروز شدنها و نشدنها کی و چقدر بوده است؟ آیا از این پیروز نشدنها مسئولین ما درس گرفتند که آنرا زمینه پیروزیهای بعدی قرار دهند؟ آیا مسئولین ما پیروز شدن دامپزشکی را ارجح بر پیروزی خود و باند و حزب خود دانستند یا خیر؟!!! اگر عده ای از مسئولین در اجرای طرحی با موفقیت روبرو نشدند یا به اشتباه بودن آن پی بردند آیا حاضرند بگویند (شکست خوردیم) نه ببخشید (پیروز نشدیم؟)

و هزاران آیا و سوال دیگر!!!

فکر می کنید دامپزشکی در این مملکت روزی به سامان می رسد ؟ و آیا این روز نزدیک است؟

من که تصور می کنم تا زمانی که مصلحت اندیشی های افراطی و باند بازی و حزب بازی و سیاست بازی گریبان دامپزشکی و علم را گرفته باشد و برای کسب یک مسئولیت نیاز به تخریب و توهین به دیگران باشد و در سپردن مسئولیت های مختلف به افراد ضابطه جای خود را به رابطه داده باشد این وضع نه تنها تغییر نمی کند که سیر قهقرایی در انتظار آن است... لطفاْ اشتباه نکنید... منظورم شخص و گروه خاصی نیست بلکه تمامیت دامپزشکی مقصود است.

اجازه بدهید بعد از دانستن نظرات شما به تفصیل در این باره در روزهای آینده بنویسم...

  نوشته شده در  سه شنبه بیستم فروردین ۱۳۸۷ساعت 16:39  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

ششم اسفند ماه سال گذشته سایت سازمان دامپزشکی کشور خبر از پیگیری مجدانه دکتر نوروزی در به ثبت رساندن یک روز از هفته سلامت به نام دامپزشکی و سلامت داد.

در بخشی از این خبر آمده بود : براين اساس و ضرورت امر و همچنين پيگيري هاي مجدانه دكتر نوروزي رياست سازمان دامپزشكي كشور و پررنگ‌تر شدن نقش روزافزون دامپزشكي در بهداشت و سلامت جامعه و آگاهي بيش از پيش مردم به گستره فعاليتي اين سازمان، يك روز از هفته سلامت بنام «دامپزشكي و سلامت» نامگذاري شد .

حالا بد نیست سری به سایت وزارت بهداشت بزنیم و ببینیم نتیجه این پیگیری مجدانه چه بوده است؟

عناوين ايام هفته سلامت

روز

تاريخ

عنوان

شنبه

17/1/86

سلامت و همکاري­هاي بين­بخشي

يکشنبه

18/1/87

سلامت و تغييرات آب و هوايي

دوشنبه

19/1/87

سلامت، تغذيه و گروههاي در معرض خطر

سه شنبه

20/1/87

سلامت و فن­آوري­هاي نوين

چهارشنبه

21/1/87

سلامت و پزشک خانواده

پنج شنبه

22/1/87

سلامت و جامعه عاري از دخانيات

جمعه

23/1/87

سلامت و تحرک جسماني

 
خوب با این حساب باید بگوییم :
 
خسته نباشید آقای دکتر نوروزی با این همه پیگیری مجدانه!!!
 
  نوشته شده در  یکشنبه هجدهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 21:57  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

نشریه الکترونیک حکیم مهر در نظر دارد در سالجاری شروع به برگزاری کارگاههای کاربردی آموزشی نماید.

بدین منظور در فهرست اولیه آن عناوین ذیل پیش بینی گردیده است. راستی شما کدامیک را بیشتر ضروری و کاربردی می دانید؟

۱ -  بیماریهای پرندگان زینتی

۲ -  روشهای آزمایشگاهی (PCR -  الایزا -  روشهای انجام آزمایشات مختلف (نظیر شمارش میکروبی و ...)

۳ -  بیماریهای حیوانات غیرمعمول Exotic Animals

۴ -  مامایی و بیماریهای تولید مثل دامهای بزرگ

۵ -  اصول واکسیناسیون طیور (آشنایی با واکسنهای روز طیور و روشهای واکسیناسیون)

آیا دوره دیگری مد نظر شما است که بخواهید پیشنهاد کنید؟

  نوشته شده در  شنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 20:24  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

خوب زمان همه شعارها به سر رسیده و حالا وقت عمل است...

از همه دوستان و همکارانی که می توانند به  اینجانب در زمینه ذیل ایده بدهند می خواهم این موهبت را دریغ ننمایند.

امیدوارم با کمک همه شما بتوانیم سال ۸۷ را به سالی خوب و پربار در زمینه اطلاع رسانی تبدیل کنیم.

انشاء الله و با کمک مشاورین محترم نشریه حکیم مهر به زودی نخستین وبلاگ انگلیسی زبان خبری ایران در زمینه دامپزشکی برای انعکاس اخبار دامپزشکی کشورمان راه اندازی خواهد شد که از همه علاقه مندان دعوت می کنم در این خصوص بنده را یاری نمایند.

در ضمن زمینه های همکاری عبارتند از :

۱ -  خبرنگاری افتخاری

۲ -  ترجمه اخبار به زبان انگلیسی

۳ -  جستجوی اخبار روز دامپزشکی دنیا

۴ -  معرفی دانشکده های دامپزشکی دنیا

۵ -  معرفی دوره های آموزشی کوتاه مدت رایگان در زمینه دامپزشکی که امکان اعزام علاقه مندان ایرانی را فراهم می کند

و ...

  نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 22:5  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

این مصاحبه ای است که در سایت رجانیوز انجام شده که عیناْ برای شما در ادامه مطلب گذاشته ام که بخوانید.

ضمناْ می توانید این مصاحبه را از آدرس اصلی آن یعنی http://rajanews.com/News/?26148 هم مطالعه نمایید.

این دفعه هیچ قضاوتی در این باره نمی کنم و بدون شرح به انتشار آن می پردازم. قضاوت با شما...

(البته این هم متن نامه اینجانب به مدیر سایت رجانیوز) :

بسمه تعالی


مدیریت محترم سایت رجانیوز


با سلام و احترام و تبریک فرارسیدن سال نو

ضمن تشکر از فعالیتهای آن مجموعه محترم در اطلاع رسانی به جامعه در خصوص گفتگویی که در آن سایت محترم به آدرس http://rajanews.com/News/?26148 با عنوان گفتگو با اجاره دهنده حیوانات به فیلم ها و سریالها منتشر شده است نکاتی به استحضار عالی می رسد که امیدوارم در انعکاس این پاسخ و تبیین درست موضوع اقدام لازم و عاجل بعمل آید.
1 -  موضوع آشتی انسان با حیوانات که در این گفتگو مطرح شده متاسفانه در نازلترین سطح به عموم معرفی و تبیین گشته است. چه کسی گفته است که ماری را در خانه نگهدارید و آنرا برای کسب درآمد به سریالهای تلویزیونی اجاره دهید و نام آنرا آشتی انسان با حیوانات بگذارید؟
2 -  فرد مذکور به گفته خویش کاری غیرمجاز انجام می دهد و نگهداری این گونه حیوانات اولاً غیر مجاز بوده و ثانیاً سپردن آنها به سیرک که خود مسئله ای مذموم است وجهه سایت رجانیوز را در انعکاس اینگونه مطالب تخریب خواهد کرد که خواهشمند است دراسرع وقت نسبت به اعلام موضع آن سایت محترم در این خصوص اقدام فرمایید.
3 -  متاسفانه فرد مذکور اشاره نموده که نگهداری حیواناتی چون مار و ... در خانه به مراتب دردسری کمتر از نگهداری گربه در خانه برای همسایگان فراهم می کند که انتشار اینگونه مطالب واقعاً باعث تأسف است!
4 -  تبدیل حیوانات به ابزار دست انسان و درآمدزایی و خرید و فروش آنها از سوی این فرد مخالف اصول اولیه حمایت از حیوانات و فریب افکار عمومی در این زمینه است که خواهشمند است سایت محترم رجانیوز سریعاً نسبت به جبران این مسئله اقدام لازم بعمل آورد.
5 -  آموزش جنگ حیوانات نظیر آنچه درمورد ماهی فایتر از سوی فرد مذکور در این گفتگو به بچه ها داده شده است و به ناشیانه ترین شکل ممکن هم این موضوع رامطرح نموده از جنبه های دیگر مغایرت این گفتگو و ادعاهای این فرد با اصول ابتدایی حمایت از حیوانات است.
6 -  چه کسی اجازه داده است که شما با حیوانات حیات وحش چون مار به کافی شاپ بروید و آنرا برای مطرح ساختن خود و گرفتن چند عکس و به جلد مجلات راه یافتن دستمایه این اعمال غیرانسانی قرار دهید؟
7 - این فرد به دلیل بی اطلاعی محض از اصول اولیه حرفه دامپزشکی حتی در بخشی با توهین و تمسخر موضوع تحت نظارت دامپزشک بودن حیوانات و صدور شناسنامه بهداشتی را انکار نموده که این مسئله به شدت مورد اعتراض اینجانب و جامعه دامپزشکی کشور است و باید از اینگونه گفتگوهای بی پایه و اساس اجتناب نمود.
7 -  دخالت واضح در امور پزشکی که گوشتخواری و ترشح آدرنالین در بدن را به اشتباه به هم ارتباط داده از جمله دیگر موارد مورد اعتراض به گفتگو و سخنان این فرد بوده و لازم است سایت محترم رجانیوز نسبت به اطلاع رسانی درست در این خصوص اقدام لازم بعمل آورد.
8 -  فردی که هنوز نمی داند جای چه حیوانی در منزل و چه حیوانی در جنگل و طبیعت است (نظیر تمایل خود به نگهداری شیر در خانه) چطور می تواند سخن از قانونی کردن این به ظاهر شغل بر زبان آورد؟

در پایان لازم است مجدداً مراتب اعتراض شدید خود را به انتشار چنین گفتگویی در آن سایت محترم اعلام داشته و خواستار حذف سریع آن از سایت و درج این پاسخ که به منزله پاسخ حقوقی نشریه الکترونیک حکیم مهر به این گفتگو است باشم.

امید که مورد توجه قرار گیرد.

با تشکر و احترام
دکتر محمد لطفی زاده
مدیرمسئول نشریه حکیم مهر
www.hakimemehr.ir
mvet913@yahoo.com

جالب است که بدانید ماده ۶۸۰ قانون مجازات اسلامی هم این عمل را محکوم کرده و می گوید :

ماده 680 -  هر کس بر خلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده نماید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک و نیم میلیون ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.


ادامه مطلب
  نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 19:38  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 
در آستانه روز 13 فروردین (سیزده بدر) ، انجمن حمایت از حیوانات اصفهان توجه هموطنان عزیز را به رعایت نکات ذیل جلب نمود:

- آلودگی محیط زیست ، گسترش شهر ها و جاده ها زندگی و بقای حیوانات و موجودات زنده را با مخاطرات جدی مواجه کرده است . حیوانات نیز مانند ما حق زندگی دارند پس در روز طبیعت ، پاسبان طبیعت و ساکنان آن باشیم.
- از تخریب آشیانه پرندگان و مسدود کردن محل زندگی حیوانات وحشی جداً خودداری کنید.
- اگر در طبیعت حیواناتی مانند لاک پشت و جوجه تیغی را دیدید ، از شکار و آوردن آنها به خانه جداً خودداری فرمائید.

- سالانه هزاران هکتار جنگل و مرتع بدلیل بی احتیاطی هموطنانمان در آتش می سوزند . در صورت نیاز به آتش حتی الامکان منقل همراه خود ببرید و در غیر اینصورت حتماً خاکستر آتش را با آب خاموش کنید. همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنید و سیگار خود را قبل از خاموش کردن رها نکنید.
- اگر به جنگل و یا مناطق خارج از محدوده شهری می روید یادتان باشد شما میهمان هستید و حیوانات صاحب خانه ، پس ضمن انتخاب مکان مناسبی جهت گذارندن روز ، از نزدیک شدن به محل زندگی حیوانات وحشی خودداری کنید تا برای مهمانان و صاحب خانه ها مشکلی پیش نیاید.

- از آلوده کردن آب ، خاک و هوا پرهیز کنید . زباله های خود را جمع کرده و همراه خود ببرید.
- در مناطق جنگلی و یا مناطقی که تابلوی عبور حیوانات اهلی یا وحشی وجود دارد ، با کمترین سرعت ممکن رانندگی نمائید و مراقب حیوانات بی پناه باشید.
- اگر به مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست می روید ، رعایت قوانین مربوط به آن الزامی است .
- در صورت مشاهده حیوان مصدوم به آن کمک کنید . در اصفهان با انجمن حمایت از حیوانات اصفهان تماس بگیرید ؛ کلیه هزینه های احتمالی انتقال و یا درمان به شما پرداخت خواهد شد.
- در صورت مشاهده شکارچی ، مراتب را به پلیس 110 و یا اداره محیط زیست استان اطلاع دهید.
به نقل از سایت تابناک
  نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 1:8  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

امسال به نام نوآوری و شکوفایی نامگذاری شده است. به این بهانه خوب است سرفصلهایی که در مورد دامپزشکی می توان به نوآوری رسید و متعاقب آن شکوفایی را تجربه کرد تهیه شود. از جمله این نوآوریها شیوه های مدیریت مسئولین -  نوع آموزش دامپزشکی -  نحوه ممیزی های مواد غذایی با منشاء دامی -  ایجاد ضابطه های مناسب بجای وجود رابطه های قوی در پذیرش مسئولیت های بزرگ در دامپزشکی و حذف مردهای هزار چهره (!!!) از عرصه دامپزشکی که کم هم شاید نیستند! را می توان نام برد.

راستی به نظر شما این نوآوری و شکوفایی باید در دامپزشکی چه نمودی داشته باشد؟

آیا ارائه ایده های نو و بدیع و از آن مهمتر پذیرش این ایده ها از سوی مسئولین بعضاْ به میزهای خود چسبیده و عمل به آن ها موجب شکوفایی دامپزشکی خواهد شد؟

 

  نوشته شده در  یکشنبه یازدهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 21:56  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

یکشنبه یازدهم فروردین ماه اولین مطلب وبلاگ جناب آقای دکتر آراسب دباغ مقدم نوشته و منتشر شده است. از این بابت بسیار خوشحالم که مسئولین اجرایی و افراد علمی و دانشگاهی به وبلاگ نویسی روی می آورند.

ضمناْ از آنجاییکه تاکنون از نظرات جناب آقای دکتر دباغ مقدم بسیار بهره برده ام و با ایشان آشنایی دارم می دانم که وبلاگ ایشان به یکی از فعالترین و بهترین وبلاگهای دامپزشکی بخصوص در زمینه علوم و صنایع غذایی تبدیل خواهد شد.

ایشان رئیس کمیته بهداشت مواد غذایی جامعه دامپزشکان ایران -  عضو کمیته بهداشت مواد غذایی سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران -  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ارتش و عضو کمیته آلاینده های شیر فدراسیون بین المللی شیر در ایران هستند.

ضمن آرزوی موفقیت و سلامتی برای ایشان توجه شما را به بازدید منظم از این وبلاگ به آدرس زیر جلب می کنم :

www.drarasb.blogfa.com

 

  نوشته شده در  یکشنبه یازدهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 9:48  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

همانطور که قبلاْ در مورد وبلاگ دیگرم گفته بودم قصد دارم آنرا متفاوت از این وبلاگ بنویسم. پیشتر از شما نظر خواهی کردم که اگر موافقید آن وبلاگ را به نوعی به وبلاگی مذهبی تبدیل کنم. اما علیرغم لطفی که شما به بنده داشتید پس از مشورت با برخی از اساتید و شنیدن دغدغه هایی که برخی از آنها در این خصوص داشتند با اجازه از تبدیل آن وبلاگ به صورت صرفاْ مذهبی منصرف شدم و می خواهم آنرا به یک وبلاگ عمومی غیر از مسئله دامپزشکی از قبیل مسائل اجتماعی -  مذهبی -  ورزشی -  سیاسی(!!!) -  فرهنگی و ... تبدیل نمایم.

یعنی به عبارتی نام آن وبلاگ به (دست نوشته های یک دامپزشک) تغییر خواهد یافت. البته اگر اسم بهتری سراغ دارید پیشنهاد بفرمایید که حتماْ از آن استفاده نمایم.

اولین مطلب را هم در این زمینه زودتر از موعد مقرر (۱۳ فروردین) در آن نوشتم که اگر مایل بودید افتخاری نصیب بنده بفرمایید و آنرا از آدرس زیر ملاحظه بفرمایید.

www.drlotfi.persianblog.ir

 

  نوشته شده در  شنبه دهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 20:38  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

در سال ۸۷ چند طرح عمده دارم که امیدوارم با کمک همه دوستان و تمامی کسانی که می توانند در این زمینه همکاری و راهنمایی کنند به نتیجه برسد. البته اگر توفیق بود و زنده بودم...

از جمله این طرحها تهیه و ارائه طرح انجمن پیوند پزشکی و دامپزشکی ایران ، برگزاری نخستین کارگاه آموزشی نشریه حکیم مهر ، راه اندازی نخستین وبلاگ خبری دامپزشکی انگلیسی زبان ایران ، برگزاری نخستین جشنواره بین المللی وبلاگ نویسی دامپزشکی و تشکیل کانون فارغ التحصیلان دامپزشکی ایران است.

البته در روزهای آینده در مورد هر یک از اینها به تفصیل توضیح خواهم داد و از نظرات شما بهره مند خواهم شد. فقط این نکته را یادآوری کنم که به دلیل احترام به دوستانی که خواستار فراگیر شدن کانون فارغ التحصیلان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران بودند و پس از مشورت با برخی اساتید و مشاورین عزیز و به رغم وجود نظرات به شدت مخالف در بین اساتید دانشگاه تهران موفق شدم موافقت اولیه هیئت موسس این کانون را برای کشوری و سراسری نمودن آن بگیرم و انشاء الله در آینده نزدیک این کانون با شرکت فراگیر همه دانشکده ها اعم از آزاد و سراسری تاسیس خواهد شد...

  نوشته شده در  جمعه نهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 20:27  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

به گزارش حکیم مهر و به نقل از دکتر آراسب دباغ مقدم ، رئیس محترم کمیته بهداشت مواد غذایی جامعه دامپزشکان ایران اطلاعات مربوط به عناوین و نام سخنرانان و مقالات پانلهای مختلف پانزدهمین کنگره دامپزشکی ایران که از هفتم تا نهم اردیبهشت ماه سالجاری در مرکز همایشهای بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می شود بر روی سایت این کنگره قرار گرفته است.

علاقه مندان برای مطالعه این اطلاعات می توانند به آدرس زیر مراجعه نمایند :

http://www.15thvc.ir/panels.aspx

 --------------------------

البته در پانل مربوط به ورم پستان گاو شیری مقاله ای دیدم که عنوان آن

تاثير تزريق عمومی سه داروي تايلوزين، انروفلوکساسين و ترکیب پني سيلين- استرپتومايسين قبل از زايمان بر ميزان وقوع اورام پستان در گاوهاي شيري تازه زا

بود و تعجب کردم که چگونه در کنگره معتبر دامپزشکی ایران ما جهت تحقیقاتی را به مصرف بیجای آنتی بیوتیک داده ایم!!! البته شاید بعضی بگویند که این مسئله ایرادی ندارد ولی متاسفم که ما در اینجا استراتژی را بر پاک کردن صورت مسئله بنا می نهیم و به دنبال ساده ترین کار تحقیقاتی می رویم. در جراحیها که گالن گالن آنتی بیوتیک راحت مصرف می کنیم و اسم آنرا هم پیشگیری می گذاریم و در زمینه مامایی هم که جایگاه ویژه ای برای آنتی بیوتیک در زمینه پیشگیری قائلیم. کاش تحقیقی انجام می شد که روشهای نگهداری و پرورش و عوامل محیطی را بهبود می بخشید و ...

ضمناْ بد نیست در آدرس زیر سری هم به برنامه کنگره جهانی دامپزشکی کانادا بزنید و اگر دوست داشتید یک مقایسه ای هم بین نوع مقالات با کنگره خودمان داشته باشید!

http://www.worldveterinarycongress2008.com

 

  نوشته شده در  پنجشنبه هشتم فروردین ۱۳۸۷ساعت 23:21  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

سلام . سال نو بر همه شما مبارک!!! خوب مثل اینکه از شر من خلاص نشدید و دوباره برگشتم...!!!

جای همه شما خالی بود... این یک هفته ابتدای سال نو را نایب الزیاره همه شما در مشهد مقدس بودم. واقعاْ به یاد همه همکاران عزیزم و تمام کسانی که به وبلاگ من سر زدند بودم... بخصوص در ابتدای سال تحویل که در حرم مطهر امام هشتم علیه السلام و روبروی ضریح مبارک ایشان بودم... آرزو می کنم سال خوبی داشته باشید...

من که در این چند سال تا بحال مشهد را اینقدر شلوغ ندیده بودم...

این هم نمایی از از ازدحام جمعیت در پیاده روی جلوی حرم مطهر

اللهم صل علی علی بن موسی الرضا

نمایی از پنجره فولاد و ایوان طلا در صحن جمهوری

نمایی از مسجد جامع گوهرشاد

در مشهد که بودم به موضوعات دو وبلاگم فکر کردم و به نتیجه مهمی دست یافتم که انشاء الله در روزهای آینده مفصل به توضیح این موضوع خواهم پرداخت.

باز هم سال نو را تبریک عرض می کنم و آرزوی سلامتی و شادکامی برای همه شما دارم

  نوشته شده در  چهارشنبه هفتم فروردین ۱۳۸۷ساعت 23:21  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

با کلیک بر روی هر یک از آدرسهای زیر متن کامل کتاب هدهد تألیف اینجانب را مشاهده خواهید فرمود.

متن کامل کتاب هدهد (جلد اول) شامل چهل موضوع :

http://drlotfi.blogfa.com/post-1495.aspx

متن کامل کتاب هدهد (جلد دوم) شامل چهل موضوع : (بخش اول از هدهد یک تا بیست) :

http://drlotfi.blogfa.com/post-1496.aspx

متن کامل کتاب هدهد (جلد دوم) شامل چهل موضوع : (بخش دوم از هدهد ۲۱ تا هدهد ۴۰) :

http://drlotfi.blogfa.com/post-1497.aspx

 

  نوشته شده در  یکشنبه چهارم فروردین ۱۳۸۷ساعت 17:31  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

متن کتاب هدهد (جلد دوم) بخش دوم از هدهد ۲۱ تا هدهد ۴۰ :

 

21 -  دل یک دله کن ...

در سوره مبارکه یوسف علیه السلام آیه 39 آمده است : آیا اطاعت از ارباب و خدایان چندگانه و چندخدایی بهتر است یا اطاعت از یک خدای مقتدر؟ براستی باید درباره این موضوع فکر کرد که آیا ما در زندگی روزمره همه حوائج خود را از درگاه الهی می‌خواهیم یا برای خود ارباب و خدایان دیگری هم قائلیم؟ بنده در کلام می‎گویم به خدای یکتا معتقدم اما آیا بدون توجه به این مسئله که دنیا و هر آنچه در آن است زیر پرچم قدرت الهی است، انواع حاجات خود را نزد این و آن هم می‎برم و از آنان انتظار گره‌گشایی دارم؟

مناسب است در اینجا آیه 59 سوره مبارکه انعام را با هم مرور کنیم. ترجمه آیه شریفه این است : و کلیدهای غیب تنها نزد خداست، جز او (کسی) آن را نمی‎داند(از آن اطلاع ندارد) و آنچه در خشکی و دریاست خداوند از آن مطلع است و هیچ برگی نمی افتد مگر اینکه خداوند می داند و هیچ دانه‎ای در تاریکی‎های زمین و هیچ تر و خشکی نیست مگر اینکه در کتابی روشن (ثبت) است.

واضح است که در این شرایط تنها باید خدا را پرستش نمود و فقط از او باید یاری جست. همانطور که در نماز و در سوره مبارکه حمد همین معنا را به زبان می‎آوریم. (ایاک نعبد و ایاک نستعین)

در این راه حتماً لازم است دل را فقط متوجه خداوند نمود و مانند مولای متقیان حضرت علی علیه‎السلام دور آن حصاری کشید و جز خداوند به آن راه نداد. مطمئن باشیم که خداوند برای آرامش ما و گشایش همه کارهایمان کافی است. در قرآن کریم و سوره مبارکه زمر آیه 36 هم خداوند می‎فرماید: آیا خدا کفایت کننده بنده‎اش نیست؟

باید دانست که تدبیر همه امور به خواست خداوند است و لازم است همه نیازهای خود را به درگاه الهی عرضه کنیم و مطمئن باشیم دستان ما که به سوی آسمان بالا می‎رود خالی بازنخواهد گشت.

ای یک دله صد دله دل یک دله کن                             مهر دگران را ز دل خود یله کن

یک صبح به اخلاص بیا بر در ما                      بر ناید اگر کام تو از ما گله کن

22 -  توفیق بزرگ ایرانیان

توفیق بزرگ ایرانیان، همجواری با امام هشتم شیعیان ، امام رئوف و مهربان ، حضرت علی بن موسی‌الرضا علیه السلام است. بدین منظور گوشه‌ای از اقیانوس بی انتهای فضائل و فرمایشات حضرت را در قالب دو نکته از کتاب منتهی‌الامال مرحوم قمی رحمت الله تعالی علیه با هم مرور می‎کنیم. امید که سرلوحه کار و رفتار و زندگی همه ما قرار گیرد.

الف -  حضرت رضا علیه السلام هرگاه قصد تناول غذا داشتند ظرف بزرگی را کنار سفره گذاشته و ابتدا از بهترین غذاهای سفره گلچین می‎فرمودند و آنرا به مساکین و فقرا می‎دادند و سپس مشغول صرف غذا می‎شدند.

(خداوند متعال در قرآن کریم سوره مبارکه آل عمران ، آیه 92 رسیدن به مقام نیکوکاری را مشروط به انفاق از آنچه دوست داریم فرموده است. چه بسیار کمک‎هایی که البته دارای اجر است ولی از لباس و غذای غیرقابل مصرف صورت می‌گیرد. امید که به الگوی ارائه شده توسط امام رضا علیه السلام که ترجمه عملی این آیه قرآن است اقتدا نماییم.)

ب -  موسی بن سیار نقل کرده که با حضرت رضا علیه السلام بودم و در راهی که می‎رفتیم صدای گریه و شیون شنیدیم. نزدیک که شدیم به جنازه‎ای برخوردیم. حضرت از اسب پیاده شدند و به تشییع جنازه پرداخته و فرمودند : ای موسی! هر که جنازه یکی از دوستان ما را مشایعت کند ، مانند روزی که از مادر متولد شده گناهانش آمرزیده می‎شود.

(در پایگاه اینترنتی حوزه به نقل از کتاب مواعظ العددیه حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که در آن به حضرت علی علیه السلام فرمودند: جبرئیل در هفت مورد آرزو داشت (جای) آدم باشد که یکی از آنها تشییع جنازه است. این نکته نشانه اهمیت و فضیلت این عمل می‌باشد. امری که امروز در بین ایرانیان هم مرسوم است. با این حال برخی مواقع ، افرادی که دارای جایگاه اجتماعی بالایی در بین مردم هستند یا از تحصیلات بالایی برخوردارند ، تشییع جنازه را دون شأن خود می‎پندارند که با این توصیف، تفکری اشتباه است.)

23 -  آشنایی با نام ماه‌های قمری

شاید برای شما جالب باشد که با هم علت نامگذاری ماه‌های قمری را مرور کنیم. به این منظور از مقاله آقای غلامرضا فرج الله در مجله کیهان فرهنگی (دی و بهمن 84 ، شماره 231 و 232) با اندکی تصرف کمک می‌گیریم.

1 -  محرم : از ریشه (ح ر م) به معنای حرام شده است. علت نامگذاری این‎ است که در این ماه جنگ و کشتار بر مردم حرام بوده است.

2 -  صفر : از ریشه (ص ف ر) به معنای خالی شدن است. در علت نامگذاری این ماه سه نظر عمده وجود دارد. بعضی گفته‎اند چون محرم و صفر بعد از ایام حج بوده، نام این دو ماه را بخاطر آنکه مکه تقریباً خالی از حجاج می‎شده (صفران) گذاشته اند و بعداً یکی را محرم و دیگری را صفر گفته‎اند. علت دیگر آنست که در این ماه دزدی زیاد اتفاق می‎افتاد و کاروان‏ها با بار خالی (صفر) برمی‎گشتند. علت سوم هم این است که مکه به دلیل وبا در این ماه خالی از سکنه شد و این نام بر روی این ماه قرار گرفت.

3 -  ربیع الاول و ربیع الثانی : از ریشه (ر ب ع) به معنای بهار و خوش و خرم است. در علت نامگذاری این دو ماه که سومین و چهارمین ماه سال قمری هستند گفته‎اند چون با فصل رویش گیاهان مقارن بوده‎اند و همه جا سبز و خرم می‎شده به این نام زینت یافته‎اند.

4 -  جمادی الاول و جمادی الثانی : از ریشه (ج م د) به معنای جامد و یخبندان است. ظاهراً این دو ماه به دلیل آنکه هوا رو به سردی می‏‎رفته به این نام شناخته می‎شوند.

5 -  رجب : از ریشه (ر ج ب) به معنای بزرگ و عظیم است. از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که فرمود: رجب ، نام نهری است در بهشت که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‎تر می‎باشد. هر که در این ماه یک روز روزه بگیرد خداوند او را از آن نهر سیراب فرماید. نقل دیگری هم وجود دارد که از حضرت محمد صلی‎‌الله علیه و آله روایت شده که فرمود: رجب ماه استغفار امت من است و رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار فرود می‏آید. ظاهراً به دلیل نزول رحمت بسیار این ماه عظیم نامیده شده است.

6 -  شعبان : از ریشه (ش ع ب) به معنای شعبه و فرقه است. در علت نامگذاری دو نظر عمده وجود دارد. یکی آنکه اعراب در طلب آب هر کدام به راهی می‎رفتند و بین آنها تفرقه ایجاد می‎شد. دوم اینکه مطابق روایتی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله در این ماه روزی مؤمنان زیاد و منشعب و حسنات آنها مضاعف می‎گردد.

7 -  رمضان : از ریشه (ر م ض) به معنای گرم و سوزان و از درون سوختن است. در علت نامگذاری گفته‎اند رمضان یکی از اسماء خدا است و چون این ماه هم ماه خداوند است این نام را بر آن نهاده‌اند. نقل دیگر هم آنست که در این ماه گناهان انسان محو می‎شود و می‎سوزد.

8 -  شوال : از ریشه (ش و ل) به معنای بار برداشتن است. ظاهراً به دلیل آنکه اعراب در این ماه بار خود را برای سفر برمی‎داشتند و به سفر می‎رفتند و عده‎ای هم به شکار می‌پرداختند به این نام شناخته شده است.

9 -  ذی القعده : (ذی) به معنای صاحب و قعده از ریشه (ق ع د) به معنای دست کشیدن و نشستن و ذی‎القعده به معنای صاحب صلح است. علت نامگذاری اینست که در این ماه مردم از جنگ پرهیز می‎کردند و دست می‎کشیدند. ضمن آنکه چهار ماه رجب ، شوال ، ذی القعده و ذی الحجه ماههایی هستند که در آن‎ها جنگ حرام است. (سوره مبارکه توبه ، آیه 36)

10 -  ذی الحجه : الحجه از ریشه (ح ج ج) به معنای زیارت و طواف نمودن کعبه است. علت نامگذاری این ماه انجام فریضه حج واجب است.

 24 -  چهار نکته پندآموز

از کتاب خاطرات (جلد اول و دوم) آقای قرائتی (از مرکز فرهنگی درسهایی از قرآن) نکاتی نقل می‌کنم به امید آنکه برای همه ما پندآموز باشد:

1 -  مادر یکی از مسئولین فوت کرده بود. دفتر یکی از علماء تسلیت‎‌نامه‎ای تنظیم کرده و نوشته بودند : بسیار متأسفیم! وقتی جهت امضاء خدمت آن عالم بردند، ایشان فرمودند: کلمه بسیار را حذف کنید. دروغ است. بعد فرمودند: متأسفیم را هم حذف کنید. همین اندازه که طلب مغفرت کنید کافی است. نباید دروغ بنویسیم!

(چه بسیار در پیام های تبریک و تسلیت و گفتار روزانه که دروغ‎ها گفته و نوشته می شود و غافلیم!)

2 -  با نوجوانی در جبهه مصاحبه کردند که کارش خنثی کردن مین بود. از او پرسیدند: تاکنون چند مین خنثی کرده‎ای؟ گفت: نشمرده‎ام. ترسیدم بشمارم غرور مرا بگیرد!

(یک صلوات با هم بفرستیم و ثوابش را به روح همه شهداء از صدر اسلام تاکنون هدیه کنیم : اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم)

3 -  آقای قرائتی می‎گوید: استادی داشتم که مدتی خدمت او درس می‎خواندم. یک روز به هنگام درس، در اتاق باز شد. استاد بلند شد در را بست و برگشت. گفتیم : به ما می‎گفتید در را می‎بستیم. ایشان فرمود: خوب نیست استاد به شاگردش دستور بدهد!!!

(یادم هست که مدیر یکی از سازمانها وقتی تازه مدیر شده بود کیفش را به معاونش می داد که برایش در خیابان حمل کند و خودش دو دست را در جیب شلوارش می‎کرد و راه می‎رفت!!!)

4 -  آقای قرائتی می‎گوید: سال 58 در خدمت شهید بهشتی رحمت الله تعالی علیه بودیم. عده‎ای از مهمانان خارجی هم حضور داشتند و ایشان گرم صحبت بودند. تا صدای اذان بلند شد، شهید بهشتی از حضار عذرخواهی کرد و گوشه‎ای سجاده‎اش را انداخت و مشغول نماز شد.

(به راستی چقدر ما به نماز که ستون دین ما است اهمیت می‏دهیم. چه بسیار غفلت‏ها که در این زمینه اتفاق‎ می‎افتد و صدای اذان و دعوت خداوند بلند می‎شود ولی ما سرگرم کارهای دنیوی هستیم و به نماز بی‎اعتنایی می‎کنیم. غافل از آنکه هر چه از کار و کسب و تحصیل و موفقیت بخواهیم در گرو نماز است!)

25 -  آشنایی با علائم ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

این مطلب را از پایگاه اینترنتی آقای حسین انصاریان واعظ معروف با کمی تصرف و تلخیص نقل می‎کنم.

بر همه ما لازم است با نشانه‎های ظهور حضرت حجت علیه السلام آشنا باشیم و برای ظهور ایشان دعا کنیم. در کتب مختلف نظیر غیبت نعمانی ، کمال الدین ، بحارالانوار جلد 52 ، غیبت شیخ طوسی و غیره نشانه‎های مختلفی برای ظهور ذکر شده است. چنانکه از امام باقر علیه السلام روایت شده که فرموده‎اند: نشانه‌های ظهور دو دسته است. یکی غیرحتمی و دیگری حتمی. منظور از علائم حتمی آن است که به هیچ قید و شرطی وابسته نیست و قبل از ظهور حتماً باید واقع شود و مقصود از علائم غیرحتمی این است که اگر شرطی تحقق یابد در آن صورت این علائم واقع می‎شوند. مثلاً ممکن است با دعا یا گذشت زمان برخی نشانه‌ها از فهرست نشانه‎های غیرحتمی حذف شوند. نشانه‎های غیرحتمی فراوان هستند. به عنوان نمونه امام صادق علیه‌السلام در روایتی در این خصوص ، نشانه‌های غیرحتمی را اینچنین برشمرده‎اند : حق بمیرد و طرفدارانش نابود شوند. ظلم و ستم فراگیر شود. کارهای بد آشکار شده و نهی از منکر انجام نشود. بچه ها به بزرگان احترام نکنند. پیوندهای خویشاوندی قطع شود. مردم اموال خود را در غیر اطاعت خدا مصرف کنند و کسی مانع نگردد. کسی که امر به معروف کند خوار شود. همسایه ، همسایه خود را اذیت کند. قسم دروغ به خدا فراوان شود. ستم و تجاوز شایع گردد. نماز سبک شمرده شود. نهایت تلاش مردم و سعی آن ها ارضای شکم و شهوت گردد.

امام صادق علیه السلام نشانه‎های حتمی ظهور را هم پنج علامت برشمرده اند :

(یمانی ، سفیانی ، صیحه آسمانی ، قتل نفس زکیه و فرورفتن (سفیانی) در بیابان (سرزمین بیداء))

از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هم روایت شده که فرموده‎اند : ده نشانه است که قبل از قیامت حتماً به وقوع خواهد پیوست : (سفیانی ، دجال ، دخان ، دابه ، خروج حضرت مهدی علیه السلام ، طلوع خورشید از مغرب ، نزول حضرت عیسی علیه السلام ، خسوف در مشرق ، خسوف در جزیره العرب و آتشی که از مرکز عدن شعله می‎کشد و مردم را به سوی بیابان محشر هدایت می‎کند)

البته درباره علائم ظهور و دسته بندی حتمی و غیرحتمی بودن آن،  روایات دیگر و نظرات متفاوت و اختلافاتی هم وجود دارد و حتی بعضی وقوع علائم حتمی را هم مشروط به اراده خداوند متعال در طول زمان دانسته‏اند.

26 -  فضیلت برخی سوره های قرآن کریم

حتماً با کتاب مفاتیح الجنان تألیف مرحوم قمی رحمت الله تعالی علیه آشنا هستید. در عصر حاضر هم کتابی دیگر به زیور طبع آراسته شده که با نام آن کتاب بی شباهت نیست. آیت الله العظمی مکارم شیرازی کتاب جدیدی به نام مفاتیح نوین عرضه کرده‎اند که می توان گفت این کتاب همان مفاتیح الجنان است اما با یک تجدید نظر کلی. به نقل از مفاتیح نوین ثواب و آثار قرائت برخی از سوره‎های قرآن کریم را ذکر می‎کنم به امید آنکه از این سفره الهی به قدر کفایت توشه‎ برداریم :

1 -  سوره مبارکه اعلی : یکی از یاران حضرت علی علیه السلام گفته‎ است : بیست شب پشت سر آن حضرت نماز خواندم و ایشان هر شب سوره اعلی را در نماز می‎خواندند و می‎فرمودند : اگر می دانستید چه برکاتی در این سوره است ، هر کدام از شما هر روز بیست بار آن را تلاوت می کردید. هر کس آن را بخواند گویا کتب و صحف موسی و ابراهیم علیهما السلام را تلاوت کرده است.

2 -  سوره مبارکه یس : امام صادق علیه السلام فرموده اند : هر کس این سوره را در روز بخواند ، در طول روز محفوظ و پر از روزی خواهد بود و هر که آن را شبانگاه پیش از خواب بخواند ، خداوند هزار فرشته بر او مأمور می‏کند که او را از هر شیطان رانده شده و هر آفتی حفظ کنند.

3 -  سوره مبارکه تکاثر : پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده اند : هر که این سوره را بخواند ، خداوند در برابر نعمت هایی که در دنیا به او داده او را مورد حساب قرار نمی دهد.

4 -  سوره مبارکه قدر : پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده اند : هر که این سوره را تلاوت کند مانند کسی است که ماه رمضان را روزه گرفته و شب قدر را احیاء داشته است.

5 -  سوره مبارکه کوثر : حضرت محمد صلی الله علیه و آله فرموده اند : هر که این سوره را تلاوت کند خداوند او را از نهرهای بهشتی سیراب خواهد کرد.

6 -  سوره مبارکه قل هو الله (توحید) : حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود : آیا کسی از شما توانایی دارد یک سوم قرآن را در یک شب بخواند؟ شخصی پرسید : ای رسول خدا آیا این کار ممکن است؟ حضرت فرمود : سوره قل هو الله احد را بخوانید.

27 -  آشنایی با یمانی و سفیانی

در مورد علائم ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف روایات متفاوت و متعددی در کتب مختلف آمده و منبع تحقیق علاقمندان به این موضوع بوده است. آنچه از مجموع این روایات توسط محققین استنباط و منتشر شده آن است که یمانی فردی مصلح و خوب و سفیانی فردی ستمکار و بد است. طبق روایات قیام یمانی از یمن و سفیانی از شام صورت خواهد گرفت. شیخ طوسی رحمت الله تعالی علیه در کتاب الغیبه روایتی از امام صادق علیه السلام نقل کرده که فرموده‎اند: در میان پرچم ها پرچمی هدایت یافته تر از پرچم یمانی که به حق دعوت می کند نیست. در کتاب غیبت نعمانی هم از امام محمد باقر علیه السلام چنین حدیثی نقل شده که یمانی را اینطور توصیف فرموده اند : در میان پرچم ها پرچمی هدایت یافته تر از پرچم یمانی نیست. او پرچم هدایت است زیرا به سوی صاحب شما دعوت می کند. در آن سو شیخ صدوق رحمت الله تعالی علیه روایتی از امام صادق علیه السلام نقل کرده که فرموده اند : اگر سفیانی را ببینی ، پلیدترین مردم را مشاهده کرده‎ای. آنچه از روایات برمی آید آن است که سفیانی بعد از تصرف شام به عراق حمله می کند و به کشتار گسترده ای دست می زند و سرانجام لشکریانش در حالی که برای مقابله با امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف عازم مکه می شوند در میان راه و بین مدینه و مکه در منطقه ای به نام بیداء به خواست خداوند متعال به صورتی معجزه آسا در زمین فرو می روند و نابود می گردند. مطابق نظر آیت الله مکارم شیرازی در کتاب حکومت جهانی حضرت مهدی علیه السلام ، سفیانی توصیفی از جریان یا انسان‎های منحرف است و لزوماً یک نفر نیست. بلکه در مقابل هر جریان حقی یک سفیانی وجود دارد و تفاوت آن با دجال آنست که سفیانی آشکارا و دجال با حیله و فریب با حق مبارزه می‎کند. ان شاء الله خداوند به همه ما توفیق شناخت حق و فرق آن با باطل و یاری حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف عنایت فرماید.

در اینجا به اختصار چند نکته درباره سفیانی و یمانی نقل کردم و دعوت می کنم در صورت آشنایی با کامپیوتر و اینترنت به سایت   noorportal.netو andisheqom.com مراجعه نموده و اطلاعات مفصلی در این رابطه را مشاهده و مطالعه نمایید.

28 -  دجال کیست یا چیست؟

این مطلب را با کمک از پایگاه اینترنتی حوزه وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی ، مرکز مطالعات و پژوهشهای فرهنگی حوزه علمیه قم و نشریه پگاه حوزه تقدیم و به علاقمندان آشنا به زبان عربی هم توصیه می‎کنم در باب مهدویت و علائم ظهور ، کتاب ارزشمند آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با نام (منتخب‌الاثر) را که در سایت اینترنتی ایشان هم موجود است مطالعه نمایند.

دَجَل در لغت به معنای روکش نمودن چیزی است که باطن آن کم ارزش است ولی روی آن زرق و برق داده شود. معنای دیگر آن را هم (آب طلا) گفته‎اند. لذا واژه دجال را برای کسی بکار می‏برند که فریبنده و دروغگو باشد و باطل را حق جلوه دهد. بیشتر روایات مربوط به دجال بخصوص توصیف چهره و ظاهر از طریق اهل سنت وارد شده و در کتب معتبر شیعه بعنوان یکی از علائم ظهور می‎توان به روایات معدودی استناد کرد که آن هم به عقیده اهل فن از نظر سند جای تأمل دارد. با این حال با توجه به روایات و سابقه دجال که حتی به قبل از اسلام برمی‎گردد و در انجیل به عنوان (ضد مسیح علیه السلام و منکر حضرت عیسی علیه السلام) از آن یاد شده به نظر می‎رسد که شاید منظور از دجال یک شخص نباشد و اشاره به یک جریان انحرافی داشته باشد و یا به هر شخصی که به دروغ و فریب برای دعوت مردم متوسل شود اطلاق گردد.(مشابه چنین نظری از آیت الله مکارم شیرازی در کتاب حکومت جهانی حضرت مهدی علیه‌السلام آمده است) مطابق بعضی روایات هم خروج دجال از علائم ظهور نیست و جزو علائم برپایی قیامت شمرده شده است. برخی از محققین معتقدند اوصافی که برای دجال در روایات ذکر شده نظیر آنکه گفته می‌شود ، دجال کوهی از غذا و شهری از آب به همراه دارد اشاره به قدرت کفر و جریان انحرافی و نشانه دراختیار داشتن امکانات وسیع برای فریب مردم است. بعضی از روایات از هلاکت دجال به دست مبارک حضرت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و برخی هم به دست مبارک حضرت عیسی علیه السلام سخن به میان آورده‎اند.

مرحوم قمی رحمت الله تعالی علیه در منتهی الآمال روایتی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله آورده که فرموده‎اند: هر مؤمنی که دجال را ببیند آب دهان خود را بر روی او بیندازد (شاید کنایه از برائت باشد) و سوره مبارکه حمد را برای درامان ماندن از فتنه او بخواند. ان شاء الله خداوند همه ما را از شر فتنه دروغگویان و فریبکاران در امان نگه دارد.

29 -  ماجرای قتل نفس زکیه (از علائم ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف) چیست؟

در ابتدا به علاقمندان تحقیق در این زمینه پیشنهاد می‎کنم کتاب تحلیل تاریخی نشانه‎های ظهور از انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تألیف آقای مصطفی صادقی را مطالعه نمایند. اما نفس زکیه به معنای انسان بی‎گناه است. در قرآن کریم سوره مبارکه کهف آیه 74 هم این تعبیر بکار رفته است. آنجا که همسفر حضرت موسی علیه السلام جوانی را کشت و آن حضرت گفت : آیا انسان بی‎گناهی (نفس زکیه) را بدون آنکه کسی را کشته باشد به قتل رساندی؟!

در تاریخ است ، فردی با نام محمد بن عبدالله بن حسن بن علی بن ابی طالب در زمان منصور عباسی قیام کرد تا حق اهل بیت را از ظالمان بگیرد که او را به قتل رساندند. بر اساس آنکه در برخی روایات نام نفس زکیه ، محمد بن حسن ذکر شده ، برخی همین فرد را نفس زکیه‎ای از خاندان امام حسن علیه السلام دانسته‎اند. این در حالی است که دو دسته روایات محل قتل نفس زکیه را مکه و مسجدالحرام ذکر نموده اند ولی این فرد در مدینه به قتل رسیده است. از سویی دیگر مطابق روایتی از امام صادق علیه السلام که فرموده‎اند : میان قیام قائم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و کشته شدن نفس زکیه تنها پانزده شب فاصله است ، این فرد به نظر نمی‎رسد که همان نفس زکیه باشد. در مورد علت به قتل رساندن نفس زکیه هم اطلاعات زیادی در دست نیست. با این حال بنابر تحقیق اهل فن روایاتی در این خصوص در کتاب تحلیل تاریخی نشانه های ظهور آمده که تردیدهایی هم در کنار آن ذکر شده است. در یکی از این روایات آمده است که امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ، نفس زکیه را به نمایندگی از خود به سوی مردم مکه می فرستند تا حجت بر آن ها تمام شود. اما آنها بین رکن و مقام (مطابق یک دسته از روایات دیگر محل قتل وی مکه (بطور عام) ذکر شده و دسته ای هم مثل این روایت مسجد الحرام را محل قتل معرفی کرده‎اند) به او هجوم آورده و وی را سر می برند و بعد از این جریان حضرت مهدی عجل‎الله تعالی فرجه الشریف ظهور خواهند فرمود. ان شاء الله خداوند به همه ما توفیق درک پیام حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف عنایت فرماید.

30 -  پرتوی از احکام

احکام دین اسلام به دو دسته تکلیفی و وضعی تقسیم می‏شود. احکام تکلیفی آن است که تکلیف انسان را نسبت به اعمال و رفتارش مشخص می‎کند. (مانند واجب بودن نماز) احکام وضعی آن است که وضعیت و کیفیت چیزی را نسبت به اعمال انسان مشخص می‏کند. (مانند صحیح یا باطل بودن نماز)

احکام تکلیفی به پنج گروه تقسیم می‏شود:

الف -  واجب : کاری که انجامش لازم است و ترک آن عذاب دارد. مانند نماز

ب -  حرام : کاری که ترک آن لازم است و انجامش عذاب دارد. مانند دروغ

ج -  مستحب : کاری که انجامش خوب است و ثواب دارد ولی ترک آن عذاب ندارد. مانند نماز شب

د -  مکروه : کاری که ترک آن مطلوب است و ثواب دارد ولی انجامش عذاب ندارد. مانند پوشیدن لباس سیاه در نماز

ه -  مباح : کاری که انجام و ترک آن مساوی است. نه عذابی دارد و ثوابی! مانند خیلی از اعمال معمولی و روزمره ما

علت اینکه این مسائل را ذکر کردم یادآوری دو نکته بود. اول آنکه امروزه به دلایلی برای بعضی این تصور پیش آمده که چرا باید تقلید کنیم و تقلید کاری ناشایست است. حتماً به این نکته مهم باید توجه کرد که اولاً تقلید در اصول دین جایز نیست و باید خود انسان به یقین برسد. ثانیاً اگر فردی مجتهد است و توانایی استنباط احکام و تشخیص حق و باطل را دارد می‏تواند به اجتهاد خود عمل کند و نیازی به تقلید نیست. اما اگر فردی قرآن را به خوبی نمی‏شناسد، از تفسیر و شأن نزول آیات آگاه نیست، شناخت کاملی از راویان احادیث و روایات ندارد، نظرات فقهی مجتهدین بزرگ اسلام را مطالعه ننموده و بسیاری موارد دیگر، آیا می‏تواند به تشخیص خود عمل کند یا باید از اهل فن و خبرگان علم مانند بسیاری مواقع نظیر امور پزشکی که از نسخه پزشک متخصص و ماهر پیروی می‎کنیم سؤال نموده و تقلید نماید؟ نکته دوم هم اینکه بر همه ما لازم است احکامی که روزمره به آنها نیاز داریم را حتماً یاد بگیریم و سرلوحه زندگی خویش قرار دهیم تا ان شاء الله به سعادت دنیوی و اخروی دست یابیم.

31 -  آنانکه خاک را به نظر کیمیا کنند /  آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند

آرامگاه کربلایی کاظم کریمی (ساروقی) رحمت الله تعالی علیه را اهالی شهر مقدس قم خوب می‌شناسند. مرد بی‎سواد اهل ساروق از توابع فراهان اراک که یک شب راه هزار سال را پیمود و به عنایت حضرت حق حافظ کل قرآن کریم شد. در یکی از ماههای رمضان ، نماینده مرحوم آیت الله العظمی حائری رحمت الله تعالی علیه برای تبلیغ اسلام به روستای او می‎رود و از لزوم پرداخت خمس و زکات کشاورزان می‎گوید. کربلایی کاظم به ارباب و صاحب زمین خود این موضوع را تذکر می‎دهد و آن فرد از دادن زکات گندم امتناع می‎کند. کربلایی کاظم علیرغم اصرار اربابش حاضر به کار کردن در آن زمین نمی‎شود و سه سال به روستای دیگری پناهنده می‎شود تا آنجا که ارباب وی توبه می‎کند و به خاطر تنهایی پدر کربلایی کاظم از او می‎خواهد که به سرکار خود برگردد و به او زمین هم می‎بخشد. کربلایی کاظم با خود عهد می‎کند که نیمی از گندم‎ها را هر سال به فقرا بدهد. یک سال منتظر باد بود که کاه از گندم جدا کند ولی باد نوزید. کار را رها کرد و در راه خانه فقیری از او سهم گندمش را خواست.  با اینکه بادی در کار نبود غربال را برداشت و گندم آن فقیر را به وی داد و سپس به سمت امامزاده 72 تن حرکت کرد. بعد از زیارت در راه برگشت با دو سید نورانی برخورد می‎کند. آنان اسم او را برده و می‎فرمایند با ما همراه شو و به امامزاده برای قرائت فاتحه بیا. کربلایی کاظم تعجب می‎کند که از کجا او را می‎شناسند و می‏‎گوید من تازه از امامزاده برمی‎گردم. بالاخره به توصیه آن دو سید بزرگوار مجدداً با آنان به سمت امامزاده می‎رود. در آنجا یکی از این دو بزرگوار به او می‎گوید کتیبه روی سقف امامزاده را بخوان. کربلایی کاظم می‎گوید من سواد ندارم و نمی‎توانم بخوانم. آن آقایان می‎فرمایند ما می‎خوانیم و تو هم با ما بخوان. سپس آیات 54 تا 59 سوره مبارکه اعراف را می‎خوانند و کربلایی کاظم بی‎سواد کتیبه ای از نور مشاهده می‎کند و می‎خواند، در حالی که دست مبارک آن آقا بر روی سینه کربلایی کاظم بوده است. وقتی این آیات تمام می‎شود کربلایی کاظم هر چه این طرف و آن طرف را نگاه می‎کند کسی را نمی بیند و ظاهراً از ترس بیهوش می‎شود. وقتی به هوش می‏‎آید و به خانه برمی‎گردد احساس می‎کند که کلمات عربی زیادی از نور قرآن را بلد است. اینچنین می‎شود که وی حافظ کل قرآن کریم می‏شود و به کرامتی دست می‏یابد که قادر بوده حتی سوره‎های قرآن کریم را از آخر به اول هم بخواند و در امتحاناتی که از وی در قم بعمل آمده متن عادی را از قرآن کریم به راحتی تشخیص می‏داده و می‎فرموده در متن قرآن نوری است که در دیگر متون وجود ندارد. آری این است تأثیر لقمه حلال و پرداخت حق فقرا و مستمندان.

32 -  در محضر امام جواد علیه السلام

متأسفانه در بین عوام اصطلاحی وجود دارد که اگر فردی را بخواهند عقب‎مانده یا با شأن اجتماعی پایین نشان دهند وی را به نامی خطاب می‎کنند که به دلیل تشابه به لقب حضرت امام محمد تقی علیه السلام کاری ناپسند است. ضمن آنکه قرآن کریم در سوره مبارکه حجرات هم از بکاربردن القاب نامناسب ما را برحذر داشته قویاً توصیه می‏کنم از لقب مبارک (جواد) که به معنای بخشنده و با جود و کرم است به دلیل حفظ حرمت حضرت امام جواد علیه السلام جداً در مکالمات روزمره به معنای فوق که اشاره کردم خودداری کنیم.

اکنون سه حدیث از بیانات گوهربار امام محمد تقی علیه السلام را از پایگاه اینترنتی اندیشه و حوزه علمیه قم با هم مرور می‎کنیم به امید آنکه سرلوحه زندگی و رفتار ما قرار گیرد :

الف -  بحارالانوار جلد 72 : امام جواد علیه السلام فرموده‎اند: مؤمن نیازمند به سه خصلت و ویژگی است. توفیق از سوی خداوند متعال ، واعظ و پنددهنده‎ای از درون خود و قبول و پذیرش نصیحت کسی که او را نصیحت کند.

ب -  بحارالانوار ، جلد 17 : امام محمد تقی علیه السلام فرموده‌اند : از رفاقت و دوستی با شرور بپرهیز که مانند شمشیر ظاهرش براق و خوب و اثرش زشت و بد است.

ج -  بحارالانوار ، جلد 67 : امام جواد علیه السلام فرموده‎اند : با فضیلت‌ترین و ارزشمندترین عبادات اخلاص است و آن عبادتی است که خالص و بی ریا انجام شود.

(فردی نماز می‏خواند. در این هنگام دو دوست وی وارد مسجد شدند.  یکی به دیگری گفت : عجب نمازی می‏خواند. آن فرد نماز خود را شکست و گفت : روزه هم هستم!!!)

استاد ارجمند جناب آقای فاطمی نیا در مراسمی و در وصف ریا مثالی می‎فرمودند که شخصی در طول روز دائم آب می‎نوشید و وقتی علت آن را از او پرسیدند، آهی کشید و گفت : نماز شب تشنگی می‎آورد!!!

امید که همه ما از ریا به دور باشیم و به درگاه الهی اخلاص عرضه کنیم. ان شاء الله

33 -  در محضر امام هادی علیه السلام

آقای صالحی در کتابش با نام چهل داستان و چهل حدیث از امام هادی علیه السلام از جلد سوم اثبات الهداه داستانی از زبان یکی از درباریان متوکل خلیفه عباسی نقل کرده که خلاصه آن چنین است : روزی متوکل عباسی به یکی از جادوگران هندی گفت : اگر بتوانی در مجلسی علی بن محمد (امام هادی علیه السلام) را شرمنده کنی به تو هزار دینار جایزه می دهم. به این منظور سفره‎ای آماده و از امام هادی هم دعوت کردند. سر سفره امام هادی علیه السلام که دست به نان بردند آن فرد جادوگر با سحر و جادو کاری می‎کرد که نان بلند می‌شد و حاضرین می خندیدند و چند بار نگذاشت که امام علیه السلام نان را بردارند. در این حال امام هادی علیه السلام به نقاشی شیر که روی پرده دیوار بود (در سایت اینترنتی حوزه علمیه قم به نقل از بحارالانوار جلد 50 آمده که نقش شیر روی بالشی بود که کنار ساحر قرار داشت و حضرت دست مبارک را روی آن گذاشتند) اشاره فرمود که این مرد جادوگر را ببلعد. در کمال تعجب و وحشت حاضران آن شیر نقاشی شده ، زنده شد و جادوگر را بلعید و به دستور امام مجدداً به شکل نقاشی شده خود بازگشت. حاضرین ترسیده بودند و متوکل عاجزانه تقاضا می کرد که آن فرد را امام به دنیا بازگرداند. امام هادی علیه السلام فرمود دیگر او را نخواهید دید. فکر کردید می توانید دشمن خدا را بر دوست خدا مسلط کنید؟!

مقصودم از نقل این حکایت تأکید بر قدرت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام است. در جلد اول اصول کافی از امام باقر علیه السلام روایت شده است که فرموده‎اند : اسم اعظم خداوند هفتاد و سه حرف است. آصف بن برخیا فقط یکی از آن حروف را می دانست که توانست زمین را درهم نوردیده و قبل از یک چشم برهم زدن، تخت بلقیس را از سرزمین سبا نزد سلیمان نبی حاضر سازد و ما ائمه معصومین هفتاد و دو حرف از آن را می دانیم و یک حرف هم تنها نزد خدا است. (آصف بن برخیا که وصف وی در سوره مبارکه نمل آیه 40 آمده وزیر و به قول برخی از مورخین خواهرزاده حضرت سلیمان و مورد اعتماد وی بود و توانست با علمی که به او عنایت شده بود تخت ملکه سبا را به چشم برهم زدنی نزد جناب سلیمان حاضر سازد.)

حالا به نظر شما معصومین علیهم السلام را نباید شفیع خود قرار داد و از این قدرت استفاده کرد و به آنان توسل نمود؟ یقین بدانیم که از ائمه معصومین علیهم السلام کارهای بزرگ و بسیاری برمی آید که در ذهن ما هم نمی گنجد. داستان فوق تنها نمونه کوچکی از این دست بود.

34 -  یادی از مجاهدت های خانواده جناب عمار

انصاف و قدرشناسی حکم می‎کند از همه افرادی که در طول تاریخ اسلام برای گسترش اسلام زحمت کشیدند و رنج‎های زیادی تحمل کردند تشکر کنیم و به یادشان باشیم. در صدر تمام افراد یقیناً پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله قرار دارند که مورد اذیت و آزارهای زیادی واقع شدند و همه مسلمانان مدیون زحمات ایشان هستند. از تحمل تمسخرها و خاکستر به سر ریختن ها تا جدال و جنگ‎ها و آسیب های جسمی و مخالفت‌ نزدیکان و بستگان پیامبر و از دست دادن عزیزترین نزدیکانشان می‎توان به عنوان گوشه‎‌ای از این رنج و زحمت یاد کرد. جا دارد به پاس قدردانی از پیامبر مهربانمان صلواتی بفرستیم و به ایشان تقدیم کنیم.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

در اینجا شایسته است یادی از خانواده‌ای کنیم که پای اعتقادشان به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به خوبی ایستادند و در صدر اسلام به گسترش این دین و تبلیغ حضرت محمد صلی الله علیه و آله کمک شایانی کردند. جناب عمار که از بزرگان اسلام است وقتی به نزد پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله مشرف شد و پنهان و دور از چشم کفار اسلام آورد، این تعالیم را به خانواده خود منتقل کرد تا جناب یاسر و بانو سمیه (پدر و مادر) و برادرش جناب عبدالله هم به فیض مسلمان شدن نائل شوند. ابوجهل که از اشراف مکه و از دشمنان سرسخت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بود پیوسته آنان را شکنجه می‎کرد و از آنان می خواست تا به پیامبر خدا دشنام دهند و به بت ها ایمان بیاورند. اما با وجود خواباندن آنها روی ریگ داغ بیابان و شکنجه های جسمی و روحی ، آنان از اعتقاد خود دست برنداشتند. جناب یاسر زیر شکنجه‎ به فیض شهادت نائل آمد و بانو سمیه هم با تحمل زخم زبان های ابوجهل و شکنجه های وی در اثر ضربه نیزه او شهید شد. مصلحت خداوند بر این بود که جناب عمار پس از آنکه برادرش را هم قبل از هجرت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به مدینه از دست داد تنها بماند. رسول خدا بارها به خانواده جناب عمار می‎فرمود : صبر داشته باشید که بهشت موعد و مشتاق شما است. جناب عمار پس از عمری مجاهدت در جنگ صفین و در رکاب حضرت علی علیه السلام شهید شد و امیرالمؤمنین علی علیه السلام بر پیکر وی نماز خواند. آری اسلام اینچنین سخت به ما رسیده است. حالا مناسب است به رسم قدرشناسی با هم صلواتی بفرستیم و ثواب آن را به روح جناب عمار و پدر و مادر و برادرش هدیه کنیم :

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

35 -  در محضر امام حسن مجتبی علیه السلام

از کتاب چهل داستان و چهل حدیث از امام حسن مجتبی علیه السلام تألیف آقای صالحی یک حدیث و یک حکایت نقل می‌کنم به امید آنکه سرلوحه زندگی همه ما قرار گیرد :

الف -  (بحارالانوار ، جلد 68) امام حسن علیه السلام فرموده‌اند : هر کس خداوند را عبادت و اطاعت کند، خداوند همه چیز را مطیع او می‎گرداند.

(با خدا باش و پادشاهی کن .................... بی خدا باش و هر چه خواهی کن)

(خداوند متعال در قرآن کریم در سوره مبارکه یوسف آیه 39 پیروی از یک خدا را از زیربار خدایان متعدد رفتن بهتر دانسته است. چه بهتر که از خداوند متعال اطاعت کنیم و به این واسطه زیر بار اربابان متعدد که تازه اختیارات آنها هم مطلق نیست نرویم.)

ب -  (احقاق الحق ، جلد 11) روزی امام حسن مجتبی علیه السلام در یکی از باغ‌های شهر مدینه قدم می‌زدند که در این هنگام چشم مبارکشان به یک غلام سیاه چهره افتاد. آن غلام نانی در دست داشت و یک لقمه خودش می‌خورد و یک لقمه هم به سگی که کنارش بود می‎داد. حضرت با دیدن چنین صحنه‌ای به غلام فرمودند: چرا نان را به سگ دادی و مقداری را برای خودت ذخیره نکردی؟ غلام عرض کرد : زیرا چشمان من از چشمان ملتمسانه سگ خجالت کشید و من حیا کردم که نان بخورم و آن سگ گرسنه بماند. امام حسن علیه‌السلام سراغ ارباب غلام و صاحب آن باغ را گرفت و به نزد وی رفت. پس از بازگشت ، حضرت به غلام فرمود: من تو و این باغ را از مولایت خریدم و حالا تو را در راه خداوند متعال آزاد می‎کنم و این باغ را هم به تو می‎بخشم.

(متأسفانه در جامعه امروزی موارد قابل توجهی مشاهده می‎کنیم که نسبت به حیوانات رفتارهای ناپسندی صورت می‎گیرد. این حکایت غیر از آنکه مژده‌ای به همه ما در راستای پاداش نیکی به حیوانات است ، تذکری هم در جهت لزوم توجه به حیوانات می‎باشد. سنگ زدن به حیوانات ، دنبال کردن آنان ، آزار دادن حیوانات و غیره از جمله مواردی است که قطعاً ناپسند است و باید والدین محترم مراقب اینگونه رفتارهای فرزندانشان باشند و در آموزش صحیح آنها جداً کوشش نمایند.)

36 -  باطن و مفهوم مهم‌تر از ظاهر !

به یاد دارم چند سال قبل روز تاسوعا به یکی از هیأت های مذهبی رفته بودم. پیرمردی کنار من نشسته بود و هنگامی که سخنران مراسم درباره تاسوعا و عاشورا صحبت می‌کرد ، از من پرسید تاسوعا و عاشورا یعنی چه؟ با خودم گفتم با گذشت این همه سال که به نظرم از چهره ایشان برمی آمد که پای ثابت مجالس اینچنینی است چرا هنوز این مسئله ساده را نمی‌داند؟ در مراسم دیگری هم کسی سؤال می‎کرد مگر حضرت عباس علیه السلام در روز تاسوعا شهید نشده‌اند؟ به آن عزیزان توضیح دادم که تاسوعا و عاشورا نماد نهم و دهم محرم است و حضرت عباس علیه السلام هم روز عاشورا به شهادت رسیده‌اند و علت نامگذاری تاسوعا به نام مبارک حضرت ابالفضل علیه السلام ، مسئله مهم دفاع ایشان از ساحت حضرت سید الشهداء علیه السلام و رد امان نامه است. حالا این موضوع را بهانه کردم تا به دو نکته و آسیب مهم اشاره کنم. اول آنکه سخنرانان مراسم موظفند بجای پرداختن به مسائل بعضاً بی‎حاصل به مفاهیم بپردازند و زمان مداحی و سخنرانی برخلاف آنچه رایج است به نفع سخنران (البته از نوع عالم و باسواد آن) تغییر کند. دوم اینکه همه ما باید به مفاهیم اهمیت دهیم و ضمن مطالعه و تحقیق از سخنرانان بخواهیم به این موضوع بیشتر اهمیت دهند. حالا بطور مثال یک نمونه را با هم مرور می‌کنیم. قرآن واژه ای است که با آن آشنا هستیم اما آیا معنی آن را هم می دانیم؟

در مورد معنای کلمه قرآن نظرات مختلفی وجود دارد که بدون ذکر ریشه عربی آن و به زبان ساده می‌توان گفت مشهور و عمده آنان عبارتند از :

الف -  قرآن به معنای خواندن است و چون این کتاب را می خوانند به آن قرآن گفته‏اند.

ب -  قرآن به معنای جمع کردن است و چون در این کتاب مجموعه ای از آیات هدایت بشر و احکام مختلف و کتب آسمانی گذشته جمع شده به آن قرآن گفته‎اند.

ج -  برخی معتقدند قرآن اسم خاص وحی است و از آنجایی که در آیات مختلف هم بارها این کلمه آمده وحی را قرآن خوانده‎اند.

البته نظرات دیگری هم نظیر قرینه بودن آیات قرآن با هم یا مقرون بودن آیات وجود دارد ولی به نظر می رسد با توجه به شروع وحی با کلمه (اقرأ) به معنای (بخوان) نظر اول از اعتبار بیشتری برخوردار باشد.

37 -  انسان شقی و اسب رستگار !

خداوند متعال در سوره مبارکه اعراف آیه 179 در وصف اهل جهنم می فرماید : آنها مانند چهارپایان و بلکه گمراه‌‎ترند. با نگاهی به واقعه عاشورا می توان دقیقاً این موضوع را مشاهده کرد. شمر بن ذی الجوشن که ذی الجوشن بودنش (صاحب زره و جوشن) را به واسطه سینه برآمده سپرمانند خود یدک می‎کشید در حالی که در جنگ صفین در رکاب حضرت علی علیه السلام و رودرروی معاویه جنگید به واسطه نسب فاسدش قاتل فرزند امیرالمؤمنین علی علیه السلام گشت. اما در همان صحرای کربلا اسبی با نام ذوالجناح (صاحب دو بال) که به تندرو بودن شهرت داشت هیچگاه به غیر از امام حسین علیه السلام سواری نداد و آنچنان معرفتی به ایشان داشت که علیرغم تلاش برخی از لشکریان عمر سعد بر سواری گرفتن از این اسب هیچگاه به آنان روی خوش نشان نداد و زمانی که امام علیه السلام شهید شد خود را به خون سیدالشهدا علیه السلام آغشته کرد و به سوی خیمه ها آمد و مطابق یک نقل تاریخی آنقدر سر خود را به زمین کوبید که جان داد و مطابق نقلی دیگر هیچگاه به دیگران سواری نداد و از آنجا دور شد و ناپدید گشت. شمر (لعنت خدا بر او باد) با وجود سابقه ای که در رکاب حضرت علی علیه السلام داشت و حتی پس از جنگ صفین در کوفه به کار تدریس و روایت حدیث اشتغال داشت و مطابق نقل برخی تواریخ همیشه یک جلد قرآن همراه داشت مسیر گمراهی را پیمود تا حتی معرفتی مثل اسب حضرت امام حسین علیه السلام هم نداشته باشد. در برخی منابع تاریخی آمده که مادر شمر بزچران بود و روزی از فردی تقاضای آب برای رفع عطش کرد و آن فرد هم در ازای سیراب کردن وی تقاضایی شیطانی از مادر شمر کرد و مادر شمر ملعون هم به این تقاضا پاسخ مثبت داد و نطفه شمر بسته شد!

این مسئله نشانه این موضوع هم هست که سوابق مذهبی به تنهایی تضمین کننده رستگاری نیست. شمری که در رکاب امام علی علیه السلام بود قاتل فرزند آن حضرت شد اما حربن یزید ریاحی که راه را به روی امام حسین علیه السلام بست برای همیشه رستگار شد و به فیض شهادت نائل آمد.

سلام خدا بر امام حسین و یاران با وفای ایشان و لعنت خدا بر ظالمین و قاتلین اهل بیت پیامبر علیهم السلام

38 -  لبخند و چند تأمل !

لطیفه‎گویی مورد پسند همگان است و البته در اسلام هم شواهدی از لطیفه‌گویی شخصیت‌های بزرگ مذهبی در دست داریم. متأسفانه امروزه حجم قابل توجهی از لطیفه‎ها توهین به اقوام مختلف و یا همراه با الفاظ ناشایست است. چه بهتر که با هم بخندیم نه به هم!!! و از نشر لطیفه‌های توهین‌آمیز یا منافی ادب بپرهیزیم.

الف -  فردی هوسران که از آداب اسلامی فقط ازدواج موقت را بلد بود دختری زیبارو از سادات معزز را به عقد موقت خود درآورد. مردم به او اعتراض کردند. او گفت : من به خاطر اینکه دختر از سادات است و برای تکریم وی او را به عقد خود درآوردم و برایم ازدواج موقت مهم نیست. مردم دختر دیگری از سادات که چهره زیبایی نداشت یافتند و به آن مرد هوسران گفتند اگر راست می گویی او را هم به عقد خود دربیاور. مرد هوسران گفت : من نمی دانم چرا همه کارهای خیر باید به دوش من باشد؟!!!

ب -  به فردی گفتند نام پیامبرانی که در قرآن آمده چیست؟ گفت : (موسی ، عیسی ، ..... و فرعون) گفتند: فرعون که پیامبر نبود. آن فرد هم گفت : فرعون ادعای خدایی می کرد ، شما به عنوان پیامبر هم قبولش ندارید؟!

ج -  در زمان هارون الرشید فردی را که ادعای خدایی می کرد نزد وی آوردند. هارون برای آنکه او را بترساند به او گفت : چندی قبل کسی که ادعای پیامبری می کرد را گردن زدیم. فرد دستگیر شده هم گفت : خوب کاری کردید. چون من نفرستاده بودمش!!!

د -  چند نفر مشغول نماز خواندن بودند. یکی از آنها در بین نماز حرف زد. دومی گفت : حرف نزن ، نمازت باطل می شود. سومی گفت : تو که خودت حرف زدی! چهارمی هم گفت : خوشا بحال خودم که اصلاً حرف نزدم!!!

ذکر این چهار لطیفه بهانه‎ای بود تا به سه مسئله مهم توجه کنیم. اول آنکه انسان‎های مذهبی را باید با خلق خوش شناخت و البته چقدر در سخن آسان و در عمل سخت است! دوم آنکه به موضوع شادمانی در زندگی باید به طور جدی توجه کرد، همانطور که در دین ما دستور به تقسیم زندگانی به سه بخش عبادت ، تفریح و کار داده شده و لازمه انگیزه برای انجام کار و عبادت هم تفریح بیان گردیده است. سوم هم لزوم توجه به حرمت افراد و اقوام است. شایسته نیست ارزش لبخندی که بر لبان دیگران می‎نشانیم را با عقوبتی که به دلیل توهین به افراد و اقوام نصیب خود می‎کنیم ضایع نماییم.

39 -  آیة الکرسی

آیه 255 سوره مبارکه بقره که در آن کلمه کرسی بکار رفته سبب نامگذاری این آیه از قرآن کریم به نام (آیة‌الکرسی) شده است. البته برخی معتقدند آیة‌الکرسی شامل سه آیه 255 ، 256 و 257 سوره مبارکه بقره است و فقط شامل یک آیه نیست. مثلاً صاحب کتاب شریف عروة الوثقی آیة‌الکرسی را سه آیه دانسته ولی مرحوم علامه طباطبایی (رحمت الله تعالی علیه) آنرا فقط آیه 255 دانسته است. در سایت اینترنتی آیت الله مکارم شیرازی به نقل از بحار الانوار جلد 89 حدیثی نقل شده که مطابق آن هر کس موقع خواب تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها و آیة‌الکرسی را بخواند تا صبح از همه چیز در امان خواهد بود. در روایت دیگری از حضرت علی علیه السلام نقل شده که فرموده‌اند : اگر بدانید این آیه چیست و در آن چه چیزی می باشد در هیچ حالی آن را ترک نخواهید کرد.

در سایت اینترنتی حوزه علمیه قم به نقل از بحارالانوار جلد 80 از امام محمد باقر علیه السلام روایت شده که فرموده‏اند : هر که هنگام وضو گرفتن آیة‌الکرسی بخواند، خداوند ثواب 40 سال عبادت به او عطا کند و مقام وی را 40 درجه بالا می‎برد.

همچنین به نقل از بحارالانوار جلد 86 از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرموده‎اند : هر که روز جمعه آیة‌الکرسی را بخواند ، همه فرشتگان مقرب درگاه الهی و پیامبران مرسل برای او دعا می‎کنند.

در روایتی دیگر هم به نقل از بحارالانوار جلد 82 آمده که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده‎اند : اگر کسی آیة‌الکرسی بخواند و به اهل قبور (درگذشتگان) هدیه کند ، خداوند از هر حرف آن ملکی می‎آفریند تا قیامت برای آن شخص تسبیح کند.

این تنها گوشه‎ای از فضائل این آیه پربرکت بود و حالا مناسب است با هم آن را بخوانیم. ترجمه آیه 255 سوره مبارکه بقره به این شرح است :

خداست كه معبودى جز او نيست. زنده و برپادارنده است. نه خوابى سبك او را فرو مى‏گيرد و نه خوابى سنگین. آنچه در آسمانها و آنچه در زمين است از آن اوست. كيست آن كس كه جز به اذن او در پيشگاهش شفاعت كند. آنچه در پيش روى آنان و آنچه در پشت‏سرشان است مى‏داند و به چيزى از علم او جز به آنچه بخواهد احاطه نمى‏يابند. كرسى (تخت و حکومت) او آسمانها و زمين را در بر گرفته و نگهدارى آنها بر او دشوار نيست و اوست والاى بزرگ.

40 -  از ذکر غافل نشویم !

خداوند متعال در سوره مبارکه احزاب آیه 41 به اهل ایمان دستور داده است که او را بسیار یاد کنند. غیر از آنکه لازم است در همه حال خداوند را در نظر داشته و به یاد او باشیم و ضمن شکر نعمت‌هایی که به ما عطا فرموده ، همه حاجات خود را از خدای قادر مطلق بخواهیم نوعی از ذکر که به ذکر زبانی معروف است هم امری پسندیده و مورد سفارش بزرگان دین بوده و در کتب معتبر نظیر مفاتیح الجنان (تألیف مرحوم قمی رحمت الله تعالی علیه) یا مفاتیح نوین (تألیف آیت الله مکارم شیرازی) به نقل از ائمه معصومین علیهم السلام آموزش داده شده است.

از بهترین اذکار زبانی صلوات بر حضرت محمد و آل محمد علیهم السلام و تسبیحات اربعه (سبحان الله و الحمد لله و لا اله الا الله و الله اکبر) است که ثواب‌های زیادی هم برای این دو نقل شده است.

در مفاتیح نوین به نقل از اصول کافی جلد دوم نقل شده که امام صادق علیه السلام دست‌های مبارکشان را به سوی آسمان بلند کرده و می‌فرمودند : خداوندا مرا چشم بر هم زدنی به خودم وامگذار ، هرگز نه کمتر از آن و نه بیشتر! (رب لا تکلنی الی نفسی طرفه عین ابدا ، لا اقل من ذلک و لا اکثر)

در مفاتیح نوین به نقل از بحارالانوار جلد 91 هم آمده است : حضرت علی علیه السلام مردی را دید که از روی دفتری یک دعای طولانی را (به زحمت) می خواند. حضرت به او فرمود: ای مرد خدا ! آن خدایی که دعای طولانی را می شنود به دعای کوتاه هم پاسخ می دهد (یعنی حتماً فقط نباید دعاهای طولانی را خواند). آن مرد عرض کرد : ای مولای من ، چه کنم؟ حضرت فرمود : این کلمات را بخوان :

شکر و سپاس خدا را بر هر نعمتی ، هر خیری را از او می خواهم و از هر شری به او پناه می برم و از هر گناهی از او آمرزش می خواهم. (الحمد لله علی کل نعمه و اسئل الله من کل خیر و اعوذ بالله من کل شر و استغفر الله من کل ذنب)

امید که در طول روز و هفته به دعاها و اذکار مختلف هر چند کوتاه متمسک شویم که سبب رستگاری است.

  نوشته شده در  یکشنبه چهارم فروردین ۱۳۸۷ساعت 17:24  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

به نام خداوند خالق موجودات و قادر مطلق

هدهد  2  

دکتر    محمد لطفی‌زاده

 -----------------------------------------------------

    گر فاش شود عیوب پنهانی ما                             ای وای به خجلت و پریشانی ما

ما غره به دین داری و شاد از اسلام                    گبران متنفر از مسلمانی ما

             (هاتف اصفهانی)

 تقدیم به  سلطان قلب های ایرانیان

امام رئوف و کریم

حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام

---------------------

امام رضا علیه السلام فرموده‎اند :

خداوند رحمت کند بنده ای را که امر ما را زنده کند. سؤال شد چگونه؟ حضرت فرمود : علوم ما را یاد بگیرد و به دیگران یاد دهد.

(بحارالانوار ، جلد دوم)

تقدیم به مادر عزیز و مهربانم

که من را به دنیا آورد و رنج تربیتم را به جان خرید و در این راه آنقدر فداکاری کرد که جبران آن برایم غیرممکن است و به درستی بهشت زیرپای اوست. دستانش را به نشانه سپاس می‌بوسم و این کمترین قدرشناسی است...

تقدیم به پدر عزیز و مهربانم

که از زمان به دنیا آمدنم جز تلاش و گذشت از خود برای رشد من کاری نکرد و تمام سعی خویش را برای رفاه من بکار برد و برای خود هیچ نخواست. دستانش را به نشانه سپاس می بوسم و این کمترین قدرشناسی است...

با تشکر از

مجتمع آموزشی آزرم

به دلیل حمایت مالی انتشار این مجموعه

------------------------------------

مجتمع آموزشی آزرم  مجری دوره های مختلف آموزش کامپیوتر

نشانی : میدان خراسان – کوچه شهید دهلوی – پلاک 21

تلفن : 33725131 -  33733161

  فهرست 40 عنوان هدهد (جلد دوم) :

عنوان                                                                                                                      شماره

از حجرالاسود چه می دانید؟............................................................................................... 1

لقمه حلال ..................................................................................................................... 2

آزمون شب اول قبر............................................................................................................ 3

فردا چه خواهد شد؟ ........................................................................................................ 4

فضیلت تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها ...................................................................... 5

هارون مکی چه اعتقادی داشت؟ ....................................................................................... 6

آنهایی که از دنیا رفته اند را فراموش نکنیم ........................................................................... 7

حکایتی از بزرگواری امیرالمؤمنین علی علیه السلام............................................................... 8

لزوم شناخت گردو یا لؤلؤیی که در دست داریم....................................................................... 9

سه حکایت جالب از کتاب جُنگ جوان تألیف آقای محمود اکبری................................................ 10

آشنایی با جناب عبدالعظیم حسنی (رحمت الله تعالی علیه)................................................. 11

دعای توسل ، وسیله اجابت دعا........................................................................................ 12

آشنایی با اولین تاریخ نگار اسلام و اهمیت تاریخ................................................................... 13

کارهای ما و دوش دیگران!!!............................................................................................... 14

شهید زنده است............................................................................................................ 15

توسل به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله گره گشای مشکلات است........................................ 16

درس‌هایی از امام سجاد علیه السلام................................................................................ 17

از صلوات بر حضرت محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله غافل نشویم..................................... 18

نماز در کلام نورانی حضرت علی علیه السلام...................................................................... 19

توبه غنیمت است ، تا هفت ساعت دیگر چه کسی می‎داند زنده است؟................................... 20

دل یک دله کن............................................................................................................... 21

توفیق بزرگ ایرانیان......................................................................................................... 22

آشنایی با نام ماه‌های قمری............................................................................................. 23

چهار نکته پندآموز........................................................................................................... 24

آشنایی با علائم ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف.......................................... 25

فضیلت برخی سوره های قرآن کریم.................................................................................... 26

آشنایی با یمانی و سفیانی............................................................................................. 27

دجال کیست یا چیست؟.................................................................................................. 28

ماجرای قتل نفس زکیه چیست؟........................................................................................ 29

پرتوی از احکام............................................................................................................... 30

آنانکه خاک را به نظر کیمیا کنند /  آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند.................................... 31

در محضر امام جواد علیه السلام........................................................................................ 32

در محضر امام هادی علیه السلام...................................................................................... 33

یادی از مجاهدت های خانواده جناب عمار............................................................................ 34

در محضر امام حسن مجتبی علیه السلام........................................................................... 35

باطن و مفهوم مهم‌تر از ظاهر !.......................................................................................... 36

انسان شقی و اسب رستگار !.......................................................................................... 37

چند لطیفه استریل برای انبساط خاطر !.............................................................................. 38

آیة الکرسی................................................................................................................... 39

از ذکر غافل نشویم !........................................................................................................ 40

مقدمه :

با نام خداوند و با سلام و احترام به شما شروع می‎کنم. به لطف الهی پس از انتشار جلد اول کتاب هدهد اینک توفیق یافتم که جلد دوم را تقدیم نمایم. در این جلد دو موضوع بیش از گذشته مدنظرم بود. اول آنکه سعی کردم تا حد امکان در نوشتن مطالب تنوع رعایت شود و دوم اینکه در هر موضوع از موضوعات چهل‌گانه کوشش اینجانب بر معرفی کتب مفید به علاقمندان مطالعه بوده تا با مراجعه به اصل منبع از دریای بیکران علم و معرفت سیراب گردند.

مثل گذشته تأکید می‎کنم که این کتاب خالی از اشکال نیست و خوشحال می‎شوم این موارد را منعکس فرمایید و ضمناً آنچه در اینجا به رشته تحریر درآمده لزوماً به معنای تجربه شخصی بنده نیست، بلکه تلنگری به خودم و همه مردم است که قدری بیشتر به مطالعه بپردازیم و علم خود را هم در میدان عمل بروز دهیم.

حیفم می‎آید که در طلیعه کتاب از ستون دین هم یاد نکنم و لذا به رسم برادری کوچک که درس خود را برای حضور در امتحان در محضر برادر یا خواهر بزرگتر خود ارائه می‎کند یادآوری می‎کنم که همه موفقیت‌ها و کامیابی‎ها در توجه به نماز نهفته است. همان که خداوند متعال در قرآن کریم (سوره مبارکه عنکبوت/45) آن را وسیله دفع فحشا و منکر معرفی فرموده ، رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) آن را علم و پرچم اسلام و کلید بهشت توصیف فرموده، امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام مردم را به اقامه آن سفارش و آن را بهترین اعمال و ستون دین معرفی می‌فرماید و اهتمام به آن را در کنار کمک به برادران دینی، محک پیروی شیعیان خود می‎داند و حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هم از آن به عنوان ابزار به خاک مالیدن بینی شیطان تعبیر فرموده است. به امید آن‌که قرارهایمان را با وقت نماز تنظیم کنیم، کلاسهای درس و جلسات اداری‎مان با وقت نماز تلاقی نداشته باشد و خلاصه، دلمان برای نماز نگران باشد که مبادا از وقت فضیلت آن بگذرد!

برای همه شما از درگاه خداوند متعال پایداری در دین و عقاید ، سلامتی جسم و روح ، شادکامی و دل‎خوشی ، کامیابی و موفقیت مادی و رستگاری معنوی آرزو می‎کنم و به دعای خیر شما هم نیازمندم که امیدوارم دریغ نفرمایید.

محمد لطفی‌زاده -  تهران ، زمستان 88

1 -  از حجرالاسود چه می دانید؟

حتماً تابحال یا به مکه مکرمه مشرف شده و دیده‌اید و یا شنیده اید که حجرالاسود در دیوار خانه کعبه قرار گرفته است. در این باره با اندکی تصرف و تلخیص ، مطلبی را از کتاب آثار اسلامی مکه و مدینه تألیف آقای رسول جعفریان برایتان نقل می‎‌کنم :

حجر الاسود يا سنگ سياه، جزئى بسيار مقدس از مسجد الحرام است كه از زمان بناى كعبه در كنار آن قرار داشته و پيش از اسلام و پس از آن، مورد اعتناى كامل بوده و به لحاظ همين تقدس است كه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آن را نگاه داشت و ديگر سنگ‌هايى را كه به شكل بت‏ ساخته شده بود دور ريخت. حجرالاسود در جريان تخريب كعبه در اثر سيل در فاصله دورى از مسجد قرار گرفت. قريش براى نصب آن با يكديگر به دشمنى پرداختند اما با درايت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) همه با گرفتن سر پارچه‌ای که سنگ در آن گذاشته شده بود در فضيلت آن سهيم شدند و عاقبت به دست آن حضرت نصب گرديد. به مرور زمان،از حجم ابتدایی اين سنگ كاسته شد و حتى اجزاى آن از يكديگر جدا گرديد. آخرين بار قسمتهاى مختلف آن را به يكديگر متصل كردند و آن را در محفظه‏اى نقره‏اى قرار دادند و تنها به آن اندازه كه براى بوسيدن و لمس کردن لازم بود جاى خالى گذاشتند.

در روايات بسيارى كه شيعه و سنى نقل كرده‏اند، حجر الاسود از سنگ‌هاى بهشتى دانسته شده كه همراه حضرت آدم (علیه السلام) به زمين آمده است. همچنين،در روايتى از پيامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) حجر الاسود به منزله دست راست‏ خداوند خوانده شده كه روى زمين قرار گرفته است و مردم با دست كشيدن روى آن و بوسيدنش با خداوند بيعت و اطاعت‏ خود را از او تثبيت مى‏كنند. این عمل را در اصطلاح، استلام می‌گویند.

حجر الاسود در حال حاضر در كنار كعبه، در ارتفاع 5/1 مترى زمين قرار دارد. در روايات بر استلام حجر الاسود بسيار سفارش شده و در نقلها آمده است كه رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) مقيد به استلام آن بوده‌اند. حجر الاسود نقطه آغاز و پايان طواف بوده و برابر آن خط سياهى روى زمين تا انتهاى مسجد كشيده شده و چراغى سبز رنگ بر ديوار مسجد برابر حجر الاسود نصب شده تا راهنماى طواف كنندگان برای شروع طواف باشد.

ان شاء الله خداوند زیارت خانه خود در مکه مکرمه و مرقد مطهر رسول اکرم و امامان مدفون در قبرستان بقیع علیهم السلام در مدینه منوره را نصیب همه ما بفرماید. یک صلوات با هم بفرستیم و ثواب آن را به روح حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و شایستگان خفته در بقیع هدیه کنیم : اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

2 -  لقمه حلال

دو روایت را از سایت اینترنتی آقای محمدی نیک (ری شهری) تولیت آستان ملائک پاسبان حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) درباره لقمه حلال برایتان نقل می‌کنم که در گفتگو با مجله کیهان فرهنگی ذکر کرده اند.

روایت اول : آقای ری شهری می‌گوید : این خاطره را یکی از دوستان برای رئیس کتابخانه آستان حضرت عبدالعظیم علیه السلام نقل کرده و گفته بود : زمانی که من بچه بودم به خانه مرحوم حاج محمد تقی بافقی می‌رفتم. وقتی ایشان نماز می خواند ، می دیدم به شخص دیگری که جلوی او ایستاده اقتدا می کند. من بچه بودم و نمی‌دانستم آن شخص کیست؟ روزی به آقای بافقی گفتم : مگر شما امام جماعت نیستید؟ گفت : چرا ، گفتم : پس چرا خودتان به شخص دیگری در هنگام نماز جماعت اقتدا می کنید؟ گفت : مگر تو ایشان را می بینی؟ گفتم : بله ، گفت : خیلی خوب حالا بگو ببینم تو فرنی دوست داری؟ گفتم : بله ، گفت : حالا فعلاً بیا این پول را بگیر و برو از فلان مغازه بازار فرنی بخر و بخور. من خیلی خوشحال شدم و اینکار را انجام دادم. بعد از چند روز آقای بافقی به من گفت : فلانی! باز هم آن آقا را می بینی؟ گفتم : نه دیگر نمی بینم. همسر آقای بافقی که شاهد گفتگوی ما بود پرسید موضوع چیست؟ آقای بافقی گفت : این پسر جز غذای حلال از منزل ما چیزی نمی‌خورد و به این علت چشمانش چیزهایی را می دید که من خواستم اذیت نشود و گفتم با خرید فرنی از بازار راحت شود!

این را ذکر کنم که مرحوم بافقی از دستیاران مرحوم آیت الله حائری مؤسس حوزه علمیه قم بوده و هم اینک در کنار مزار ایشان در جوار حضرت معصومه سلام الله علیها در قم مدفون است. در شرح حال ایشان گفته‌اند : مرحوم بافقی در واقعه ناگوار مسجد گوهرشاد که بحث کشف حجاب مطرح بود در سال 1314 هجری شمسی با اطلاع از به گلوله بسته شدن و شهادت عده زیادی از مردم به دستور رضاخان که در اعتراض به وضع حجاب در این مسجد تحصن کرده بودند از شدت ناراحتی سکته کرد و مدتی بیمار بود.

روایت دوم : آقای الهی مطلق طی نامه‌ای به کیهان فرهنگی از قول همسر حکیم الهی قمشه‌ای (پدر بزرگوار دکتر الهی قمشه‌ای که سخنرانی‌های ایشان از شبکه چهار سیما پخش می‌شود) نقل کرده‌اند که : روزی جناب شیخ رجبعلی نکوگویان (خیاط)  طبق معمول به دیدار حکیم الهی قمشه‌ای می‌رود و همسر حکیم شنیده که جناب شیخ به آقای الهی قمشه‌ای گفته بود : من امروز از بازار که می‌آمدم بعضی از مردم را به شکل جانورانی وحشتناک دیدم و دچار وحشت شدم. در راه انگشتم را به نمک باقالی فروش آنجا زدم و چشیدم تا آن حالت از من سلب شود!

آرامگاه شیخ رجبعلی خیاط که شرح کرامات ایشان مجالی مفصل می‌طلبد، در ابن بابویه شهرری واقع است.

3 -  آزمون شب اول قبر

وقتی فصل امتحانات دانش‌آموزان در مدارس فرا می‌رسد ، شاید خشنودکننده ترین اتفاق برای آنها این باشد که پیش از امتحان به نحوی از سؤالات مطلع شوند. بدیهی است در این حالت خود را برای امتحان بهتر آماده می‌کنند. آیا می‌دانید سالها است امام سجاد علیه السلام ، همه مردم را از امتحان بزرگ شب اول قبر و سؤالات آن آگاه ساخته اند؟ در این ارتباط مطلبی را از کتاب اصول عقائد اسلامی (معاد) تألیف آقای قرائتی برایتان نقل می‌کنم :

 امام سجاد عليه السلام هر جمعه كه در مسجدالنبى (ص) مردم را موعظه مى‏فرمودند، ضمن بياناتشان مواردى را كه انسان در قبر مورد سؤال قرار مى‏گيرد برشمرده و به مردم هشدار مى‏دادند. از جمله:

 1- اوّلين سؤال دو فرشته «نكير و منكر» اين است كه آيا خدا را پرستش مى‏كردى يا مشرك بودى؟

 2- از پيامبرصلى الله عليه وآله و مكتب و دين و كتاب سؤال مى‏كنند.

 3- از رهبرى و ولايت مى‏پرسند كه كدام رهبر (حق يا باطل) را تقويت و يا تضعيف مى‏كردى؟

 4- از عمر مى‏پرسند كه در چه راهى صرف كردى؟

 5 - از مال و درآمدها مى‏پرسند كه از چه راهى بدست آوردى و در چه راهى مصرف  نمودى؟

 سپس امام سجاد عليه‌السلام مى‏فرمودند: خودتان رابراى پاسخگويى به سؤالات شب اوّل قبر آماده کنید.

(بحار الانوار – جلد 6 – صفحه 223)

 در روايات ديگرى هم آمده است كه از دوستى و دوستان هم مى‏پرسند كه با چه كسى دوست بودى؟

(بحارالانوار – جلد 6 – صفحه 260)

 حالا به نظر شما اگر دانش آموزی از سؤالات امتحان مطلع باشد ولی در امتحان مردود گردد مقصر کیست؟!

 4 -  فردا چه خواهد شد؟

انسان در زندگی برای فردای خود برنامه‌ها و آرزوهای زیادی در سر می پروراند. اما هیچگاه نمی داند که فردا چه سرنوشتی در انتظار اوست؟ در این زمینه قرآن کریم بطور صریح انسان را به این روش رهنمون ساخته که تحقق برنامه های خود را به شرط خواست خداوند متعال ممکن بداند. برای مثال در سوره مبارکه کهف (آیات 23 و 24) آمده است : در مورد یک چیز نگو من فردا آن را انجام خواهم داد ، مگر آنکه خدا بخواهد.

به عبارت دیگر دستور این آیه آنست که بگوییم اگر خدا بخواهد آن کار را انجام خواهم داد. به یک نمونه دیگر هم در این زمینه توجه بفرمایید. خداوند متعال در سوره مبارکه اعراف (آیه 188) می فرماید : بگو من اختیار سود و زیان خود را ندارم (مالک سود و زیان خود نیستم) مگر آنچه خدا بخواهد.

یکی از عادات خوب که کمابیش در جامعه امروزی ما رواج دارد ، بکاربردن عبارت ( اِن شاءَ الله ) در هنگام سخن گفتن است. این عادت اگر با اعتقاد به مفهوم آن و توجه عمیق به دو آیه فوق که نمونه ای از آیات قرآن کریم در این زمینه است همراه باشد به دلیل اطاعت از فرمان خداوند مهربان در آیات قرآن کریم و اعتقاد به نقش خواست پروردگار متعال در زندگی اجر و ثواب الهی در انتظارمان خواهد بود.

امروزه برخی نظریات، زیر پرچم علم عمدتاً در فضای دانشگاهی ترویج می شود که با این مفهوم کاملاً مغایر و متضاد است. این نظریات که معمولاً به دنبال افزایش دادن اعتماد به نفس انسان هستند اصل مهمی را رهبری می کنند که مطابق آن انسان به هر چه بخواهد می رسد و هر آنچه اراده کند می تواند انجام دهد. بدیهی است اعتماد به نفس امری شایسته است اما باید دانست خداوند متعال بالاتر از همه اراده ها است و چه بسا شایسته تر آنست که بگوییم اگر انسان تحقق امری را از خدا بخواهد ، ان شاء الله خداوند اراده خود را در آن کار محقق خواهد کرد. این ان شاء الله (یعنی اگر خدا بخواهد) باید یک اعتقاد قلبی باشد که حقیقتاً همه امور به تدبیر و اراده الهی است.

5 -  فضیلت تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله در پاسخ به درخواست امیر مؤمنان علی علیه السلام که خواستار استخدام خدمتکار برای کمک در کارهای منزل به حضرت زهرا سلام الله علیها شده بود ذکری آموزش دادند و فرمودند که از خدمتکار بهتر است. این اذکار که به تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها مشهور است از جمله بهترین عبادات و انس با آن سبب رستگاری و ادای آن بعد از نماز مطابق احادیث موجب مغفرت الهی است. در اینجا چهار نمونه از فضیلت این تسبیحات را به نقل از پایگاه اینترنتی اهل بیت علیهم السلام و حوزه با هم مرور می‌کنیم :

الف -  بحار الانوار ، جلد 85 ، صفحه 334 : یکی از یاران امام صادق علیه السلام نزد ایشان از کم‌شنوایی گوش خود شکایت کرد. امام فرمودند : چرا از تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها غافلی؟ آن مرد از کیفیت ادای این تسبیحات پرسید که امام در پاسخ فرمودند : 34 مرتبه ( الله اکبر ) ، 33 مرتبه (الحمد لله ) و 33 مرتبه (سبحان‌الله) بگو. آن مرد می گوید : من اینکار را در مدت زمانی اندک انجام دادم و اختلال شنوایی‌ام برطرف شد.

ب -  وسائل الشیعه ، جلد 4 ، صفحه 1023 : امام باقر علیه السلام فرموده‌اند : هر کس تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها را بجا آورد و پس از آن استغفار کند ، خداوند او را می بخشد و مورد مغفرت قرار می‌دهد، این تسبیح 100 ذکر و هزار ثواب دارد ، شیطان را دور و خدای رحمان را راضی و خشنود می‌کند.

ج -  تسبیحات حضرت زهرا ، صفحه 10 به نقل از علل الشرایع ، صفحه 366 : امام باقر علیه السلام فرموده‌اند : خداوند متعال با هیچ ستایشی بالاتر از تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها عبادت نشده و اگر چیزی بهتر وجود داشت ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به حضرت زهرا سلام الله علیها هدیه می‌فرمود.

د -  در سوره مبارکه احزاب آیه 41 به مؤمنین دستور داده شده که خدا را بسیار یاد کنید(ذکراً کثیراً). در این زمینه امام صادق علیه السلام فرموده‌اند : هر کس تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها را بجا آورد ، خدا را به ذکر کثیر یاد کرده است. (اسرار و آثار تسبیح حضرت زهرا ، صفحه 12 به نقل از تهذیب ، جلد 2 ، صفحه 105)

 6 -  هارون مکی چه اعتقادی داشت؟

در طول زندگی بارها اتفاق افتاده که دم از پیروی اهل بیت علیهم السلام زده‌ایم. به دنبال این پیروی از خداوند متعال هم بطور دائم می‌خواهیم که در ظهور حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تعجیل فرماید. در حین دعا هم اعلام آمادگی می‌کنیم که حاضریم در رکاب آن حضرت باشیم و به فیض شهادت هم نائل شویم. با خودم فکر کردم چند نفر از ما حاضریم مثل هارون مکی از فرامین و دستورات امام عصر (علیه السلام) اطاعت کنیم و چون و چرا و عذر و بهانه نیاوریم؟! روایتی را به این مناسبت از پایگاه اینترنتی اندیشه قم (وابسته به مرکز مطالعات و پژوهشهای فرهنگی حوزه علمیه) نقل می‌کنم :

مرحوم مجلسی (ره) در کتاب بحارالانوار ، جلد 47 ، صفحه 123 نقل می‌کند که شخصی به نام سهل بن خراسانی خدمت امام صادق علیه السلام رسید. پس از سلام عرض کرد : یابن رسول الله(ص) ، شما مهربان و رئوف هستید، چرا از حق خود دفاع نمی کنید؟ چه چیزی مانع این امر است؟ در صورتی که بیش از صدهزار شیعه شمشیرزن دارید! (به اصطلاح خواست بگوید که ما در خراسان آماده قیام و دفاع از حق شما هستیم) حضرت فرمودند: ای مرد خراسانی بنشین. سپس به خدمتکارشان دستور دادند که تنور را روشن کند. وقتی تنور داغ شد، رو به مرد خراسانی نموده و فرمودند: بلند شو و داخل تنور برو! مرد خراسانی ترسید و عرض کرد : یابن رسول الله (ص) مرا با آتش نسوزانید. من را ببخشید.(فکر کرد حضرت به دلیل حرفش ناراحت شده‌اند) حضرت فرمودند: بخشیدم. در این هنگام یکی از اصحاب امام صادق علیه السلام به نام (هارون مکی) در حالی که یک کفش خود را با انگشت گرفته بود وارد شد و سلام کرد. حضرت جواب سلام او را دادند و فرمودند: هارون ! نعلین را از دست خود بینداز و داخل تنور برو!!! هارون نعلین را انداخت و داخل تنور رفت. امام علیه السلام از اوضاع خراسان پرسید و با مرد خراسانی مشغول صحبت شد.(خواستند مدتی بگذرد) سپس به او فرمودند: برو و داخل تنور را نگاه کن. مرد خراسانی به طرف تنور دوید و دید هارون مکی در تنور نشسته و سالم است.(خدا مانند جریان حضرت ابراهیم قادر است آتش را بی‌اثر و سرد سازد) امام صادق علیه السلام از مرد خراسانی سؤال فرمود : در خراسان چند نفر مثل هارون پیدا می‌شود؟ مرد خراسانی عرض کرد: به خدا قسم یک نفر هم نیست. امام علیه السلام فرمودند : ما زمانی که پنج نفر یاور مثل هارون نداشته باشیم قیام نخواهیم کرد و خودمان موقعیت مناسب را بهتر می دانیم.

7 -  آنهایی که از دنیا رفته‎اند را فراموش نکنیم!

بدن انسان طوری آفریده شده که در اثر تولید و ترشح مواد مختلف نظیر هورمون کورتیزول و غیره تحمل درد و ناراحتی‎های روحی بعد از مدتی آسان می‌گردد و این از نعمت های بزرگ الهی است. به همین جهت است که فردی را می بینید که بعد  از فوت عزیزترین نزدیکانش مدتی را کنار قبر وی سپری می‌کند و بسیار ناراحت است اما با گذشت زمان این مسئله کمرنگ می‌شود و حتی برخی به فراموشی هم مبتلا می‌شوند. باید دانست آنها که از دنیا رفته‌اند به دعای خیر ما نیاز دارند و منتظرند. در این زمینه چند روایت را از پایگاه اینترنتی آیت الله العظمی مکارم شیرازی نقل می‌کنم :

الف -  مستدرک الوسائل،جلد 2 ، صفحه 484 : رسول خدا صلی الله علیه و آله فرموده‌اند : برای مردگان خود هدیه بفرستید. از ایشان پرسیدند : هدیه برای آنها چیست؟ حضرت فرمودند : صدقه و دعا

ب -  مستدرک الوسائل،جلد 2 ، صفحه 484 : پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده‌اند : ارواح مؤمنان هر جمعه، به آسمان دنیا در برابر خانه‌های خود می‌آیند و با صدای غمناکی ندا می‌دهند که ای خانواده ما، ای فرزندان ما و ای پدر و مادر و خویشان ما ! به ما مهربانی کنید. از اموالی که در دست ما بود (و اکنون در اختیار شماست) با دادن درهمی و قرص نانی و لباسی (به فقرا) نسبت به ما مهربانی کنید تا خداوند شما را از جامه بهشت بپوشاند. رسول خدا صلی الله علیه و آله که این جملات را فرمود گریه کرد و صحابه نیز گریستند.

ج -  مستدرک الوسائل ، صفحه 114 : پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده‌اند : هر صدقه ای که برای میت داده می‌شود، فرشته‌ای آن را به مانند طبقی از نور می گیرد و به کنار قبر می آورد و می گوید : (السلام علیکم یا اهل القبور) این هدیه را خانواده شما برای شما فرستاده اند. آنگاه آن میت این هدیه را تحویل می‌گیرد و وارد قبرش می‌کند که همین سبب فراخی قبرش (و آسایش او) می‌گردد.

د -  زاد المعاد ، صفحه 574 : امام صادق علیه السلام فرموده‌اند : ثواب اعمال خیری که فردی برای مردگان انجام می‌دهد، هم برای او و هم برای مرده (یعنی برای هر دو) نوشته و منظور می‌شود.

8 -  حکایتی از بزرگواری امیر المؤمنین علی علیه السلام

کتابی به نام برگی از دفتر آفتاب نوشته آقای رضا باقی‌زاده به شرح حال مرحوم حضرت آقای بهجت (رحمت الله تعالی علیه) پرداخته است. از میان مطالب متنوعی که در آن کتاب ذکر شده و هر یک به تنهایی ارزش خاص خود را دارد ، حکایتی را برایتان نقل می کنم که آقای قدس از شاگردان آن مرحوم از زبان ایشان ذکر کرده اند :

آقای قدس می‌گوید : روزی آقا (مرحوم حضرت آقای بهجت (ره)) فرمودند: در نزدیکی نجف اشرف، در محل تلاقی دو رودخانه فرات و دجله آبادی‌ای است به نام (مصیب) که مردی شیعه برای زیارت حضرت علی علیه السلام از آنجا عبور می‌کرد و مردی از مخالفین شیعه که در سر راه این مرد خانه داشت همواره هنگام رفت و آمد او، چون می‌دانست وی به زیارت امیرالمؤمنین علی علیه السلام می‎رود وی را مسخره می‌کرد. حتی یک‌بار به ساحت مبارک حضرت هم جسارت کرد و مرد شیعه خیلی ناراحت شد. وقتی خدمت حضرت علی علیه‌السلام مشرف شد ناله کرد که آقا می دانید این مخالف شما چه می کند؟ شب ، حضرت علی علیه السلام را در خواب دید و باز شکایت کرد. حضرت فرمود: او بر ما حقی دارد که هر چه بکند در دنیا نمی‌توانیم او را کیفر دهیم. آن مرد شیعه گفت : لابد به خاطر جسارت هایش بر شما حق پیدا کرده است؟!!! حضرت فرمودند: خیر، او روزی در محل تلاقی آب فرات و دجله نشسته بود و به فرات نگاه می‌کرد. ناگهان جریان کربلا و بستن آب به روی حضرت امام حسین علیه السلام به خاطرش افتاد و پیش خود گفت: عمر بن سعد کار خوبی نکرد که اینها را تشنه به قتل رساند. خوب بود اول به آنها آب می داد و بعد همه را می‌کشت! در این هنگام ناراحت شد و یک قطره اشک از چشم او ریخت. از این جهت بر ما حقی پیدا کرد که نمی توانیم او را کیفر کنیم. مرد شیعه بار دیگر که از مقابل منزل آن مرد مخالف عبور کرد دوباره با تمسخر او روبرو شد. این بار جریان خوابش را برای آن مرد تعریف کرد. مرد مخالف تا این ماجرا را شنید سرش را به زیر انداخت و به فکر فرورفت و گفت: خدایا! من این را به کسی نگفته بودم. امام این مرد شیعه از کجا فهمیده است؟ این بود که وی شیفته حضرت علی علیه‌السلام و شیعه شد.

آن مرد مخالف اینگونه مورد لطف قرار گرفت. ما هم به حضرت علی علیه السلام عرض می‌کنیم، ما مخالف که نیستیم، بلکه شیفته شما و معتقد به حق ولایت شما هم هستیم. باشد که ان شاء الله مشمول شفاعتتان باشیم.

9 -  لزوم شناخت گردو یا لؤلؤیی که در دست داریم

در جامعه امروزی یکی از مهمترین مسائلی که با آن روبرو هستیم این است که برخی مردم در کارهای عبادی و مذهبی به فضای غالب جامعه نگاه می‌کنند و به این علت دچار مشکل شده و تحت فشار قرار می‌گیرند. مثلاً در مسائلی نظیر حجاب که بعد اجتماعی دارد، دیده می‌شود که دختری در جمع دوستان خود که قرار می‌گیرد با چند کلمه که از آنها می‎‌شنود احساس می‌کند حجاب کاملی که برگزیده او را عقب افتاده نشان می‌دهد و فریب تلقین دوستان را می‌خورد. البته آنها که ایمان قوی‌تری دارند تحت تأثیر دیگران واقع نمی‌شوند.

 ضمن آنکه قویاً به همگان توصیه می‌کنم کتاب تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری (رحمت الله تعالی علیه) را مطالعه نمایند فرازی از این کتاب ارزشمند و مرتبط با این موضوع را نقل می‌کنم. شهید مطهری در آنجا به حدیثی از امام موسی کاظم علیه السلام اشاره می‌کند که توصیه ایشان به هشام است. امام کاظم علیه السلام فرموده‌اند : اگر تو در دستت گردو داشته باشی و مردم که به تو می رسند بگویند ، چه لؤلؤهای عالی و خوبی داری. قیمت آنها چند است؟ وقتی تو خودت می‎دانی که گردو داری و نه لؤلؤ و یا برعکس اگر لؤلؤ در دست داشته باشی و مردم بگویند اینها گردو است، نباید در تو اثر داشته باشد.

شهید مطهری در توضیح این حدیث شریف و قریب به این مضمون می‎فرماید : اول انسان باید خودش بداند که در دستش چه دارد؟ اگر می دانیم که راهی را درست انتخاب کرده ایم، با این حال اگر همه مردم هم بگویند راه خطا است نباید تحت تأثیر قرار بگیریم و اگر راهی را به اشتباه رفته‌ایم وقتی این شناخت را داریم حتی اگر همه مردم هم از ما تعریف کردند باز هم نباید آن را ملاک قرار دهیم، چون خودمان به اشتباه بودن مسیرمان آگاهی داریم.

با این اوصاف اگر دختری حجاب کامل را انتخاب کرده است و می داند که در دستش چه گوهری دارد، نباید با طعنه بعضی و یا تلقین عده‎ای از راهی که برگزیده صرفنظر کند یا اگر پسری سیگار به دست گرفته و در حلقه دوستان مورد تمجید قرار می‌گیرد نباید به این تعریف مغرور شود، چرا که در دل می‌داند که این سیگار ، لؤلؤیی نیست که دوستان می‌گویند و خود می داند که گردو است!

10 -  سه حکایت جالب از کتاب جُنگ جوان تألیف آقای محمود اکبری

الف -  شخصی نزد منصور دوانیقی رفت و گفت : من هنری دارم. منصور گفت: هنرت چیست؟ آن شخص پاسخ داد : نشانه‌گیری من خوب است، بطوریکه می‌توانم سوزن را از فاصله چند متری به هدف بزنم و بار دوم و سوم هم دقیقاً همانجا را هدف قرار می‌دهم. منصور که هنر او را دید گفت: صد دینار به او بدهید و صد تازیانه هم به او بزنید. آن شخص با تعجب پرسید : چرا تازیانه؟!!! منصور گفت: برای اینکه عمرت را اینطور هدر ندهی!

(چندی قبل دیدم که فردی ایرانی برای ثبت رکورد، می‎خواست با موتورسیکلت از روی بیش از 20 اتوبوس پرش نماید. تلویزیون این رویداد را به تصویر کشید که متأسفانه در حین این هنرنمایی آن فرد دچار حادثه شد و از دنیا رفت. خداوند رحمتش کند. اما واقعاً اگر وی از روی آن تعداد اتوبوس می پرید چه کمالی نصیبش می شد؟)

ب -  روزی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله با حضرت علی علیه السلام خرما می‌خوردند. پیامبر صلوات الله علیه و آله از روی مزاح ، هسته‌های خرماهایی که می‌خوردند را جلوی حضرت علی علیه السلام می‌گذاشتند. وقتی از خوردن خرما فارغ شدند ، با اشاره به هسته‌های خرما و رو به علی علیه السلام فرمودند: چقدر پرخور هستی؟! حضرت علی علیه السلام هم در پاسخ عرض کرد: پرخور آن کسی است که خرما را با هسته‌اش بخورد!

(این داستان نشان می‌دهد که ایمان به خدا و مسلمان واقعی بودن با مزاح و شوخ طبعی و نرم خویی منافاتی ندارد. لزومی ندارد اگر فردی را به مسلمانی می شناسند به اخم و تندخویی هم بشناسند!)

ج -  مردی مسیحی مسلمان شد و قاضی به او گفت : حالا تو مثل کودکی هستی که تازه متولد شده است. بعد از شش ماه او را نزد قاضی بردند و گفتند: این تازه مسلمان در این مدت اصلاً نماز نخوانده است. مرد تازه مسلمان شده در پاسخ به بازخواست قاضی گفت : مگر شما به من نگفتید که تازه متولد شده‌ام؟ خوب الآن تازه کودکی شش ماهه‌ام. آیا بر کودک شش ماهه نماز واجب است؟!!!

(این لطیفه بهانه‌ای بود برای آنکه به مسئله نماز اشاره کنم. امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف فرموده‌اند: هیچ چیز مانند نماز بینی شیطان را به خاک نمی مالد ، پس نماز بخوان و بینی شیطان را به خاک بمال! -  بحار الانوار، جلد 53 ، صفحه 182)

11 -  آشنایی با جناب عبدالعظیم حسنی (رحمت الله تعالی علیه)

اول با هم یک صلوات بفرستیم و ثواب آن را به روح جناب عبدالعظیم رحمت الله تعالی علیه هدیه کنیم:

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

ایشان از شاگردان و روایت کنندگان مشهور حدیث از امام جواد و امام هادی علیهما السلام بوده‎اند. ابوحماد رازی گفته است : نزد امام هادی علیه السلام شرفیاب شدم و مسائلی پرسیدم. هنگامی که خواستم از خدمت ایشان مرخص شوم ، فرمودند : هر وقت مشکلی برایت پیش آمد از عبدالعظیم حسنی بپرس و سلام من را هم به او برسان. (چهره های درخشان چهارده معصوم سلام الله علیهم تألیف آقای سید عبدالله حسینی دشتی)

جناب عبدالعظیم یک بار عقاید خود را به امام هادی علیه السلام عرضه کرد و حضرت هم عقاید وی را تصدیق فرمود. در کتاب امالی شیخ صدوق رحمت الله تعالی علیه ، صفحه 204 آمده است : امام هادی علیه‌‎السلام به جناب عبدالعظیم فرمود : تو از دوستان حقیقی ما هستی.

حضرت عبدالعظیم به دلیل تعقیب حکومت وقت به ایران و ری پناهنده شد و در خانه مردی از شیعیان اقامت گزید و گاهی پنهانی بیرون می‌آمد و به زیارت قبر مطهر حضرت امامزاده حمزه برادر ارجمند امام رضا علیه السلام مشرف می‌شد.

در عظمت مقام ایشان همین بس که امام هادی علیه السلام به مردی از اهالی ری که به زیارت قبر نورانی امام حسین علیه السلام رفته بود فرمود : بدان ! اگر قبر عبدالعظیم حسنی را که در شهر شماست زیارت می‌کردی مانند شخصی بودی که قبر امام حسین علیه السلام را زیارت کرده است.

شایسته است بخصوص همشهریان عزیز تهرانی توجه ویژه‌ای به مرقد شریف جناب عبدالعظیم حسنی رحمت الله تعالی علیه داشته باشند. ضمن آنکه با زیارت ایشان علاوه بر توفیق زیارت جمعی از بزرگان در خاک خفته آن منطقه ، زیارت قبر مطهر دو امامزاده بزرگوار ، حضرت حمزه و حضرت طاهر علیهما السلام هم نصیب می‌گردد. امید که به ثواب زیارت نگین ری ، جناب عبدالعظیم حسنی رحمت الله تعالی علیه نائل آییم.

12 -  دعای توسل ، وسیله اجابت دعا

خداوند متعال در قرآن کریم ، سوره مبارکه غافر آیه 60 می‌فرماید : بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را. از سویی دیگر در سوره مبارکه مائده آیه 35 هم فرموده است : وسیله‌ای برای نزدیک شدن به خدا پیدا کنید. بلاتشبیه به رابطه ما و خداوند متعال ، فرض کنید می‌خواهید نامه‌ای را به دست رئیس یک سازمان برسانید. یک راه این است که وقت بگیرید و مستقیم نزد رئیس بروید و راه دوم آنست که نامه‌ای را ببرید که همراه آن سفارشی از یک فرد باآبرو نزد رئیس هم باشد. بدیهی است که احتمال راه افتادن کارتان در حالت دوم بیشتر است. البته این مثال به این معنا نیست که خداوند به نامه های مستقیم ما جواب نمی دهد. بلکه به دلیل گناهان و نافرمانی هایی که بنده انجام می‌دهم طبیعی است که خجالت بکشم به تنهایی نامه‌ای را به درگاه خداوند ببرم. در این صورت بهتر است برای آنکه با همه روسیاهی بتوانم به درگاه الهی نزدیک شوم وسیله محکم و باآبرو و عزتی را در پیش روی خواسته هایم قرار دهم که همانا چهارده نور معصوم علیهم السلام هستند. این مسئله عین آموزش قرآن هم هست. زمانی که برادران حضرت یوسف علیه السلام از کار خود پشیمان شدند بجای آنکه خودشان به تنهایی استغفار کنند از پدرشان خواستند که برای آنها از خداوند طلب بخشش کند. (سوره مبارکه یوسف ، آیه 97) در آیه 64 سوره مبارکه نساء هم به صراحت خداوند می فرماید: اگر پیامبر برای آنان که گناهکارند استغفار کند خداوند آنان را مورد رحمت و عفو خویش قرار می‎دهد. دعای توسل به حضرات چهارده معصوم علیهم السلام که در مفاتیح الجنان آمده طبق نقل بحارالانوار ، جلد 99 در برآورده شدن حاجات بسیار مؤثر است ، بطوریکه شیخ صدوق رحمت الله تعالی علیه درباره آن فرموده : این دعا را برای هر حاجتی که خواندم به زودی به اجابت رسید. البته در این راه نباید هم عجله نمود و بهتر است دعا کنیم و مصلحت برآورده‎شدن آن را به خداوند بسپاریم. خداوند متعال در سوره مبارکه یونس آیه 11 می فرماید : (اگر خدا برای مردم به همان عجله و شتابی که آنان در کارشان خیر می طلبند ، در رساندن شر و بلا عجله می‎نمود قطعاً اجلشان فرا می رسید.) امیدوارم با دعای توسل، آبروی چهارده معصوم علیهم السلام را پیشاپیش خواسته‏هایمان قرار دهیم و ان شاء الله در برآورده شدن حاجاتمان موفق گردیم و در این راه از عجله بپرهیزیم و تشخیص مصلحت را به خداوند بزرگ واگذار کنیم که او دانا و حکیم مطلق و یقیناً خیرخواه ما است.

13 -  آشنایی با اولین تاریخ نگار اسلام و اهمیت تاریخ

در کتاب حوادث الایام، آقای سید مهدی مرعشی نجفی ، اولین تاریخ نگار مسلمان را جناب عبیدالله ابی‌رافع معرفی کرده که ایشان و برادرش (علی) دفترداران و کاتبین حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام بودند. پدرش ابورافع هم از مهاجرین عظیم الشأن در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سپس از شیعیان و اصحاب حضرت علی علیه‌السلام بود که سرپرستی بیت المال را در زمان خلافت امیرمؤمنان علی علیه السلام در کوفه بعهده داشت. بنا بر آنچه در سایت اینترنتی حوزه، وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی آمده، جناب ابورافع مأموریت‌هایی نظیر هجرت به حبشه به سرپرستی جناب جعفر ابن ابی طالب (علیهما السلام) را در کارنامه خود دارد و جزو کسانی است که به هر دو قبله نماز خوانده و درزمره نخستین دانشمندان شیعه به شمار می‌آید که کتاب (السنن و الاحکام و القضایا) او معروف است. در مقاله‌ آقای محمد جاودان در مجله کیهان فرهنگی (فروردین 1366) که در سایت اینترنتی تبیان هم انتشار یافته ، کتاب یا رساله جناب عبیدالله ابی رافع به نام (تسميه من شهد مع اميرالمؤمنين عليه السلام الجمل و صفَين و النهروان من الصحابه رضي الله تعالي عنهم) قدیمی‌ترین کتاب رجالی شیعه معرفی شده است. در تعریف علم رجال ، آیت الله خامنه‌ای در کتاب (چهار کتاب اصلی علم رجال) دو معنای عام و خاص برای آن ذکر کرده و آورده اند: معنای عام علم رجال ، دانش شناسایی گروهی از مردم که در جهت خاصی مشترکند و اطلاع از احوال و نسب و تألیفات آنها  است و معنای خاص آن هم شناسایی راویان حدیث از لحاظ نام یا اوصافی که در رد یا قبول روایت آنان دخالت دارد می‌باشد.

حالا شاید بگویید این مطالب را چرا اینجا ذکر کردم؟! خواستم به اهمیت تاریخ و وظیفه انسان اشاره کنم. در قرآن کریم بارها تاریخ و شرح حال گذشتگان برای عبرت ما ذکر شده و حضرت علی علیه السلام هم در نامه معروف 31 نهج البلاغه فرموده‌اند : (اگرچه من به اندازه مردمی که پیش از من بوده‌اند عمر نکرده‎ام اما آنچنان در اعمالشان دقت و در احوال و اخبار آنان فکر کردم و در آثار آنها سیاحت کردم که گویی یکی از آنان شده‎ام و بلکه انگار عمر من به اندازه اولین تا آخرین آنها بوده است.) لذا لازم است وقتی را به مطالعه شرح حال گذشتگان و عبرت‌آموزی از آنان اختصاص دهیم. هر چند که در این جا باید گفت شیوه امروز تدریس درس تاریخ در مدارس با این هدف همخوانی ندارد و اجبار به حفظ کردن مطالب سنگین تنها دانش‎آموز را از تاریخ سرخورده می‌کند که باید این شیوه اصلاح گردد.

14 -  کارهای ما و دوش دیگران!!!

در زندگی روزمره بارها پیش می‌آید که انسان‌ها در هر رتبه و مقامی باشند به یکدیگر کمک نموده و به یاری هم می‌شتابند. این مسئله امری بسیار مبارک و پسندیده و مورد سفارش اسلام است. اما این طیف یک سر دیگر هم دارد که امری ناشایست محسوب می‌شود و آن، گذاشتن کارهای خود بر دوش دیگران است. کارمند محترمی از رئیس سازمانش به بنده گله می‎کرد که روزهای اول ریاستش به این فرد که سرایدار آنجا بود با لحنی تحکم‎آمیز در حالی که پای خود را جلوی او گذاشته بود گفته بود کفشم را واکس بزن!!!  عجیب آنکه آن رئیس، خود را فردی مسلمان و پیرو حضرت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هم می‌دانست. حالا ببینیم دیدگاه اسلام در این زمینه چیست؟

شهید مطهری (رحمت الله تعالی علیه) در کتاب داستان راستان در این رابطه داستانی به این مضمون نقل کرده است : مردی از سفر حج برگشته بود و سرگذشت مسافرت خویش و همراهانش را برای امام صادق علیه السلام تعریف می‎کرد. در این میان از یکی از همسفرانش بسیار تعریف کرد و دلیل آن را هم عبادت یکسره وی عنوان نمود ، بطوریکه می‎گفت : هر جا که می‎رفتیم آن همسفر فوری به گوشه‎ای می‌رفت و سجاده پهن و عبادت می‎کرد. امام صادق علیه‌السلام پرسیدند : پس چه کسی کارهای او را انجام می‎داد و حیوان او را تیمار می‎کرد؟ آن مرد گفت: ما این کارها را انجام می‎دادیم و او به این کارها کاری نداشت و عبادت می‎کرد. امام صادق علیه السلام فرمود : بنابراین همه شما که کارهای او را انجام می‎دادید از او برتر بوده‌اید!

پیرو این داستان ، شهید عالی مقام مطهری (رحمت الله تعالی علیه) داستان دیگری ذکر کرده که آن را هم نقل می‏‏کنم : داستان این است که حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله با یاران خود در سفر بودند و در منطقه‎ای بارها را به زمین گذاشته و از مرکب پیاده شدند تا غذایی آماده کنند. یکی از اصحاب گفت : ذبح گوسفند را من انجام می‎دهم. دیگری گفت : جدا کردن پوست آن هم با من و سومی هم پختن گوشت را برعهده گرفت. در این میان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هم فرمودند : جمع کردن هیزم از صحرا هم با من. یاران ایشان در پاسخ گفتند : یا رسول الله ، شما زحمت نکشید و راحت بنشینید، ما خودمان با کمال افتخار همه کارها را انجام می‎دهیم. حضرت محمد صلی الله علیه و آله فرمودند : می‎دانم شما انجام می‎دهید اما خداوند متعال دوست ندارد بنده‎اش را در میان یارانش با وضعی متمایز ببیند که برای خود نسبت به دیگران امتیازی قائل شده است. سپس حضرت به سمت صحرا رفتند و هیزم آوردند.

15 -   شهید زنده است

خداوند متعال در آیات 169 و 170 سوره مبارکه آل عمران درباره کسانی که در راه خدا می‌جنگند و به شهادت می‎رسند می‌فرماید: هرگز کسانی را که در راه خدا کشته شده‎اند مرده مپندار، بلکه آنان زنده هستند و نزد پروردگارشان روزی داده می‎شوند. به آنچه خدا از فضل خود به آنان داده شادمانند و برای کسانی که هنوز به آنان نپیوسته‎اند هم خوشحالند (چون می بینند) که نه ترسی خواهند داشت و نه اندوهگین می شوند.

در کتاب داستان‎های الغدیر، تجلی امیرمؤمنان علی علیه السلام ، آقای سیدرضا باقریان موحد به نقل از جلد نهم کتاب عظیم الشأن الغدیر درباره جناب عبدالله انصاری (رحمت الله تعالی علیه) آورده است : جناب عبدالله انصاری که اولین شهید روز احد بود را با جنازه دیگری در قبر گذاشتند. بعدها خانواده او از این کار ناخشنود شدند. جناب جابر بن عبدالله انصاری می‎گوید: دلم راضی نشد که پدرم با فرد دیگری در یک قبر باشد. بالاخره قبر دیگری آماده کرده و جنازه پدرم را به آنجا منتقل کردم. با دیدن جنازه پدر بسیار متعجب شدم. به راستی که او از شهدای سعادتمند بود. زیرا جنازه پدرم بعد از گذشت شش ماه هنوز تازه بود و آثاری از پوسیدگی در آن مشاهده نمی‎شد.

حالا بهانه‎ای شد تا به دو مطلب اشاره کنم. اول آنکه از شما بخواهم تا به اتفاق هم یک صلوات بفرستیم و ثواب آن را به روح همه شهداء از صدر اسلام تاکنون هدیه کنیم : اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دوم اینکه به مقام یک شهید کوچک از نظر سن و اندام اما بزرگ از نظر شأن و رتبه اشاره کنم. این شهید بزرگوار و عالی مقام جگرگوشه حضرت سیدالشهداء علیه السلام ، حضرت علی اصغر (سلام الله علیه) است. همان که با ناجوانمردی دشمنان اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) در کربلا به شهادت رسید و مطمئنم اگر با توجه به ایشان عرض ادب شود قطعاً دستان کوچکشان گره‎های بزرگی را باز می کند. آقای قرائتی در یک سخنرانی در این باره می‎گفت : حضور حضرت علی اصغر (علیه السلام) در واقعه کربلا را می‎توان اینطور تفسیر کرد که شما یک نامه بلندبالا می‌نویسید ولی تا مهر و امضاء که کوچک است نشود، اعتبار لازم را ندارد. ایشان را باید به یقین مهر و امضاء نامه بلند تبلیغ اسلام در کربلا دانست. امیدوارم با توسل به آن وجود بابرکت به خداوند و برای اجابت دعاهایمان نزدیک‎تر شویم. حال مناسب است یک صلوات دیگر بفرستیم و ثواب آن را به روح حضرت علی اصغر (علیه السلام) هدیه کنیم:

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

16 -  توسل به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله گره گشای مشکلات است

ضمن توصیه به مطالعه کتاب (روضه‌های استاد فاطمی‌نیا) تألیف آقای محمد رحمتی به همگان، مطلبی را از این کتاب در باب توسل به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله با اندکی تصرف و تلخیص نقل می‎کنم :

روایتی داریم که اگر حاجتی داشتی به پیامبر صلی الله علیه و آله پناه ببر. شیخ صدوق رحمت الله تعالی علیه هم روایت کرده پیامبر صلی الله علیه و آله از جایی رد می شدند که صدای گریه کنیزی را در یک گوشه شنیدند. پرسیدند چرا گریه می‌کنی؟ گفت : مولایم پولی داده بود که چیزی با آن بخرم ولی پول را گم کرده‎ام. حضرت فرمود: من به تو این پول را می‎دهم. ظاهراً حضرت پیراهن خود را فروختند و پول را دادند. اما دوباره کنیز گریه می‎کرد. حضرت علت را پرسیدند. گفت : چون دیر کرده‎ام می‎ترسم دعوایم کند. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: من با تو می‏آیم و وساطت می‎کنم. به در خانه که رسیدند چون در آن زمان برای کسب اجازه جهت داخل شدن به خانه سلام می‎گفتند، پیامبر فرمود : السلام علیکم (یعنی اگر کسی هست بیاید بیرون) حضرت دو بار سلام گفتند اما جوابی نیامد و بار سوم از داخل خانه صدایی بلند شد که : السلام علیک یا رسول الله. حضرت فرمود چرا دو بار قبل جواب ندادید؟ صاحب کنیز عرض کرد: یا رسول الله ، صدای شما دلنشین بود. خواستیم این صدا را بیشتر بشنویم. قربان قدمتان ، امر بفرمایید. حضرت سفارش کنیز را کرد و صاحب کنیز هم به احترام حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله نه تنها او را دعوا نکرد بلکه وی را آزاد نمود.

این کنیز گوشه‎ای گریه می‎کرد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله گره از کارش گشودند. ما هم گوشه دلمان را متوجه حضرت کنیم و از عمق جانمان عرض کنیم : یا رسول الله ، ما هم از شما می‎خواهیم دستمان را بگیرید و شفاعتمان بفرمایید. همانطور که در دعای کمیل آمده، گریه سلاح ما است و باید همین توفیق را هم از خداوند درخواست نمود. همانگونه که در دعای ابوحمزه ثمالی عرضه می‎داریم: خدایا کمکم کن به حال خودم گریه کنم. البته باید توجه داشت که داشتن سلاح به تنهایی کافی نیست بلکه آمادگی فرد و نحوه استفاده از سلاح هم مهم است. ان‌شاء‌الله با توجه قلبی به حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله متوسل شویم و در گوشه‎ای بنشینیم و عرض کنیم :

یا وجیهاً عند الله اشفع لنا عند الله (ای آبرومند نزد خدا برای ما نزد خدا شفاعت فرما)

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

17 -  درس‌هایی از امام سجاد علیه السلام

ابتدا از کتاب داستانهای برگزیده از صحیفه سجادیه تألیف آقای یحیی نوری درسی از امام سجاد علیه‌السلام را بدون توضیح اضافه نقل می‌کنم و سپس به ذکر دو حدیث گوهربار از حضرت زین العابدین علیه‌السلام می‌پردازم به امید آنکه سرلوحه زندگی و سرمشق منش و رفتارمان باشد :

اصول کافی ، کتاب الدعا : امام سجاد علیه السلام فرموده‎اند: وقتی فرشتگان بشنوند که مؤمنی پشت سر برادر مؤمنش دعا یا به نیکی او را یاد می‎کند، می‎گویند: تو چه نیکو برادری هستی که برای برادر مؤمنت دعا و طلب خیر می‎کنی و درحالی که او نمی‎داند (ریا نمی‎شود) اینکار را انجام می‎دهی. خداوند دو برابر آنچه برایش خواستی به تو عطا می‏‎کند و دو برابر آنچه تو او را به نیکی یاد کردی به تو ثنا می‌‎گوید و اگر بشنوند که شخصی برادرش را به بدی یاد کرده و یا او را نفرین می‎کند می‌گویند: تو چه بد برادری هستی. خود را از این سخنان نگه دار و حفظ کن! ای کسی که خداوند گناهانت را پوشانده، به خودت نگاه کن که چقدر گناه و عیب داری و خداوند را شکر کن که روی عیب و گناهان تو پرده انداخته و بدان که خداوند نسبت به بنده‌اش از تو داناتر است.

ب -  بحارالانوار جلد 75 : امام سجاد علیه السلام فرموده‌اند: سه حالت و خصلت در هر یک از مؤمنین باشد در پناه خداوند خواهد بود و در روز قیامت در سایه رحمت عرش الهی است و از سختی‌های محشر و قیامت در امان می‌باشد. اول آنکه به مردم چیزی را که برای خودش می‌خواهد بدهد(آنچه برای خود می‌پسندد را به آنان عطا کند)، دوم اینکه قدم از قدم برندارد تا آن که بداند آن حرکتش در راه اطاعت از خداست یا معصیت و نافرمانی او؟ و سوم آنکه از برادر مؤمن خود عیب‌جویی نکند تا زمانی که آن عیب را از خود دور سازد(عیب شخصی را نگوید مگر آنکه آن عیب را از خود دور ساخته باشد)

ج -  بحارالانوار جلد 75 : امام سجاد علیه السلام فرموده‌اند : کسی که مشتاق بهشت باشد در انجام کارهای نیک سرعت به خرج می‎دهد و شهوات را زیر پا می‎گذارد و هر که از آتش جهنم بترسد ، به درگاه خداوند از گناهانش توبه می‎کند و از گناهان و حرام روی برمی‌گرداند.

18 -  از صلوات بر حضرت محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله غافل نشویم

چهار حدیث شریف و گوهربار در آثار و فضیلت صلوات بر حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله از کتاب شفاخانه معنوی تألیف آقای موحدیان عطار نقل می‌کنم :

الف - امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرموده‎اند : صلوات بر پیامبر صلی الله علیه و آله گناهان را از بین می‎برد، بهتر از آنکه آب آتش را خاموش می‎کند. (ثواب الاعمال)

ب -  امام صادق علیه السلام : هنگامی که پیامبر صلی الله علیه و آله را یاد کردند زیاد بر او صلوات بفرستید. کسی که یک بار بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله صلوات بفرستد، خداوند در هزار صف از فرشتگان هزار بار بر او صلوات می‏فرستد و آفریده‎ای از آفریدگان خدا باقی نماند مگر اینکه بخاطر صلوات خدا و صلوات فرشتگانش بر او صلوات می‎فرستند و جز نادان مغرور که خدا و رسولش از او بیزارند کسی از این ثواب رو برنمی‎گرداند.(این حدیث گواه اهمیت و فضیلت صلوات بر حضرت رسول صلی الله علیه و آله است) (اصول کافی،جلد چهارم)

ج -  رسول اکرم صلی الله علیه و آله : در روز قیامت من در کنار ترازوی اعمال هستم. کسی که گناهانش سنگین‎تر از کارهای نیکش باشد، صلوات‎هایی که بر من فرستاده است می‎آورم تا کارهای نیک او را سنگین‎تر نمایم. (اصول کافی، جلد چهارم)

د -  راوی می‎گوید امام صادق علیه السلام از من پرسیدند : نمی خواهی چیزی یادت بدهم که خداوند با آن صورتت را از حرارت جهنم حفظ کند؟ عرض کردم: بفرمایید. ایشان فرمودند : پس از سپیده دم (صبح) صد مرتبه بگو : اللهم صل علی محمد و آل محمد تا خداوند صورتت را از حرارت جهنم حفظ نماید. (ثواب الاعمال)

حالا اگر موافقید با هم یک صلوات بفرستیم : اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

خوب است ثواب این صلوات را به روح همه درگذشتگان و از دنیارفتگانمان هدیه کنیم. روحشان شاد

19 -  نماز در کلام نورانی حضرت علی علیه السلام

پنج حدیث نورانی از امام علی علیه السلام در مورد نماز از کتاب کلام برتر تألیف آقای خدابخش کرمیان نقل می‎کنم. به امید آنکه همه ما جداً به نماز اهمیت دهیم و آنرا رأس کارهای خود و مقدم بر امور مادی و دنیوی بدانیم. چه بسیار مواقعی که اذان گفته می‎شود و مردم به کارهای خود مشغولند و در انتهای وقت ، نمازی از سر رفع تکلیف می‎خوانند و غافلند که تدبیر همه امور به دست خداوند است و همان خدایی که مالک همه جهان و امور آن است در آن لحظات فرمان به نماز خواندن می‎دهد و باید به فرمان خداوند گوش داد که رستگاری و سعادت دنیوی و اخروی در اهمیت دادن به دستور خداوند متعال و نماز است.

الف -  بحارالانوار ، جلد 82 : حضرت علی علیه السلام : شما را به نماز و مراقبت از آن سفارش می‎کنم. زیرا نماز برترین و بهترین کار و ستون دین شما است.

ب -  جامع الاخبار ، فصل 19 : امام علی علیه السلام : شیعیان من را به دو خصلت امتحان کنید. اگر دارای این دو خصلت بودند پیرو من هستند. یکی اهتمام به نماز اول وقت (محافظت کنندگان بر وقت نماز) و دیگری کمک مالی به برادران دینی خود. اگر این دو ویژگی در آنها نبود، پس از من دورند. (حضرت سه بار فرمود از من دورند)

ج -  بحارالانوار ، جلد 82 : حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام : محبوب ترین کارها نزد خداوند نماز است.

د -  بحارالانوار ، جلد 82 : امام علی علیه السلام : هنگامی که شخصی به نماز می ایستد، شیطان می‎آید و با حسادت به او نگاه می‎کند. زیرا می بیند که رحمت خدا فرد نمازگزار را فراگرفته است. (تیر شیطان به سنگ خورده است)

ه -  غررالحکم : حضرت علی علیه السلام : نماز قلعه و دژ محکمی است که نمازگزار را از حملات شیطان حفظ می‎کند.

20 -  توبه غنیمت است ، تا هفت ساعت دیگر چه کسی می‎داند زنده است؟

گرچه بنده بسیار نیاز به موعظه دارم و خود از روسیاهی خویش به درگاه خداوند متعال با خبرم و نوشتن این مطالب برایم سخت است اما ضمن عذرخواهی از شما امیدوارم به این مطالب به دیده یک درددل که با هم در میان می‌گذاریم بنگرید. باشد که سبب رستگاریمان گردد. داستانی را از کتاب با ارزش معراج السعاده مرحوم نراقی رحمت الله تعالی‎ علیه با اندکی تلخیص و تصرف بخوانید :

در بصره زنی به نام شعوانه زندگی می‎کرد که مجلسی از فسق و گناه از حضور وی خالی نبود!  روزی با جمعی از کنیزان خود از جلوی منزلی می‎گذشت که صدای گریه و ناله از آن منزل به گوشش رسید و توجهش را جلب کرد. کنیزی را به داخل خانه فرستاد تا ببیند چه خبر است؟ کنیز داخل رفت و بازنگشت. کنیز دوم را فرستاد و باز هم کنیز برنگشت. کنیز سوم را با تهدید فرستاد که زود برگردد و خبر بیاورد. کنیز سومی که بیرون آمد گفت : این ناله و گریه که می‎شنوی را جمعی از گناهکاران پای منبر یک واعظ به راه انداخته‎اند. شعوانه کنجکاو شد و خودش به خانه وارد شد تا ببیند چرا گریه و ناله می‎کنند؟ وقتی وارد شد که واعظ مشغول قرائت آیات 12 و 13 سوره مبارکه فرقان بود. این آیات به منکران قیامت و عذاب الهی خطاب می‎کند که جهنم از فاصله دور منکران قیامت را که می بیند به خروش و خشم می‎آید و آنان این خروش را می‎شنوند و وقتی اینها را به زنجیر کشیده و به جهنم می اندازند مرگ خود را طلب می‎کنند (از شدت عذاب مرگ و هلاک خود را می‎خواهند) و فریادشان بلند می‎شود. شعوانه که این آیات را شنید متحول و نگران شد و از واعظ پرسید : من از روسیاهان درگاه الهی هستم. اگر توبه کنم خداوند مرا مورد عفو و بخشش قرار می‎دهد؟ واعظ گفت: اگر توبه کنی حتی اگر گناهانت به اندازه گناه شعوانه باشد هم خداوند می‎آمرزد. شعوانه گفت: شعوانه خود من هستم! و توبه کرد. واعظ گفت : بدان که خداوند متعال ارحم الراحمین است و می‎آمرزد. شعوانه کنیزان خود را آزاد کرد و تا آخر عمر مشغول عبادت شد.

در همین کتاب از بحار الانوار جلد ششم و اصول کافی جلد دوم از امام صادق علیه السلام نقل شده که بنده مؤمن وقتی گناه کند، خداوند هفت ساعت به او مهلت می‎دهد. اگر استغفار کرد (پشیمان شد و قصد بر ترک گناه گرفت) چیزی بر او نوشته نمی‎شود و اگر هفت ساعت گذشت و توبه نکرد یک گناه بر او نوشته می‎شود.

 

  نوشته شده در  یکشنبه چهارم فروردین ۱۳۸۷ساعت 17:20  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 

هُدهُد (جلد اول)

 تالیف : دکتر محمد لطفی زاده

 تقدیم به

 مادر و پدر عزیز و مهربانم

 که از صمیم قلب دوستشان دارم ، دستانشان را می بوسم

و می دانم که قادر به جبران ذره ای از زحماتشان نیستم...

 ----------------------

 با تجلیل از استاد گرامی و معلم عزیزم

 جناب آقای محسن شیخ علیان

 که زحمات زیادی در آشنا شدن حقیر با قرآن و نهج البلاغه در زمان تحصیلم در مدرسه راهنمایی متقبل شدند.

 

فهرست موضوعی مطالب :

 

اول سلام ، بعد کلام.............................................................................................. 1

دعا..................................................................................................................... 2

تکبر ، آفت رشد و کمال........................................................................................... 3

اهمیت انفاق........................................................................................................ 4

سیگار ، مار خوش خط و خال................................................................................... 5

شیر مادر ، طلای سفید......................................................................................... 6

اهمیت نماز جماعت.............................................................................................. 7

بر خدا منتی نیست............................................................................................... 8

کشتی گرفتن با شیطان......................................................................................... 9

صدقه پنهانی...................................................................................................... 10

فضیلت حضرت زهرا (س)....................................................................................... 11

فیلمی برای همه سنین........................................................................................ 12

توکل بر خدا......................................................................................................... 13

اخلاص در کار....................................................................................................... 14

گوجه فرنگی و ویتامین ث...................................................................................... 15

حجاب................................................................................................................ 16

ماست و اسفناج.................................................................................................. 17

فرار از شیطان...................................................................................................... 18

بجنبید! دماغ شیطون رو بخاک بمالید....................................................................... 19

14 مهر ، روز ... ................................................................................................... 20

سلطان ایران....................................................................................................... 21

ضرورت فراگیری زبان دوم........................................................................................ 22

کتک ، ممنوع...................................................................................................... 23

غیبت کردید ، فردا با پدر و مادرتان به مدرسه بیایید.................................................... 24

عذاب های موعود در قرآن برای چیست؟................................................................... 25

آثار ماتأخر........................................................................................................... 26

بهشت بدون تبعیض جنسیتی................................................................................ 27

درختکاری در بهشت............................................................................................. 28

قرص اکس ، توهم و ............................................................................................. 29

مغز ، بیرون از بدن................................................................................................ 30

چه کنیم که به رباخواری دچار نشویم...................................................................... 31

رایج ترین روشهای تشخیص بیماری های قلبی را بشناسیم........................................ 32

دهان پاک........................................................................................................... 33

قوی ترین مرد دنیا................................................................................................. 34

مرغ همسایه...................................................................................................... 35

ماشین حساب ها عاجزند..................................................................................... 36

یه غذای چرب و چیل !........................................................................................... 37

بفرمایید وارد گلستان شوید................................................................................... 38

معرفت و حکمت ، پر طاووس................................................................................... 39

صلوات بر محمد و آل محمد علیهم السلام................................................................. 40

 مقدمه :

 با سلام و تشکر از اینکه این کتاب را برای مطالعه انتخاب فرمودید.

امیر المؤمنین حضرت علی علیه السلام در حدیثی شریف فرموده اند : ( به کلام بنگر نه اینکه چه کسی آنرا بیان می کند! )

می خواهم مجموعه ای که اکنون به لطف الهی با نام هدهد تقدیم گردیده است را با این دید بخوانید. بدین معنا که جدا از حقیر به آنچه ارائه شده توجه نمایید.

خوب است یادآوری کنم که ایده تالیف این اثر را از کتاب برادرم ، آقای دکتر رضا لطفی زاده به نام بلبل گرفته ام که بدین سبب از ایشان سپاسگزارم.

آرزو می کنم مطالب متنوع این کتاب که کفه مذهبی بودن ترازوی آن سنگین تر است مورد رضایت و استفاده خوانندگان گرامی قرار گیرد. پیشنهادات و نظرات شما ، حقیر را در ارائه هر چه بهتر مطالب در گامهای بعدی یاری می کند. لذا خواهشمندم محبتتان را دریغ نفرمایید.

 

با آرزوی سلامتی و شادکامی برای همگان -  دکتر محمد لطفی زاده

Mvet913@yahoo.com

 1 -  اول سلام ، بعد کلام

 اکبر آقا که وارد اتاق شد بلافاصله پشت میزش نشست ، گوشی تلفن را برداشت ، شماره ای گرفت و گفت مگه نگفتم این پرونده باید بره بایگانی ؟ و همکارش هم ...

فکر می کنید چند نفر از ما مثل اکبر آقا هستیم ؟ حتماً متوجه شدید که منظورم چیست ؟ بله یک کلمه ناقابل! نه اشتباه کردم ، اتفاقاً خیلی هم کلمه قابلی است ! (سلام)  چرا خیلی از ما از گفتن این کلمه امتناع می کنیم ؟!

می دانید که سلام کردن اثرات خوبی از نگاه روانشناختی در فرد مقابل گذاشته و در برقراری ارتباطی صمیمانه و مؤثر هم نقش مهمی دارد. مهمترین اثر آن ایجاد محبت است. ضمناً با سلام کردن ، شما به فرد مقابل احترام گذاشته و زمینه عکس العمل احترام آمیز او را نسبت به خود فراهم می کنید. جالب است بدانید که خداوند متعال نیز به پیامبر گرامی اسلام دستور فرموده است تا وقتی مؤمنین  به نزد پیامبر    می آیند ، پیغمبر اکرم بر آنها سلام کند.(انعام ، 54) حتی رسول اکرم (ص) هم در حدیثی فرموده اند (کسی که کلامش را بدون سلام نمودن شروع کرد ، جوابش را ندهید) و این خود نشانه اهمیت سلام-   کردن است. همچنین خداوند متعال در سوره مبارکه اعراف ، آیه 46 و رعد ، آیه 24 وعده فرموده است که به اهل بهشت ابتدا سلام می کنند و سپس آنها را به بهشت دعوت می نمایند. جالب تر آنکه ساکنین بهشت مطابق آیه دهم سوره مبارکه یونس و آیه 23 سوره مبارکه ابراهیم در برخوردهایشان از سلام برای ایجاد رابطه با هم بهره می برند. حتی فرستادگانی که از سوی خداوند برای حضرت ابراهیم (ع) مژده آوردند ، اول سلام کردند و حضرت نیز به ایشان سلام فرمود و بعد غذایی برایشان مهیا نمود.(هود ، 69)

اینها فقط نمونه هایی از سفارشات قرآن کریم و روایات به سلام کردن بود که مختصر اشاره شد. در آخر دعا می کنیم که همه ما طبق آیه 32 سوره مبارکه نحل هنگام رخت بر بستن از این دنیا از فرشته مسئول قبض روح ، سلام بشنویم. انشاء الله

 2 -  دعا

 خداوند متعال در آیه 186 سوره مبارکه بقره می فرماید : ( چون بندگانم درباره من از تو بپرسند بگو که من نزدیکم و به ندای کسیکه مرا بخواند پاسخ می دهم. پس به ندای من پاسخ دهند و به من ایمان آورند تا هدایت گردند.)

از سویی دیگر امیر مؤمنان حضرت علی (ع) هم فرموده اند : ( هیچ دعایی به آسمان نمی رسد مگر اینکه دعا کننده بر محمد و خاندانش صلوات بفرستد. )

یادمان باشد که اگر با صلوات و توسل از خداوند چیزی بخواهیم ، طبق آیه فوق و روایاتی نظیر آنچه نقل گردید حتماً دست پر برخواهیم گشت. البته گاهی آنچه ما می خواهیم چون به اسرار غیب و پشت پرده آگاه نیستیم به نفعمان نیست. در آنصورت به قول فرمایش استاد گرانقدر جناب آقای فاطمی نیا که در جلسه ای صحبت می فرمودند یا آنچه از خداوند می خواهیم کف دستمان می گذارد یا به حسابمان واریز می شود. در حدیث است که اگر دعایی کردیم و به مصلحتمان نبود بجایش بلا از خود و خانواده-  مان دفع می گردد.

خداوند متعال در آیه 216 سوره مبارکه بقره می فرماید : (... چه بسا شما از چیزی بدتان می آید و آن برای شما مفید (خیر) است و چه بسا از چیزی خوشتان می آید در حالی که آن برای شما مضر (شر) است و خداوند می دانید و شما نمی دانید.)

 

گفت پیغمبر که چون کوبی دری                       عاقبت زان در برون آید سری

چون نشینی بر سر کوی کسی                            عاقبت بینی تو هم روی کسی

چون ز چاهی می کنی هر روز خاک                 عاقبت اندر رسی در آب پاک

 3 -  تکبر ، آفت رشد و کمال

 خداوند متعال در آیه 37 سوره مبارکه اسراء می فرماید : (به خود پسندی و با تکبر بر زمین راه مرو که زمین را نخواهی شکافت و به بلندی کوهها نخواهی رسید.)

حتماً تاکنون از قدما شنیده اید که (هرگز نخورد آب زمینی که بلند است) ، آری ، خودپسندی و تکبر که دقیقاً نقطه مقابل تواضع و فروتنی است انسان را از رسیدن به کمال و معرفت باز می دارد. هر چه انسان متواضع تر باشد به قله های ایمان ، کمال و معرفت زودتر و بهتر دست می یابد. همانطور که هر دانه-  ای ابتدا به عمق خاک می رود و از آنجا به رشد و کمال دست یافته ، سر به فلک می کشد و تازه وقتی به اوج کمال و رشد رسید و دارای میوه های رسیده شد باز هم راه تواضع را در پیش گرفته و سر به زیر می-  افکند.

در سوره مبارکه لقمان آیه 18 هم چنین آمده است : (به تکبر از مردم روی مگردان و به خودپسندی بر زمین راه مرو زیرا خداوند هیچ به ناز خرامنده فخر فروشی را دوست ندارد.)

امام صادق (ع) هم در این رابطه فرموده است : (هرگاه داخل منزل برادر دینی خود شدی ، هر کرامت ، لطف و محبتی را بپذیر مگر صدر و بالا نشستن را)

مفهوم این حدیث آنست که انسان نباید انتظار داشته باشد همیشه جای خوب را به او بدهند و هر جا که وارد می شود همه به احترام او بلند شوند که این مسئله از مصادیق خودپسندی و تکبر است.

امید که خداوند به همه ما توفیق دوری از تکبر و در پیش گرفتن راه تواضع را عطا فرماید.

 4 -  اهمیت انفاق

 اول حدیثی تکان دهنده برایتان نقل می کنم. لطفاً توجه بفرمایید :

امام صادق (ع) از رسول اکرم (ص) : ( کسی که سیر بخوابد و برادر مسلمانش گرسنه باشد به من ایمان نیاورده است.)

حالا این سه آیه شریفه از قرآن کریم را هم ملاحظه کنید :

1 -  سوره منافقون ، آیه 10 : (و از آنچه روزی شما کردیم انفاق کنید پیش از آنکه مرگ یکی از شما فرا رسد که -  به حسرت -  بگوید پروردگارا اگر اجل مرا اندکی به تأخیر اندازی صدقه و احسان بسیار کنم و از شایستگان شوم.)

2 -  سوره حدید ، آیه 7 : (به خدا و رسول او ایمان آورید و از آنچه شما را در آن وارث -  گذشتگان -  گردانیده انفاق کنید. پس آنانکه از شما ایمان آورده و انفاق کرده اند پاداشی بزرگ دارند.)

3 -  سوره آل عمران ، آیه 92 : (شما هرگز به -  مقام -  نیکوکاران نخواهید رسید مگر آنکه از آنچه دوست دارید انفاق کنید و از هر چه انفاق کنید محققاً خدا بر آن آگاه است.)

شاعر بزرگ پارسی گوی هم که زیبا فرموده است :

بنی آدم اعضای یک پیکرند                            که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار                       دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی                           نشاید که نامت نهند آدمی

آنقدر آیات ، روایات و مطالب فوق واضح است که هیچ نیازی به تعبیر و توضیح نمی باشد. تنها به ذکر این نکته بسنده می کنیم که فقط دعا کردن برای دیگران کافی نیست و بایستی گاهی از دوست -  داشتنی ها مثل پول و ... گذشت تا به خدا رسید. امیدکه جزو آندسته افرادی نباشیم که :

به دیناری فقیر از در براند                       ور الحمدی بخواهی ، صد بخواند

 5 -  سیگار ، مار خوش خط و خال!

 فکر می کنم شما هم تجربه کرده اید. چه چیزی را ؟! اینکه از هر فرد سیگاری که در مورد مضرات استعمال آن بپرسید کلی برایتان در این مورد توضیح می دهد و جالب تر اینکه در همان موقعی که توضیح می دهد سیگاری هم دود می کند!

در اینجا از سه بعد با کسانی که سیگار مصرف می کنند سخن می گوییم.

اولاً خوب است بدانید که انجمن قلب آمریکا که در زمینه تحقیقات بیماریهای قلب و عروق از معتبرترین مراکز دنیاست ، سیگار را هم بعنوان عامل اصلی و هم بعنوان عامل زمینه ساز در بروز سکته های قلبی و مغزی معرفی نموده است. ثانیاً باید دانست که در دود سیگار حدود 4000 نوع ماده سمی و تعداد بسیار قابل توجهی مواد سرطانزا یافت می شود.

از نظر شرعی هم با قطعیت می توان گفت که مصرف سیگار به دلیل ضررهای روشن آن مسلماً حرام است. در قرآن کریم و در آیه 195 سوره مبارکه بقره به صراحت آمده است که نباید با دست خود ، انسان زمینه تباهی و هلاکت خود را فراهم کند.

از سویی دیگر می دانید که چقدر برای مصرف سیگار مردم کشورمان سالانه هزینه می شود؟ حتماً می توانید حدس بزنید که با حذف سیگار از هزینه های کشورمان چقدر از مشکلات نیازمندان را می توان حل نمود؟

امید است مسئولین امر نیز برای کاهش تقاضا و به تبع آن کاهش عرضه اقدامی مؤثر و البته عاجل صورت دهند. بدیهی است به میدان فرستادن تیم های مختلف ورزشی با نام دخانیات و با هزینه شرکت ملی دخانیات ایران ، بطور غیر مستقیم زمینه انس جوانان با سیگار را فراهم و رشته های پیشگیری را پنبه می-  کند.

از خداوند می خواهیم به همه توفیق دوری از این مار خوش خط و خال عنایت و به مبتلایان نیز توان ترک عطا فرماید.

 6 -  شیر مادر ، طلای سفید

 روی سخنم به مادران عزیزی است که به تازگی طعم نعمت داشتن فرزند را می چشند. بدانید که شیر مادر بخصوص در سه روز اول حاوی موادی ایمنی بخش است که در اصطلاح پزشکی به آنها ایمونوگلوبولین گویند و نوزاد را در برابر ابتلا به عفونت ها و بیماری های مختلف محافظت می کنند. بعبارت دیگر نخستین واکسنی که نوزاد دریافت می کند از راه شیر و همین مواد است. بنابراین از دادن شیر اولیه (آغوز یا ماک) اصلاً دریغ نکنید! به اهمیت و ارزش تغذیه نوزاد با شیر مادر بویژه تا شش ماهگی یعنی سن شروع تغذیه تکمیلی واقف باشید و بدانید که هیچ غذایی جای شیر مادر را نمی گیرد.

برخی از مادران به اشتباه معتقدند که اگر پس از زایمان به نوزادشان شیر ندهند زودتر به حال عادی و زندگی معمولی خود باز می گردند ، در صورتی که امروزه به یقین ثابت شده است که شیر دادن بر خلاف تصور غلط رایج باعث برگشت سریعتر و بهتر مادر به وضع عادی (فیزیولوژیک) بدنی و روحی پس از زایمان می شود!

نکته پایانی آنکه از شیر دادن به فرزندتان خسته نشوید و برای آن زمان بندی مشخصی تعیین نکنید. به عبارتی دیگر هرگاه که متوجه نیاز فرزندتان به شیر شدید او را از این نعمت محروم ننمایید.

بهتر است روند شیردهی حدود دو سال ادامه یابد همانگونه که خداوند متعال نیز در قرآن کریم و آیه 14 سوره مبارکه لقمان این مدت را دو سال توصیه فرموده است.

 7 -  اهمیت نماز جماعت

 محمود می گفت آقا جان حالا که ما نماز هم می خونیم بازم ول نمی کنی و میگی برو جماعت بخون؟! ما همین فراداش رو هم به زور می خونیم!!!

خوب حالا ببینیم چه جوابی می توانیم از قرآن کریم و روایات به دوستمان ، آقا محمود بدهیم.

صرفنظر از آنکه در روایات آمده است که وقتی عدد افراد حاضر در نماز جماعت از ده فراتر رود ثواب آنرا تنها خداوند می داند به این دو حدیث شریف از پیامبر رحمت (ص) توجه بفرمایید :

1 -  رسول خدا (ص) : (هر کس نمازهای پنجگانه اش را به جماعت بخواند باید به او حسن ظن داشته باشیم.)

2 -  رسول اکرم (ص) : (هر کس با انگیزه حضور در نماز جماعت به مسجدی عزیمت کند ، به هر قدمی که بر می دارد هفتاد حسنه برایش نوشته می شود و هفتاد درجه بالایش می برند و اگر در این حین فوت کند خداوند متعال هفتاد هزار فرشته را مأمور می کند که او را تا محل دفنش همراهی کنند و در هنگام تنهایی به او بشارت می دهند و با او انس می گیرند و برای او تا روز محشر طلب مغفرت می کنند.)

می دانید که وقتی نماز به جماعت خوانده می شود چند فایده مهم دارد. از آنجمله این فواید آنکه انسان بخاطر حضور در جمع بهتر لباس می پوشد ، خود را خوشبو می کند ، به دیدار دوستان موفق می شود و از حال همسایگان و آشنایان با خبر می گردد و چه بسا به توفیق دستگیری از مستمندان نیز نائل می شود. از سویی دیگر حمد و سوره انسان درست می شود و با طمأنینه و آرامش بیشتری نماز می خواند. شک -   کردن در نمازش به حداقل می رسد و نیز اعمال جدیدی یاد می گیرد. بطور نمونه می بیند که فرد دیگری که کنار او به نماز ایستاده بود نافله هم می خواند. او هم علاقه مند شده و به این طاعت پر ثواب رو می -  آورد.

به امید آنکه توفیق حضور در جماعات را بیابیم که خداوند در قرآن کریم و در سوره مبارکه بقره آیه 43 هم فرموده است تا همه با هم به رکوع بروند و عبادت کنند.

 8 -  بر خدا منتی نیست!

 بعضی از ما وقتی کار خوبی انجام می دهیم مثلاً صدقه ای به یک فقیر می پردازیم تصور می کنیم که حالا دیگر کل کائنات فقط به ما توجه می کنند و از اعمال دیگر مردمان غافل شده اند و تنها به تحسین ما مشغول شده اند.

البته هر چند که پاداش کار خوب مطابق وعده الهی چند برابر پرداخت می شود اما باید دانست که خداوند نه با کار خوب ما فضیلت می یابد و نه با کار ناشایست ما از فضائل بی کرانش کاسته می گردد. آنچه ما انجام می دهیم از خوب و بد تنها و تنها به خودمان بر می گردد و گرنه خدایی خداوند وابسته به اعمال ما نیست!

خداوند متعال در آیه 46 سوره مبارکه فصلت فرموده است : (هر کس که کاری شایسته کند به سود خود اوست و هر که کاری بد انجام دهد به زیان خود اوست و پروردگارت ستم روا نمی دارد.)

ترجمه این آیه شریفه را بسیاری از مردم به زبان نظم و در قالب یک بیت شعر حفظ هستند که :

هر چه کنی به خود کنی                         گر همه نیک و بد کنی

  9 -  کشتی گرفتن با شیطان

 مردی که او را عابد می خواندند در روستایی زندگی می کرد. روزی به او خبر رسید که در ده بالایی عده ای از مردم نادان دور درختی جمع شده اند و آنرا بعنوان خداوند می پرستند. این مرد بسیار ناراحت شد. تبری برداشت و به قصد قطع کردن آن درخت به سمت ده بالایی به راه افتاد. در بین راه شیطان جلوی او را گرفت و از او خواست تا از این کار منصرف شود. مرد عابد قبول نکرد  و شیطان با او درگیر شد. مرد عابد براحتی و بلافاصله شیطان را به زمین زد. شیطان هم که شکست خورده بود حیله ای بکار گرفت و به مرد عابد پیشنهاد کرد که اگر از اینکار منصرف شوی ، من به تو قول می دهم هر صبح که از خواب بیدار شدی یک سکه طلا زیر رختخوابت ببینی که من آنرا در آنجا قرار داده ام. مرد عابد با تمسخر به شیطان گفت تو حتی خانه مرا هم بلد نیستی! چطور چگونه قولی می دهی که داخل خانه من بشوی؟ شیطان گفت اگر باور نداری امروز را صرفنظر و امتحان کن. مرد عابد برای اینکه به شیطان ثابت کند که چنین چیزی غیر ممکن است قبول کرد و به خانه برگشت. فردا صبح که از خواب بلند شد با تعجب دید که یک سکه طلا زیر رختخوابش است. روز بعد هم همین اتفاق افتاد و او به این مسئله عادت نمود. پس از چند روز ، یک روز صبح که بیدار شد دیگر از سکه خبری نبود. خیلی ناراحت شد و تبرش را برداشت که اینبار به هر قیمت ممکن آن درخت را قطع کند. در بین راه دوباره شیطان جلویش را گرفت و از او خواست تا از اینکار منصرف شود. این دفعه که با هم درگیر شدند شیطان به آسانی مرد عابد را به زمین زد. او که تعجب کرده بود از شیطان پرسید تو چه کرده ای که در این مدت اینقدر قدرتمند شده ای؟ شیطان گفت : دفعه قبل که قصد کردی درخت را قطع کنی چون برای خدا میخواستی اینکار را انجام دهی من شکست خوردم اما اینبار بخاطر خدا نبود بلکه از ناراحتی ندیدن سکه طلا تبر برداشتی. به همین دلیل هم زور من به تو چربید و گرنه من کار خاصی نکردم.

 10 -  صدقه پنهانی

 خداوند متعال در سوره مبارکه بقره آیه 271 می فرماید : (اگر آشکارا صدقه دهید کاری نیکوست و اگر در نهان به فقرا صدقه دهید نیکوتر است و گناهان شما را می زداید و خداوند به کارهایی که می کنید آگاه است.)

رسول اکرم (ص) هم در حدیثی شریف فرموده اند : (صبح صدقه بدهید که بلا را دفع می کند)

البته صدقه دادن فقط پول خرج کردن نیست گرچه که این مسئله هم به جای خود بسیار مهم است و اهمیت آنرا از آیه شریفه و حدیث مذکور می توان دریافت. حتی امام سجاد (ع) هم فرموده اند : (کسیکه لباس اضافی داشته باشد و بداند در کنار او مؤمن نیازمندی هست و آن لباس را به او ندهد ، خداوند او را به رو در جهنم می افکند.)

اما ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که صدقه غیر از خرج کردن مال زوایا و ابعاد دیگری هم دارد. چنانکه امام صادق (ع) در حدیثی فرموده اند : (صدقه ای که خدا دوست دارد برقراری صلح است میان مردمی که به هم پشت کرده و اختلاف و دشمنی نموده اند و برقراری الفت است میان کسانی که از هم دوری جسته اند.)

باید بخاطر داشت که آنچه در آیه 271 سوره مبارکه بقره آمده است به این معنا نیست که صدقه -  دادن به طور آشکار بایستی کاملاً از سطح جامعه حذف شود بلکه لازم است در مواردی هم صدقات آشکارا داده شوند تا مردم به کار خیر تشویق گردند.

به امید آنکه زوایای مختلف صدقه دادن را بشناسیم و به دور از ریا ، از این نعمت الهی برخوردار گردیم.

 11 -  فضیلت حضرت زهرا (س)

 در تمام تاریخ بشریت چند فرد معصوم می شناسید؟ درست است. چهارده نور که دوازده گوهر از آنان ستارگان آسمان امامت اند و پدر و دختری نیز خورشید و ماه این آسمان هستند. کدام آسمان ؟ آسمان ولایت و رهبری انسانها.

تا بحال فکر کرده اید که در میان چهارده معصوم گرانقدر ، تنها یک زن وجود دارد؟ ایشان آنقدر قدر و منزلت دارند که از بیان آن عاجزیم و تنها به ذکر این نکته بسنده می کنیم که خداوند متعال سوره مبارکه کوثر را در شأن دخت معصوم پیامبر اکرم (ص) و برای تکریم ایشان نازل فرموده است.

در روایات هم این منزلت بخوبی به چشم می آید. به عنوان نمونه به سه حدیث زیر توجه بفرمایید :

1 -  رسول اکرم (ص) : (فاطمه -  (س) -  اول کسی است که داخل بهشت می شود.)

2 -  پیامبر اکرم (ص) : (همانا خداوند با خشم فاطمه -  (س) -  به خشم می آید و با خشنودی وی خشنود می شود.)

3 -  پیامبر اسلام (ص) : (فاطمه -  (س) -  پاره تن من است. هر کس او را شاد کند مرا شاد ساخته و هر که او را ناراحت کند مرا ناراحت کرده است. فاطمه -  (س) -  عزیزترین آفریدگان نزد من است.)

از خداوند متعال توفیق آشنایی بیشتر و تطبیق رفتارمان با این خاندان مطهر طلب و دعا می کنیم بر اجر کسانی که دخت پیامبر (ص) را شاد ساختند افزوده و عذاب افرادی که ایشان را آزردند اضافه گردد.

 12 -  فیلمی برای همه سنین !

 در میان برنامه های مختلف تلویزیون ، از بخش کودک گرفته تا سریالهای شبانه و حتی در نیمه شب اقشاری خاص و در ساعاتی معین بایستی برنامه مربوط به خود را تماشا کنند. حال امان از وقتی که این نظم از میان برود. به عبارت بهتر برنامه ای که قرار است بزرگسالان در انتهای شب ببینند را فرزند خانواده هم همراه با والدینش نگاه می کند. فکر می کنید این امر چه خطراتی در پی دارد؟!

بگذارید از این هم پا را فراتر بگذاریم. امروزه در جوامع شهری و بخصوص کلان شهرهایی نظیر تهران خانواده هایی که تعدادشان کم هم نیست یافت می شوند که در آنها پدر و مادر بطور نمونه ساعت 23 می خوابند اما فرزند دوازده ساله شان تا ساعت یک بامداد بیدار است!

بدیهی است که در چنین خانواده ای این فرزند زودتر از آنکه لازم است اولا بالغ می شود -  بلوغ زودرس از معضلات زندگی شهری و ماشینی است -  و زمانی که انتظارش نمی رود درگیر مسائل بالاتر از سنش می گردد. ثانیاً مطالب و نکاتی را یاد می گیرد که ابداً به آنها در چنین سنی نیاز ندارد.

البته بگذریم که برخی از پدران و مادران گرامی هم بدون توجه به اثرات مخرب و سوء سایر رسانه-  های تصویری آنها را نیز در مقابل فرزندانشان به خانواده وارد و زمینه استفاده از آنها را فراهم می کنند که البته باعث تأسف است!!!

امید که در خانواده ها که رکن اصلی تربیت کننده اجتماع بشمار می روند تقسیم بندی سنین در نوع تفریحات و تماشای برنامه های مختلف تلویزیونی و بخصوص فیلم ها تأثیرگذار باشد.

  13 -  توکل بر خدا

 بعضی ها در طول روز بارها و بارها از این عبارت استفاده می کنند : (توکل بر خدا) اما واقعاً چند درصد از این افراد به حقیقت این عبارت معتقدند؟ باید دانست که توکل بر خدا یعنی همه نیازهای خود را از کوچک تا بزرگ فقط از خالق بی نیاز بخواهیم. خداوند متعال در قرآن کریم و در سوره مبارکه طلاق آیه سوم می فرماید : (هر که به خدا توکل نماید برایش کافی است) و این نشانه همان مفهوم بلندی است که اشاره شد.

بدانیم که اگر بر خدا توکل کنیم و به حقیقت این امر نیز معتقد باشیم ، پروردگار یکتا نیز گره از مشکلات و مسائلمان می گشاید و روزی را وسعت می دهد و راه خروج از بن بست ها و دغدغه ها را نیز به ما نشان خواهد داد. به آیات دوم و سوم سوره مبارکه طلاق توجه کنید که خداوند متعال می فرماید : (هر کس تقوای الهی پیشه کند ، خداوند برایش راه خروج -  از مشکلات -  قرار می دهد و از جایی که وی گمان نمی کند به او روزی می دهد)

آری ، توکل هم از مصادیق مسلم تقوا است. پس باور کنیم که اگر به خدا اعتماد داشته باشیم خالق یکتا نیز گشایش و رحمت را به ما عطا می فرماید. با هم عهد می بندیم که از این پس دست نیاز به سوی کسی دراز نکنیم و همه حوائج خود را تنها از خالق بی نیازمان بخواهیم.

 14 -  اخلاص در کار

 وارد یک اداره که می شوید در یکی از اتاقها که بالای در آن روی تابلویی نوشته شده : (امور مشترکین) سه میز می بینید که کنار هم قرار گرفته اند. صندلی دو تای آنها خالی است و به سراغ آن یکی  که شخصی پشت آن نشسته می روید. سلام که می کنید جوابی نمی شنوید. سر آقا همچنان پایین است! با احترام می گویید آقای رییس فرمودند این پرونده را به این اتاق بیاورم. کارمند محترم اندکی سرش را بالا می آورد و با اشاره چشم به شما می فهماند که منتظر بنشینید. شما هم که خوشحال شده اید و با خود می-  گویید کارتان دیگر حتماً انجام می شود منتظر می نشینید. فرد کارمند از اتاق بیرون می رود و نیم ساعت بعد باز می گردد. شما هم که خسته شده اید از او می پرسید که کارتان را پس کی انجام می دهد؟ اینجاست که انگار کبریتی به خرمن خشم وی زده اید. با داد و فریاد به شما می گوید که آقا مگه نمی -  بینید ما چقدر کار داریم؟!

خلاصه بعد از یکساعت و نیم و پس از کلی کشمکش پرونده را نگاه می کند و به شما می گوید که آقا این کار امروز نیست. برو فردا بیا. نه فردا هم اول زنگ بزن. اگر کارت انجام شده بود بعداً بیا !!!

در همین لحظه معاون اداره تصادفاً وارد اتاق می شود. شما هم بلافاصله از ایشان می خواهید که به این مسئله رسیدگی کند. او هم که فردی با خدا است پرونده شما را نگاه می کند و خودکار را از آن کارمند می گیرد و با نوشتن دو خط زیر برگه رویی در پرونده و امضا نمودن آن به شما می گوید که من بجای کارمندم کار شما را انجام دادم. انشاء الله موفق باشید. کار شما دیگر تمام شده است. عذر می خواهم اگر معطل شده اید!

خوب حالا شما رفته اید! ببینیم بین معاون اداره و آن کارمند چه می گذرد؟ آقا جان چرا کار مردم را به تأخیر می اندازی؟ آخه آقای معاون ، حقوق درست و حسابی که نمی گیریم ، هزار جور هم گرفتاری داریم. دیگر چه انگیزه ای برای درست کار کردن می ماند؟

می دانید معاون اداره چه جوابی داده است ؟ بله فقط سه جمله گفت :

(متأسفانه مجبورم از شما بخواهم به دلیل شکایت فرد مراجعه کننده به واحد شکایات اداری مراجعه کنید. عزیز من انگیزه کارت را خدا قرار بده. اخلاص در کار یعنی همین که کار را برای خدا انجام دهی.)

15 -  گوجه فرنگی و ویتامین ث !!!

 ویتامین ها را که می شناسید؟ بطور کلی دو دسته ویتامین وجود دارد. یکی محلول در آب و یکی محلول در چربی. از ویتامین های محلول در چربی می توان ویتامین های آ ، دی ، ای و کا (A,D,E,K) را نام برد. ویتامین های گروه ب (B Complex) و ث ( C ) نیز محلول در آب بشمار می روند.

خوب است بدانید که گوجه فرنگی مقادیر قابل توجهی ویتامین ث  دارد. از مهمترین نقش های ویتامین ث می توان به محافظت از لثه ها در برابر خونریزی اشاره نمود. همچنین به کلیه افراد سیگاری ضمن آنکه توصیه می گردد سیگار خود را برای همیشه ترک کنند گفته می شود که تا ترک کامل مصرف سیگار از ویتامین ث غافل نباشند!

یکی از اثرات مفید مصرف ویتامین ث ، استحکام عروق است. به این معنا که وقتی سطح داخلی عروق ترکهای ریزی بردارند چربی های موجود در جریان خون می توانند در آنها جمع شده و به تدریج موجب گرفتگی عروق و بروز سکته شوند در صورتی که ویتامین ث جلوی ایجاد این ترکهای ریز را می-  گیرد.

اگر به گوجه فرنگی حساسیت دارید بخصوص افرادی که مشکل کبدی دارند از منابع دیگر این ویتامین نظیر انواع مرکبات مانند پرتقال یا از منابعی چون خرما ، پیاز ، کاهو و لیموترش می توانید استفاده کنید. فراموش نکنید که ویتامین ث به زودی در مقابل هوا از بین می رود و نسبت به ضربه و خرد کردن هم بسیار حساس است . به همین دلیل توصیه می شود که در سالاد آخرین جزء خردکردنی گوجه فرنگی باشد و یا حتی المقدور تا قبل از مصرف از حلقه حلقه و خرد کردن گوجه یا حرارت دادن زیاد آن که باعث تخریب این ویتامین می شود خودداری گردد.

 16 -  حجاب

 به آیه 59 سوره مبارکه احزاب توجه بفرمایید : (ای پیامبر به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که چادر را بر خود فرو پوشند. این مناسب تر است تا شناخته شوند. پس مورد آزار واقع نگردند و خدا آمرزنده و مهربان است)

دستور صریح خداوند در قرآن کریم به رعایت  حجاب ، وجوب آنرا کاملاً ثابت می کند. هر چند که واژه ( چادر ) ترجمه امروزی لغت جلابیب است و گرنه آنچه بلند باشد و زینت را پنهان دارد و       وسوسه انگیز نباشد هم همین حکم را دارد.

بعضی می گویند مگر در جامعه همه مردم نظر سوء و بد دارند و می خواهند به بانوان آزار برسانند  که باید خانم ها حجاب داشته باشند؟ برای پاسخ به این شبهه به یک مثال توجه بفرمایید :

تا بحال حتماً دیده اید که مأموری سلاح بدست مقابل در بانک ایستاده است. آیا همه مردم که از جلوی بانک عبور می کنند قصد دزدی یا نیت سوء دارند که باید شخصی را به عنوان محافظ به کار گماشت؟ یقیناً خیر ، دلیل اینست که آنقدر موجودی بانک با ارزش است که حتی اگر یک نفر هم نظر سوء داشته باشد ، می ارزد که مأموری با سلاح آماده مقابله با وی باشد.

زن ، گوهری است که از موجودی بانک در مثال فوق هم بسیار باارزش تر است و حجاب ، نگهبانی است بر این گوهر که از آن مأمور هم به مراتب قوی تر است.

امید که همه ما لذت عمل به احکام خداوند را بچشیم!

 17 -  ماست و اسفناج

 از جمله خوراکیهای مورد علاقه ایرانیان ، بُرانی است. همانکه اسفناج را با ماست مخلوط و میل می-  کنند. می دانید چرا ایرانیان این ترکیب را برگزیده اند؟

جالب است بدانید که اسفناج دارای ترکیبی به نام اکسالات است. اکسالات خیلی دوست دارد که با کلسیم ترکیب شود. از سویی می دانید که استخوانهای بدن انسان هم منبع قابل ملاحظه ای از کلسیم هستند.

اگر اسفناج به تنهایی مصرف شود در بدن انسان ، اکسالات موجود در آن از کلسیم استخوانها برای ترکیب شدن بهره می برد. حالا در نظر بگیرید خانم هایی که به سن بالاتر از 45 سال رسیده اند و به دلیل تغییرات هورمونی مستعد پوکی استخوان هستند ، اگر کلسیم استخوانشان در اثر مصرف اسفناج به تنهایی برداشت شود چه ضرری می کنند؟

ایرانیان ماست را با اسفناج مخلوط کردند تا این مشکل برطرف شود. جالب تر آنکه ماست منبع بهتری از کلسیم نسبت به شیر است. وقتی بیرون از بدن اسفناج با ماست مخلوط می شود اکسالات موجود در اسفناج با کلسیم ماست ترکیب شده و در بدن انسان دیگر نیازی به دست اندازی به استخوانها نخواهد بود. لذا همگان و بخصوص خانم های مسن ( ببخشید ، البته خانم ها که پیر نمی شوند!!! ) بهتر است از مصرف اسفناج به تنهایی اجتناب کرده و لذت میل کردن برانی را بجای اسفناج صرف تجربه کنند.

 18 -  فرار از شیطان

 همه ما بارها و بارها عبارت (أعوذُ بالله مِن الشیطان الرجیم) را هم شنیده و هم خوانده ایم. خداوند متعال در آیه 200 سوره مبارکه اعراف می فرماید : ( و اگر از جانب شیطان در تو وسوسه ای پدید آمد به خدا پناه ببر ، زیرا او شنوا و دانا است. )

ملاحظه می کنید که گفتن عبارت (پناه می برم به خداوند از شیطان رانده شده) دستور خداوند در قرآن کریم است. البته تنها بر زبان جاری ساختن این جمله کافی نیست بلکه بایستی به امنیت چتر حمایت خداوند و ضعف شیطان در برابر پروردگار ایمان و اعتماد داشت. آنگاه است که می توان از شر شیطان فرار کرد.

امام کاظم (ع) از امام صادق (ع) از امیر مؤمنان حضرت علی (ع) نقل فرمودند : (کسیکه نماز صبح را بخواند ، آنگاه یازده بار سوره قل هو الله را بخواند ، آنروز گناهی از او سر نمی زند حتی اگر شیطان از این عمل ناراضی باشد.)

جالب است بدانیم که خود شیطان هم در روز قیامت و حساب از طرفدارانش بیزاری می جوید! خداوند متعال در سوره مبارکه ابراهیم (ع) آیه 22 می فرماید : ( چون کار به پایان آید -  روز حساب فرا رسد -  شیطان می گوید : خدا به شما وعده داد و وعده اش هم درست بود و من نیز به شما وعده دادم ولی در وعده خود خلاف کردم و برایتان هیچ دلیل و برهانی نیاوردم جز آنکه تنها دعوتتان کردم. شما هم دعوت مرا اجابت کردید ، پس مرا ملامت نکنید ، خود را ملامت کنید. نه من فریاد رس شمایم و نه شما فریاد رس من. از اینکه مرا پیش از این شریک خدا کرده بودید بیزارم. بدرستیکه برای ستمکاران عذابی است درد آور. )

امید که خداوند متعال ما را از شر شیطان حفظ فرماید.

 19 -  بجنبید ، دماغ شیطون رو به خاک بمالید!

 چه کیفی داره وقتی آدم بدونه که می تونه بینی شیطون رو به خاک بماله ! راستی شما می دونید چطوری اینکارو میشه کرد؟ بهتر است با هم پای سخن گوهر بار حضرت ولی عصر ، قطب و قلب عالم ، امام زمان (عج) بنشینیم و یاد بگیریم :

امام عصر (عج) می فرمایند : ( هیچ چیز مثل نماز بینی شیطان را به خاک نمی مالد. پس نماز بخوان و بینی شیطان را به خاک بمال. )

تا بحال از بزرگان واعظ و از زبان روایات به وفور شنیده ایم که نماز ، ستون دین است. نمی دانم حکایت معروف قدیمی را هم شنیده اید که دزدی نماز می خواند! دوستش به وی گفت : تو که دزدی     می کنی دیگر چرا نماز می خوانی ؟ او هم جواب داد : چون نمی خواهم ارتباطم را با خدا بطور کامل قطع کنم!!!  البته همان نماز هم آن دزد را به راه راست بازگرداند. همانطور که خداوند هم در قرآن کریم نماز را باعث دوری انسان از بدیها و زشتی ها و مایه هدایت انسان به بهترین راهها معرفی فرموده است.

پیامبر اکرم (ص) هم در حدیثی شریف فرموده اند : (هر کس نماز را به عمد ترک کند ، کافر شده است.)

بهتر است همه آنهایی که نماز می خوانند برای کسانی که نمی خوانند دعا کنند تا آنان نیز این طعم خوب را بچشند.

 20 -  چهارده مهر ، روز ...

 از آنجایی که اینجانب دامپزشک می باشم ، فرصت را غنیمت می شمارم و اندکی در مورد این رشته برایتان توضیح می دهم تا هم دینم را به این جامعه ادا کرده و هم  گامی به جلو در جهت معرفی بیشتر این رشته مهم و نقش آن در ارتقای سلامت عمومی برداشته باشم.

در ممالک غربی ، دکتر دامپزشک همردیف با یک پزشک در بهداشت عمومی جامعه مؤثر و قابل احترام است. با تأسف باید اظهار داشت که در کشور عزیزمان ایران هنوز جایگاه واقعی و اصلی دامپزشکان بدرستی تبیین نشده است. عده زیادی از مردم پس از گذشت سالها از تربیت دامپزشکان در دانشگاهها و اشتغال آنان در بخشهای مختلف هنوز با زمینه ها ، وظایف و نوع عملکرد دامپزشکان آشنایی ندارند. دکتر دامپزشک در جوامع شهری و روستایی و در هر دو زمینه نقش مهم و مؤثری در سلامت عمومی جامعه (Public Health) ایفا می کند.

هر چند که پیشوند دام در کنار نام پزشک در نگاه عمومی جامعه نشانه سروکار داشتن دکتر دامپزشک با دام است اما واقعیت اینست که در چرخه بیماریها و جلوگیری از روندهای ایجاد یک بیماری بخصوص بیماریهای مشترک دام و انسان و نیز در کنترل و بازرسی صنایع غذایی بخصوص با منشاء دامی ، دکتر دامپزشک نقش اول را بازی می کند. شاید جالب باشد که بدانید رشته های متعدد در سطوح فوق دکترا پس از گذراندن دوره دکترای عمومی دامپزشکی وجود دارد که هم اینک تعداد قابل توجهی از دانش آموختگان دکترای عمومی در این رشته ها به ادامه تحصیل مشغولند.

 در ادامه به نمونه هایی از زمینه های کاری دامپزشکان بطور مختصر اشاره می نماییم :

1 -  دام های بزرگ    2 -  دامهای کوچک و پرندگان زینتی   3 -  طیور و پرندگان صنعتی   4 -  آبزیان    5 -  آزمایشگاه      6 -  داروخانه     7 -  زمینه های تحقیقاتی

مقصود از دامهای بزرگ ، دامهای تولیدی صنعتی نظیر گاو ، گوسفند و بز و نیز بطور خاص اسب می باشد. زمینه های کاری دکتر دامپزشک در مورد دامهای بزرگ شامل مامایی  ( مدیریت تولید مثل و زایمان -  درمان مشکلات زایمان و پس از زایش -  تشخیص آبستنی ) ، جراحی و نیز تشخیص و درمان بیماری های دامهای بزرگ است. در مورد دام های کوچک بیشتر تمرکز بر روی حیوانات خانگی نظیر سگ ، گربه و نیز اخیراً خرگوش ، سنجاب و همستر (Hamster)  و طیور زینتی مثل قناری ، طوطی ، مینا و غیره است. زمینه های کاری دکتر دامپزشک در مورد دامهای کوچک شامل واکسیناسیون ، مدیریت بهداشت و نگهداری ، جراحی ، تشخیص و درمان بیماریهای دامهای کوچک است. جالب است بدانید که بسیاری از بیماری ها و داروهای مصرفی دامهای کوچک همان بیماری ها و داروهای انسانی است!

در زمینه طیور و پرندگان صنعتی که عمدتاً شامل مرغ های گوشتی و تخمگذار است حضور دامپزشک به منظور مدیریت صحیح در مزارع پرورش طیور و نیز درمان بیماریهای احتمالی امری ضروری است.  در زمینه آبزیان ، دامپزشکان در کنار کارشناسان شیلات به عنوان مشاورین درمانی و نیز به منظور انجام مدیریت صحیح تکثیر و پرورش آبزیان نظیر ماهی و میگو مشغول بکارند. آزمایشگاه تشخیص دامپزشکی تحت نظر دکتر دامپزشک اداره می شود و کلیه آزمایشات مربوط به انواع دامها و پرندگان و حتی در مواردی انسان را با دقت بسیار زیاد انجام می دهد. امتیاز تأسیس داروخانه نیز به دکتر دامپزشک اعطا می شود و لذا یکی از زمینه های کاری دامپزشکان ، تأسیس و اداره داروخانه های دامپزشکی است.

در بسیاری از مراکز تحقیقاتی علوم پایه و پزشکی هم دامپزشکان وزنه های مهمی بشمار می روند. اشتغال دامپزشکان در مؤسسه معتبر سرم سازی رازی یا بخش تحقیقات مرکز قلب تهران و همکاری مؤثر با پژوهشکده رویان  از این دست نمونه هاست.

حالا فکر می کنم بد نباشد که سری به تقویم بزنید و ببینید 14 مهرماه چه روزی است؟!!!

  21 -  سلطان ایران

 بدون شک نگین درخشان و سلطان بلامنازع ایران ، وجود پر برکت امام هشتم شیعیان حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام هستند که کبوتر دلهای ایرانیان بر فراز گنبد و بارگاه ایشان همیشه در پرواز است.می دانید زیارت این وجود نازنین چه فواید و برکاتی دارد؟

جدا از ثوابهای متعددی که در احادیث و روایات مختلف آمده است که حتی با ثواب حج هم برابری می کند و البته نمی خواهم بگویم حج فقرا ، زیرا کسانی که چنین امامی دارند ثروتمندترین انسانهای دنیا هستند ، توجه شما را به یک حدیث شریف از زبان مبارک خود حضرت رضا (ع) جلب می-  کنم که به مشتاقان زیارتشان اینچنین وعده می دهند :

(هر کس که در غربت مرا زیارت کند ، روز قیامت سه موقع به فریادش می رسم و از وحشت نجاتش می دهم.

هنگام پرواز نامه های اعمال از چپ و راست

در وقت عبور از پل صراط

موقع سنجش اعمال)

خوب است اینجا به این نکته هم اشاره کنم که باید مواظب بود تا موقع ثواب کردن ، کباب نشد!!! می پرسید چطور؟ هر چند که اشتیاق و ارادت مردم عزیزمان به حضرت رضا (ع) زاید الوصف و قابل تحسین است اما باید مراقب باشیم تا موقع زیارت و برای رسیدن به ضریح مطهر آن حضرت به هر قیمت  حق الناسی را با له کردن دیگران زیر دست و پا بر گردن خود نیندازیم.

امید که همه مشتاقان ، به زیارت حضرتش نائل گردند.

 22 -  ضرورت فراگیری زبان دوم

 تا بحال با خود اندیشیده اید که در دنیای پهناور اطرافمان مردم کشورهای مختلف به چند زبان با هم سخن می گویند؟ این را باید از شگفتی های خلقت پروردگار دانست. حتی خداوند متعال نیز در قرآن کریم به این مسئله با عبارت ( اختلاف السنتکم ) اشاره فرموده است. خوب حالا چه می خواهم بگویم؟!

زبان مادری ما یعنی فارسی بجای خود دارای ارزش و منزلت خاصی است و همه بایستی این زبان را در حد توان خود بخوبی فرا بگیریم و از آن در ارتباطات روزمره خویش با دیگران بهره ببریم. اما در اینجا می خواهم به جوانهای هم سن و سال خودم و حتی نوجوانان بکنم و آن اینکه حتماً دست کم دو زبان دیگر را هم یاد بگیرید. یکی عربی و دیگری انگلیسی.

زبان عربی به این دلیل که زبان اسلام ، قرآن و دین ماست. چه خوب می شود که هر جوان ایرانی براحتی بتواند متن قرآن کریم را بخواند و مفهوم آنرا دریابد و انشاء الله به آنچه دریافته است عمل نماید. زبان انگلیسی هم خوشبختانه یا متأسفانه امروز زبان علم است و یادگیری آن برای جوانان و نوجوانان لازم و از ضروریات می باشد.

یادتان باشد که سلسله عوامل مختلفی در طول تاریخ دست به دست هم داده اند تا زبان فارسی که روزی زبان علم در دنیا بوده جای خود را به زبانهای دیگری بدهد. البته پیامبر اکرم (ص) در حدیثی مشهور فرموده اند که اگر دانش در ستاره ثریا باشد مردانی از فارس به آن دست خواهند یافت. امید که با تلاش هر چه بیشتر و بهتر جوانان ایرانی ، زبان فارسی به جایگاه اصلی خود بازگردد.

 23 -  کتک ، ممنوع !

 اغلب کارهای قدیمی ها را باید با طلا نوشت و سرلوحه کار خویش در زندگی امروزی قرار داد. اما با همه احترامی که برای بزرگان فامیل قائلیم باید از برخی رفتارهایشان هم که چندان پسندیده نبوده امروز دوری نمود.

از جمله عادات برخی پیشینیان که امروزه هم بعضاً و متأسفانه به جوانترها هم توصیه می شود ، تربیت بدنی فرزندان است. اشتباه نکنید!!! منظورم از تربیت بدنی ، ورزش نیست. به عبارت دیگر برای تربیت فرزندان ، این دسته افراد به روشهای بدنی و کتک زدن متوسل می شوند.

امروزه صرفنظر از بعد اسلامی و مذهبی که چنین اجازه ای به پدران و مادران داده نشده است و حتی در صورت ارتکاب بسته به شدت و نوع عمل ، دیه هم برای آن در نظر گرفته شده ، از نظر علمی نیز ثابت شده است که کتک زدن فرزندان در خانه بخصوص توسط پدر یا مادر و کلاً بوسیله بزرگترها اثرات غیر -  قابل جبرانی بر اعتماد به نفس ، رشد جسمی ، روحی و روانی آنها خواهد داشت.

بهتر است پدران و مادران عزیز بجای آنکه آسان ترین راه را برای تربیت فرزندانشان برگزینند به روشهای بهتر و حتی انواع تنبیهات توصیه شده در علوم اسلامی و روانشناختی در کنار بکارگیری بجا و به موقع تشویق توجه بیشتری بکنند.

شما که جزو این دسته افراد نیستید؟!!! خوب ، خدا را شکر .

 24 -  غیبت کردید ، فردا با پدر و مادرتان به مدرسه بیایید!

 اشتباه نکنید! به غیبت در کلاس و مدرسه کاری نداریم. منظور از غیبت ، آن گناه بزرگی است که خداوند زشتی انجام آن را در سوره مبارکه حجرات آیه دوازدهم به خوردن گوشت برادر مرده تشبیه فرموده است.

بگذارید یک درددلی با هم داشته باشیم. تا بحال دیده اید در جمعی که اتفاقاً همگان نیز ادعای پایداری به دین و مذهب دارند شخصی حین صحبت ، نام کوچک همسرش را می برد و نکته ای را به وی می گوید. در همین لحظه نگاههای حاضرین در آن جمع به این شخص چگونه است؟ آری ، انگار که یک گناه بزرگ الهی را مرتکب شده است. خوب حالا همین فرد دقایقی بعد دو جمله به حاضرین می گوید :

(دیروز آقا مجید را سر کوچه دیدم. با اون همه ادعا و قیافه ای که می گیره هنگام راه رفتن افتاد تو جوی آب!!!)

حاضرین که آقا مجید را خوب می شناسند می خندند و این بار از نگاههای قبلی شان به این فرد هیچ خبری نیست!

جالب است. آنوقت که گناهی بزرگ به وقوع می پیوندد آنهم گناهی که در مورد آن در احادیث آمده است که ( الغیبه اشد من الزنا) یعنی گناه غیبت از ... هم بدتر است ، کسی واکنش نشان نمی دهد ولی وقتی که ...

امید که خداوند کمکمان فرماید و بتوانیم از این گناه بزرگ که حق الناس را هم بر گردن انسان     می اندازد دوری کنیم و پشت سر اشخاص چیزی نگوییم که سکوت در این مواقع نعمتی الهی است.

راستی یادم رفت غیبت را تعریف کنم. چرا من ؟ بهتر است از بیان شیوای رسول اکرم (ص) بشنویم :

(غیبت آنست که برادر دینی ات را به آنچه کراهت دارد یاد کنی)

 25 -  عذاب های موعود در قرآن برای چیست؟

 برای برخی از مردم این سؤال پیش می آید که خداوند متعال که رحمن و رحیم است و مهربانی ، کرم و فضل او بی نهایت است پس چرا از آب جوش بر سر ریختن در جهنم و امثال این عذابها در قرآن سخن گفته است؟ برای پاسخ دادن به این سؤال بهتر است از یک مثال کمک بگیریم همانطور که خداوند متعال هم در قرآن کریم به وفور از مثلها و داستانها برای توضیح یک مطلب استفاده فرموده است.

فرض کنید که در یک طرف خیابان در حال قدم زدن هستید. به ناگاه شخصی که شما را می شناسد از پشت سرتان فریاد می زند که مواظب باش نیفتی توی چاه ، دست و پایت می شکند و ...!

شما چه واکنشی در مقابل او نشان می دهید؟ آیا از اینکه او به شما وعده شکسته شدن دست و پا داد ناراحت می شوید یا از او بخاطر اینکه شما را از خطر وقوع چنین مصیبتی آگاه نمود تشکر می کنید؟!

خداوند متعال در قرآن کریم فراوان به مردم پیام می دهد که مواظب باشید در چاه گناهان نیفتید که پیامد آن شکستن دست و پا -  ورود به جهنم و مبتلا شدن به عذاب الهی -  است. پس واضح است که خدای مهربان نه تنها بد ما را نمی خواهد بلکه راه علاج واقعه را هم قبل از وقوع به ما نشان داده است.

  26 -  آثار ما تأخر

 می دانید آثار ما تأخر چیست؟ فرض کنید که شخصی از دنیا می رود. به تناسب کارهایی که در این دنیا انجام داده پاداش و عقاب در انتظار وی خواهد بود. اما خوب است بدانیم که اگر این فرد به طور نمونه مدرسه ای ساخته باشد یا سرپرستی فرد یتیمی را بر عهده گرفته باشد و پس از وفاتش عده ای در آن مدرسه به تحصیل مشغول باشند یا از آنچه از او باقیمانده ، فرد یتیم حمایت شود آثار این اعمال خیر با اینکه خود او از دنیا رفته ولی به حسابش منظور می شود. اینگونه آثار را که بعد از وفات انسان به حسابش واریز می شود ما تأخر گویند.

البته به یاد داشته باشید که این آثار می تواند موجب عقوبت و عذاب هم بشود. بطور نمونه فردی که فیلمی ناشایست ساخته و عده ای بعد از وفاتش آنرا می بینند و به گناه کشیده می شوند موجبات عقوبت خود را فراهم می کند.

خوب است سعی کنیم همه ما به هر اندازه که وسع و توان مالی و معنوی داریم از خود باقیات صالحات بر جای بگذاریم تا پس از وفات هم از اثرات خوب آن بهره مند شویم.

پس بجنبید. چی ؟ فردا ؟ نه ، دیر است . همین الان ... تا دیر نشده !!!

ای دستت می رسد کاری بکن                           تا روزی کز تو نیاید هیچ کار

 27 -  بهشت بدون تبعیض جنسیتی !

 شاید یکی از مهمترین مسائلی که در دنیا محل بحث و جدل و البته اعتراض است تبعیض جنسیتی بین مرد و زن در برخورداری از انواع امتیازان اجتماعی و غیره می باشد. خداوند متعال در آیه 124 سوره مبارکه نساء خیال همگان را راحت نموده و آنچنان قوی و صریح وعده فرموده که گمان هرگونه تبعیض جنسیتی در آن دنیا و روز حساب را از میان برداشته است. آنجا که می فرماید : (و هر کس که کاری شایسته کند چه زن و چه مرد در حالیکه مؤمن باشد به بهشت می رود و به قدر گودی که بر پشت هسته خرماست به کسی ستم نمی شود.)

تا اینجا از این گونه آیات و وعده ها عدل خداوند اثبات می شود اما پروردگار متعال به این اندازه هم اکتفا نفرموده و از دریای بی کران فضل و کرم الهی نیز وعده ای امیدوار کننده در سوره مبارکه انعام آیه 160 به مردم فرموده است :

(هر کس کار نیکی انجام دهد ده برابر به او پاداش دهند و هر که کار بدی انجام دهد تنها همانند آن کیفر می بیند تا ستمی بر آنها نرفته باشد.)

جالب است بدانیم کار نیک که توسط هر یک از ما انجام گیرد مطابق حدیث شریفی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده اند که خداوند متعال می فرماید : (کار نیک ، هدیه ای از جانب من بسوی بنده مؤمن خودم است.) هدیه ای الهی است.

امید که همه ما از فضل و کرم بی کران خداوند بهره مند گردیم و توفیق انجام کارهای نیک ، شایسته و دریافت این هدایای الهی را داشته باشیم.

 28 -  درختکاری در بهشت

 کارگری بمدت ده سال در یک کارخانه کار می کرد. صاحب کارخانه از او راضی بود و همیشه او را بعنوان الگو به سایرین معرفی می نمود. در یکی از شب ها که برزو -  کارگر مذکور -  به عنوان شیفت شب و برای اضافه کاری در کارخانه مانده بود با پسر صاحب کارخانه بر سر نحوه جابجا کردن اجناس به مشاجره پرداخت و در حین دعوا با یک میله آهنی بر سر پسر صاحب کارخانه کوبید و او را به قتل رساند! در دادگاه و هنگام محاکمه دیگر هیچ کس از سابقه خوب ده ساله اش سخن نگفت و کاری که او در یک شب انجام داد تمام حسناتش را بر باد داد. با این مقدمه به این حدیث شریف نبوی توجه بفرمایید :

رسول خدا (ص) فرمود : (کسی که سبحان الله بگوید خداوند بخاطر آن درختی در بهشت برای او می کارد و کسی هم که الحمد لله بگوید خداوند بخاطر آن درختی در بهشت برای او می کارد و کسی که لا اله الا الله بگوید خداوند بخاطر آن درختی در بهشت برای او می کارد و کسی که الله اکبر بگوید خداوند بخاطر آن درختی در بهشت برای او می کارد.) در این هنگام مردی از قریش عرض کرد : ای رسول خدا ، پس بدون شک در بهشت درختان فراوانی داریم! آنحضرت فرمود : (بله ، ولی مواظب باشید آتشی نفرستید که همه آنها را بسوزاند زیرا خداوند عز و جل می فرماید (ای کسانی که ایمان آورده اید از خدا و رسول او اطاعت کنید و اعمال خود را باطل نکنید.))

آری ، گاهی یک کبریت کوچک می تواند باغ بزرگی را بسوزاند و نابود گرداند. البته با انجام کارهای نیک هم می توان آب سردی بر روی آتش گناهان ریخت چرا که خداوند مهربان در آیه 114 سوره مبارکه هود می فرماید : (... بدرستیکه کارهای نیک ، زشتی ها را از بین می برند.)

 29 -  قرص اکس ، توهم و ...

 با قرصهای روانگردان (X) که آشنا هستید؟! انشاء الله هیچ فردی اسیر این مواد اعتیاد آور و دشمن سلامتی انسانها نشود که ترک آن کاری دشوار است همانطور که امام حسن عسگری (ع) هم فرمود : (ترک اعتیاد ، به معجزه می ماند.)[1]  یکی از اثرات مهم مصرف این مواد ، توهم است. یعنی اینکه انسان چیزهایی به ذهنش می رسد و تصور می کند که واقعیت ندارند و به همین دلیل هم هست که گاهی می -  شنوید فلان شخص بر اثر مصرف این مواد از طبقات بالایی یک ساختمان خود را به پایین انداخته است. اما در اینجا نمی خواهم درباره این مسئله بحث کنم. بلکه قصدم آنست که بگویم توهم در عبادات هم می -  تواند کار دست آدم بدهد. باور نمی کنید؟! حدیث شریف زیر را از بیان شیوای موشکاف علم ، امام محمد باقر (ع) بخوانید :

(دو مرد با هم داخل مسجد شدند. یکی از آن دو عابد و دیگری فاسق بود و همین دو نفر با هم خارج شدند در حالیکه عابد ، فاسق و فاسق ، عابد گشته بود. زیرا عابد ، آن ساعتی که از مسجد بیرون آمد به عبادت خود می بالید و با خود فکر می کرد که چقدر عبادت برای خدا انجام داده ام و فاسق از مسجد خارج شد در حالیکه با تقوا شده بود و در این فکر بود که در مقابل این همه نافرمانی چقدر در مقابل خداوند شرمنده خواهم بود و مرتب از گناهانی که انجام داده بود استغفار می کرد.)

 30 -  مغز ، بیرون از بدن !

 شنیده اید که در تعالیم دینی ما ، خوردن پنیر به تنهایی کراهت دارد. از سویی نان و پنیر و گردو هم جزو یکی از بهترین خوراکی های ایرانیان از قدیم تا بحال بشمار می رود. تا بحال فکر کرده اید چرا؟!

می دانید که پنیر جزو لبنیات است و دارای کلسیم قابل توجهی است. از سویی گردو هم که فسفر دارد. در بدن ما و همه حیوانات کلسیم و فسفر باید دارای نسبتی معین باشند و اگر این تعادل بر هم بخورد و مثلاً کلسیم زیاد شود با فسفر رقابت می کند و بر آن پیروز می گردد. مغز انسان هم به فسفر نیاز دارد تا کار خود را بخوبی انجام دهد. حالا وقتی پنیر را با گردو می خوریم اجازه بروز عدم تعادل را نمی دهیم و از سویی دیگر فسفر هم براحتی به مغز می رسد.

قدیمی ها می گفتند : (هرکس پنیر را تنها بخورد ، کند ذهن می شود.) شاید بهمین خاطر بوده است که توضیح داده شد. راستی تا بحال اندیشیده اید که گردو شبیه چیست ؟

آری ، درست است . شبیه شکل مغز ، خوب فسفر هم که دارد!!! واقعاً انسان از آفرینش خداوند دچار شگفتی می شود. مغز فسفر می خواهد و گردو هم که شبیه مغز است فسفر دارد!

خوب ، نان و پنیر و گردو که می خورید شکر خدا یادتان نرود! چون شکر نعمت ، نعمتت افزون کند.

این مطلب را از برادر و خواهرم آموختم که لازم دیدم از آنان نیز در اینجا یاد و تشکر کنم.

 31 -  چه کنیم که به رباخواری دچار نشویم ؟!

 امیرالمؤمنین امام علی (ع) فرموده اند : (هر کس بدون یادگیری احکام دین داد و ستد کند ، در ربا فرو می رود.) از سویی دیگر خداوند متعال در آیه 276 سوره مبارکه بقره می فرماید : (خداوند ربا را نابود و صدقات را زیاد می کند) . پیامبر اکرم (ص) هم فرمود : (بیشترین چیزی که بر امتم بعد از خود می ترسم کسب حرام است)

خوب فکر کنم دیگر مسئله کاملاً روشن است. همه افراد جامعه که به نوعی تعاملات روزمره زیادی در زمینه های مختلف اقتصادی از فروش میوه و سبزی گرفته تا ساخت برج ، صادرات و واردات انواع کالا و غیره دارند بایستی قوانین شرعی و مذهبی کسب و کار را بیاموزند تا به رباخواری دچار نشوند.

باعث تأسف است که بعضی در جامعه امروزی تصور می کنند که اگر از راه ربا مالی بدست آورند زرنگی نموده اند اما غافل از آنکه خداوند طبق آیه شریفه فوق آنچنان زندگیشان را تقدیر می کند که بیش از آنچه از راه حرام کسب نموده اند در مسیری که رضایت ندارند خرج کنند ، البته عذابهای اخروی آن هم که بجای خود محفوظ خواهد بود.

روانشناسان می گویند قدرت ( نه ) گفتن را در برابر خواسته های غیر منطقی باید به فرزند خود از همان کودکی بیاموزید. فکر نمی کنید که بزرگترها هم گاهی قدرت ( نه ) گفتن ندارند؟

( من یک میلیون به تو می دهم و تو سه ماه دیگر یک میلیون و چهارصد هزار تومان به من بده )

باشه ؟ نه ! خیر ! نه ! نه ! نه ! نه ! ...

 32 -  رایج ترین روشهای تشخیص بیماریهای قلبی را بشناسیم.

 خیلی از کسانی که برای یک معاینه ساده قلبی هم به مطب پزشک یا بیمارستان مراجعه کرده اند نوار قلبی را دیده اند و خود نیز گرفتن نوار قلب را تجربه کرده اند و می دانند که به هیچ وجه کار سختی نیست. جالب آنکه یک پزشک حاذق از روی همین نوار قلب می تواند به بسیاری از مشکلات قلبی پی ببرد. اما همانهایی که نوار قلبی گرفته اند وقتی برای معاینه تکمیلی و رسیدن پزشک به تشخیص دقیق و قطعی با نام اکوکاردیوگرافی ، آنژیوگرافی ، اسکن تالیوم یا هولتر مونیتورینگ مواجه می شوند می ترسند. شاید دانستن مختصری در مورد هر یک از این روشها بتواند قدری در کاستن از ترسشان مفید واقع گردد.

بسیاری از خانم ها و بعضی از آقایان در طول زندگی خود به عللی سونوگرافی را تجربه کرده اند. چندان بیراه نیست اگر بگوییم اکوکاردیوگرافی در حقیقت سونوگرافی مخصوص قلب است که وسیله مخصوص (پراب) روی قلب حرکت داده می شود و با استفاده از سیستم امواج فراصوت تصویری از قلب بدست می آید که بسته به نوع اکو ، پزشک را در تشخیص ناهنجاریهای دریچه ای قلب یا وضع عروق و غیره کمک می کند. آنژیو نیز به معنای رگ و آنژیوگرافی روشی است که با یک دوربین بسیار کوچک که به یک سر سیم وصل است داخل رگ می شوند -  معمولاً با ایجاد یک سوراخ بسیار کوچک در کشاله ران -  و تا قلب پیش می روند و با تزریق ماده ای خاص میزان گرفتگی احتمالی عروق را با عکسی که می گیرند تعیین می کنند. تست ورزش هم که معمولاً جزو اولین کارهای تشخیصی است با راه رفتن و یا دویدن آرام شما روی یک صفحه غلطان وضع قلب شما و احساس یا عدم احساس درد و غیره را در موقع این عمل به پزشک نشان می دهد. اسکن تالیوم روشی است که در آن با ماده رادیواکتیو که به درون عروق تزریق می شود می توان با درصد موفقیت کمتر نسبت به آنژیوگرافی به بررسی خونرسانی به قلب پرداخت. هولتر هم وسیله ای است که مانند گردنبند به گردن شما آویزان می شود و البته اتصالاتی با چسب روی سینه تان خواهد داشت و در طول مثلاً 24 یا 48 ساعت وضعیت ضربان قلب را بررسی و نوار قلب شما را ثبت می کند. آنچه بیان شد بسیار مختصر و البته به زبان ساده و نه علمی بود. امید که همکاران گرامی در بخش بهداشت و درمان و بخصوص پزشکان زحمتکش به دادن اطلاعاتی اینچنین به بیمارانشان همت بیشتری گمارند تا زمینه راحتی بیشتر بیمار فراهم شود.

33 -  دهان پاک

 مشکلات دهان و دندان در کشور ما متأسفانه از شیوع قابل توجهی برخوردار است. نمی دانم تا بحال شده است که با شخصی صحبت کنید و دائم دوست داشته باشید که هنگام سخن گفتن از وی فاصله بگیرید؟ آری ، به طور نمونه اگر پوسیدگی هایی در دندانها یا جرم روی آنها وجود داشته باشد و به ویژه در صورتی که به درگیری لثه هم منجر شده باشد ، بوی ناخوشایندی از دهان به مشام می رسد. راه چاره چیست؟ مراجعه به دندانپزشک؟! آری ، درست است.

حالا فکر می کنید که فرشتگان چه زمانی از ما کناره می گیرند؟ یک حرف ناشایست و زشت که از دهان شخصی بیرون می آید ، بویی به مراتب ناخوشایندتر از یک عفونت دهانی دارد! خوب است همه ما خود را -  با توجه به توصیه های فراوان که در منابع مذهبی و دینی مان به ما شده است -  عادت دهیم که در سخنان خود جایی برای کلمات و الفاظ زشت قرار ندهیم.

اگر هم خدای ناکرده به اشتباه و نه به عمد زمانی چنین گناهی را مرتکب شدیم راه چاره نظیر مثال فوق توبه کردن است. امید که در جامعه امروزی سخنان زیبا و مؤدب گونه بر الفاظ توهین آمیز غلبه یابند.

 34 -  قوی ترین مرد دنیا !

 خیلی ها دوست دارند قوی ترین مرد دنیا باشند. اشتباه نکنید. منظورم مسابقه قوی ترین مردان ایران یا جهان و امثال آن نیست. واقعاً جدای از آمادگی جسمانی و فیزیکی فکر می کنید چه کسی قوی ترین است؟ به این حدیث توجه کنید :

پیامبر اکرم (ص) به جناب اباذر فرمودند : (ای اباذر ! اگر خوش داری که قوی ترین مردم باشی پس بر خداوند توکل نما)

ملاحظه می نمایید که توکل به عنوان یک عامل مؤثر در قدرت انسان در برابر شیطان و حیله های او مطرح شده است. وقتی فردی به خدا توکل می کند آنقدر قدرت می یابد -  چون خود را به قدرت مطلق می سپارد -  که خداوند متعال مکر و حیله شیطان را سوره مبارکه نساء آیه 76 در مقابل این فرد ضعیف      می شمارد.

خوب است که هر روز صبح که از خانه بیرون می آیید این ذکر را زمزمه کنید که ( لا حَولَ و لا قوةَ الا بالله العلی العظیم توکلتُ علی الله ) به این معنا که خود را به خداوند متعال می سپارید و قدرت را فقط از آن خداوند می دانید.

رسول اکرم (ص) فرمود : (اگر بنده به خدا آنطور که شایسته است توکل کند خداوند او را مانند پرنده ای قرار دهد که صبح -  از آشیانه اش -  بیرون آید در حالی که گرسنه است و شب بر می گردد در حالی که شکمش پر از غذا است).

 35 -  مرغ همسایه !

 شنیده اید که در مثل می گویند ( مرغ همسایه ، غازه ! ) واقعاً هم در زندگی روزمره برای برخی از ما آدمها مرغ همسایه همین حکم را دارد. بگذارید نمونه ای را مطرح کنم. فرض کنید شخصی در کشور عزیزمان ایران استاد یکی از دانشگاهها است و همزمان در خارج کشور هم ریاست مؤسسه ای تحقیقاتی را در زمینه علوم سیاسی بر عهده دارد. حالا به ده نفر بگویید ایشان را به مردم معرفی کنند. چه می گویند؟

(آقای ..... ، رییس مؤسسه تحقیقاتی در .....)

فکر می کنید چند نفر از این اشخاص با این جمله وی را معرفی می کنند؟ آیا از این ده نفر کسی توجهی به مقام استادی وی در دانشگاه کشورمان می کند؟!

یادمان باشد که هر چیز بجای خویش نیکوست و هر پست و مقامی هم دارای ارزشی خاص خود   می باشد اما نباید در مواردی از ایندست که به طور نمونه مطرح شد دچار بزرگ بینی در مورد دیگران شد و ارزشهای خود را مورد غفلت قرار داد!

اینکه رسول اکرم (ص) مطلبی را در حدیثی بیان فرمودند یا آنتونی رابینز ، اگر چه اصلاً مقایسه درستی نیست اما با تأسف باید دانست که بعضی مواقع برای انتخاب جمله ای در ابتدای یک کتاب تصور می شود که سخن رابینز -  بطور نمونه -  خیلی بهتر و البته با کلاس تر است!!!

این نکته را باید روشن کرد که منکر سخنان حکیمانه افراد غیر معصوم نیستیم. خواه ایرانی باشند یا غیر ایرانی! اما مسئله اینست که هر چیز بجای خویش نیکوست. نکته تأسف انگیز آنکه گاهی افرادی که این سخنان را تبلیغ می کنند حتی کوچکترین اطلاعاتی در مورد آن نویسنده یا گوینده جمله مورد نظر ندارند و اینجاست که مرغ همسایه ، غاز می شود. امید که تعادل در همه کارهایمان صاحب جایگاه گردد.

 36 -  ماشین حساب ها عاجزند !

 شاعر بزرگ پارسی گوی ، مرحوم جناب سعدی که خداوند رحمتش فرماید در آغاز گلستانش چه خوش گفت که :

(هر نفسی که فرو می رود ممد حیات است و چون بر می آید مفرح ذات ، پس در هر نفس دو نعمت است و بر هر نعمت شکری واجب ،

از دست و زبان که بر آید                                کز عهده شکرش به در آید)

آنچه این شاعر گرانمایه به نثر و نظم در آورده ترجمه آیه هجدهم از سوره مبارکه نحل است که خداوند متعال چنین می فرماید :

( اگر بخواهید نعمت های خدا را شمارش کنید ، نخواهید توانست . بدرستیکه خداوند آمرزنده و مهربان است).

در همین سوره مبارکه در آیه 78 نیز خداوند می فرماید :

(خدا شما را از شکم مادرانتان بیرون آورد در حالیکه هیچ نمی دانستید و برایتان چشم و گوش و قلب بیافرید. شاید که سپاس گویید).

براستی آنقدر خداوند به ما نعمت عطا فرموده است که نمی دانیم از کدام آنها تشکر کنیم. آنچه وظیفه ماست و از دست و زبانمان بر می آید آنست که به خداوند عرض کنیم که اگر چه نمی توانیم از تمام نعمت هایی که به ما عطا فرمودی تشکر کنیم اما عرضه می داریم :

( الحمد لله بعدد ما احاط به علمک )

یعنی خداوندا ، تو را به اندازه آنچه به آن علم و احاطه داری شکر و سپاس می گوییم.

 37 -  یه غذای چرب و چیل ...

 احمد آقا و خانواده اش امشب مهمان ما هستند. باید تدارک خوبی ببینم.

این را نسرین خانم تلفنی به مادرش گفت. بعد به آشپزخانه رفت و مانند خیلی دیگر از خانمهای ایرانی -  که پاداش سالها پختن غذاهای متنوع و خوشمزه شان را فقط از خدا باید دریافت کنند -  با سلیقه خود مشغول آماده کردن وسایل پذیرایی و شام امشب شد.

نسرین جان ، دستت درد نکند. خیلی خوشمزه بود.

این را هم فاطمه خانم -  همسر احمد آقا -  شب ، بعد از اینکه شام را میل کردند گفت. خوب حالا به صحبت های تلفنی فاطمه خانم و نسرین خانم ، یک ماه بعد توجه کنید :

(راست می گی؟! آخیش ! حالا وقت ملاقات کی هست ؟)

بله ، درست حدس زدید. متأسفانه احمد آقا دچار سکته قلبی و در بیمارستان بستری شده است. البته خیلی نگران نباشید! خوشبختانه حال احمد آقا رو به بهبود است. دکتر هم گفته که یکی از رگهای قلبش به شدت بسته شده بوده است. اتفاقا همین یک ماه قبل که یادتان هست؟  احمد آقا با خانواده اش به منزل نسرین خانم رفته بودند. همان روز احمد آقا جواب آزمایش خون خود را گرفته بود. چشمتان روز بد نبیند! کلسترولش خیلی بالا بود! اون شب هم که احمد آقا تا توانست کره میان برنج خود گذاشت و میل کرد.

خوب هدفم از نقل این داستان این بود که بگویم تا می توانید ورزش کنید. از روغن های جامد استفاده نکنید. مصرف نمک را محدود و از مصرف بی رویه شکر و شیرینی جات پرهیز نمایید. در حد امکان غذاهایتان را سرخ نکرده و آب پز و بخار پز میل فرمایید. در غیر اینصورت کم و با روغن های مخصوص سرخ کردنی اینکار را انجام دهید. مصرف میوه و سبزیجات را هم فراموش نفرمایید.

می خواستم بگویم سیگار هم نکشید. اما خدا رو شکر شما که اصلاً سیگاری نیستید! همه اینکارها به نفع خودتان و مفید برای سلامت قلب و عروقتان خواهد بود تا انشاء الله به سرنوشت احمد آقا دچار نشوید. راستی گفتم احمد آقا ، بگذارید یک زنگی بزنم منزلشان و حالش رو بپرسم .  

الو .... منزل احمد آقا ؟! ......

 38 -  بفرمایید وارد گلستان شوید !

 از بسیاری افراد اگر پرسیده شود که روزانه چه میزان وقت اضافه و فراغت دارید می گویند (هیچ) یا (آنقدر کار می کنیم و مشغله داریم که وقتی برای فراغت باقی نمی ماند)

اگر دقیق تر به زندگی همین افراد بنگریم براحتی متوجه می شویم که زمان قابل توجهی در طول روز را صرف کارهایی می کنند که اثر و ثمری برای آنها ندارد. حتماً می پرسید منظورم از این سخنان چیست؟ می خواهم بگویم چه خوب است همه ما خود را عادت دهیم در طول روز و به طور مرتب ساعتی را به مطالعه کتب خوب و مفید اختصاص دهیم.

باور کنیم که کتاب بهترین دوست انسان است و راهنمایی مؤثر در بهبود رفتارمان می باشد. البته بهتر است روند کتابخوانی هر چند هم کم اما مداوم باشد. همانطور که از قدیم هم گفته اند : رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود.

یکی از بهترین منابع مطالعاتی آثار مرحوم جناب سعدی (ره) و بخصوص گلستان اوست که میوه -  هایی خوش عطر و طعم و همیشه تازه را به خواننده خود هدیه می دهد چنانکه خود ایشان فرموده است :

به چه کار آیدت زگل طبقی                    از گلستان من ببر ورقی

گل همین پنج روز و شش باشد                وین گلستان همیشه خوش باشد

پس دست بکار شوید ! بعداً ... نه ! کار امروز به فردا مفکن .... همین حالا ! البته الان هم مشغول کتاب خواندن هستید دیگه ... آنهم چه کتابی !!!

 39 -  معرفت و حکمت ، پر طاووس!

 خداوند متعال در آیه 269 سوره مبارکه بقره می فرماید : (خدا به هر که بخواهد حکمت عطا می-  کند و به هر که حکمت عطا شده خیر و نیکی فراوانی به وی داده شده است...)

اگر حکمت را معادل معرفت و شناخت بدانیم بایستی همگی از خداوند حکیم و توانا بخواهیم که به ما توفیق درک حقایق و عظمتش عطا بفرماید. البته خودمان هم باید برای ورود به این راه آماده شویم. یکی از مهمترین کارها اینست که زندگی مان را از مال حرام پاک کنیم و دیگر آنکه قدری از دنیا فاصله گرفته و مادیات را بر معنویات ترجیح ندهیم. چه خوش گفت شاعر بزرگ و شیرین سخن پارسی که :

اندرون از طعام خالی دار                       تا در او نور معرفت بینی

البته فاصله گرفتن از دنیا نباید به قیمت از دست دادن آن تمام شود که دنیا مزرعه آخرت است و کسی که مزرعه ای برای کشت ندارد در آخرت هم چیزی برای درو نخواهد داشت. امام محمد باقر (ع) هم در حدیثی شریف فرموده اند : (از ما نیست کسی که دنیای خویش را به جهت کسب آخرت یا آخرتش را به خاطر طلب دنیا ترک می کند)

امید که با تهذیب نفس ، شایستگی دریافت نعمت بزرگ الهی یعنی حکمت را کسب کنیم که :

معرفت بار گرانی است به هر کس ندهند                  پر طاووس که زیباست به کرکس ندهند

 40 -  صلوات بر محمد و آل محمد علیهم السلام

 بهتر دیدم بعنوان آخرین مطلب و برای حسن ختام چند نمونه از آیات و روایات را در مورد فضیلت صلوات بر پیامبر مهر و رحمت ، حضرت محمد (ص) و خاندان مطهرشان ذکر نمایم.

خداوند متعال در سوره مبارکه احزاب آیه 56  می فرماید : (خدا و فرشتگانش بر پیامبر درود و صلوات می فرستند. ای کسانی که ایمان آورده اید بر او صلوات بفرستید و تسلیم مطلق امر او باشید)

امام رضا (ع) فرموده اند : (هر کس قادر نیست جبران گناهان و لغزشهایش را بنماید زیاد بر -  حضرت -  محمد و خاندانش درود بفرستد زیرا صلوات بر -  حضرت -  محمد و خاندانش باعث از بین-  رفتن گناهان می شود)

امام باقر (ع)  فرموده اند : (سنگین ترین وزنه ای که روز قیامت در ترازوی اعمال قرار می گیرد صلوات بر -  حضرت -  محمد و آل محمد است.)

پیامبر اکرم (ص) نیز فرموده اند : ( همانا بخیل ترین مردم کسی است که نام من نزد او برده شود و بر من صلوات نفرستد)

فراموش نکنیم که صلوات وقتی اثر بخش است که بر حضرت رسول اکرم (ص) و خاندان مطهرشان فرستاده شود همانگونه خود آن حضرت هم فرموده اند : ( هر کس بر من صلوات بفرستد و بر خاندانم نفرستد ، بوی بهشتی که از پانصد سال راه استشمام می شود به مشامش نخواهد رسید.)

 اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

 


[1]  ردُ المعتاد عن عادته کالمعجز

 

  نوشته شده در  یکشنبه چهارم فروردین ۱۳۸۷ساعت 17:12  توسط دکتر محمد لطفی زاده  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM